Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Dachy

Wykończenie w okolicy rynny przy zastosowaniu papy termozgrzewalnej

Tagi:
Biterm
,
Biterm Rollbahn
,
dach
,
papy
,
pokrycie dachowe
,
rynny
,
Swisspor

Rynna jest elementem odpowiedzialnym za odprowadzenie wody z połaci dachowej. Z tego właśnie powodu jej połączenie z połacią stanowi jeden z newralgicznych punktów całego dachem. Prace przy wykończeniu powinny łączyć on w sobie wykonanie obróbek z kilku różnych materiałów: papy termozgrzewalnej, blachy oraz styropianu stanowiącego ocieplenie połaci dachowej.

Podłoże należy zagruntować preparatem bitumicznym. Następnie zgrzewamy warstwę paroizolacji do podłoża (papa termozgrzewalna). Montaż papy do podłoża może nastąpić dopiero po całkowitym przeschnięciu zagruntowanej powierzchni. Zagruntowanie powierzchni stanowi także tymczasową ochronę powierzchni przed wnikaniem wody opadowej. Wzdłuż całej krawędzi zamocować należy zaimpregnowany krawędziak (lub dwa złączone za sobą cieńsze elementy) o grubości mniejszej o 1 cm od grubości warstwy docieplenia. Należy pamiętać o odpowiednim doborze łączników którymi montowany jest krawędziak do podłoża. Jest to element na którym zamocowane będą rynny i będzie on poddany dużym siłom skręcającym. Do krawędziaka przymocowujemy rynhaki. Montujemy izolację termiczną - płyty styropianowe laminowane papą podkładową. W tej strefie (brzegowej budynku) należy zwiększyć liczbę kołków w przypadku mocowania mechanicznego, lub zwiększyć zużycie kleju ponieważ ta powierzchnia szczególnie jest narażona na ssanie wiatru. W odległości około 20-25 cm od okapu należy obniżyć grubość warstwy docieplenia o około 1 cm. Następnie zamontować obróbkę blacharską którą należy wypuścić na połać dachu na odległość około 20 cm. Końcówkę obróbki blacharskiej Pasek papy należy przygrzać do obróbki blacharskiej na szerokość około 5 cm pozostałą część pozostawić luzem (5-10 cm). Dzięki temu zabiegowi zostanie zabezpieczona warstwa papy, stanowiąca właściwe pokrycie dachowe, przed przetarciem przez obróbkę blacharską. Kolejnym etapem jest zgrzanie na całej połaci dachu papy podkładowej oraz papy nawierzchniowej. Warstwę podkładową należy zakończyć około5 cm przed zakończeniem obróbki blacharskiej, a warstwę nawierzchniową około 1 cm przed zakończeniem obróbki blacharskiej. Należy przy tym pamiętać, że miarą poprawnego zgrzania papy jest wystąpienie na jaj brzegu wypływki masy asfaltowej na całej długości o szerokości około 0,5 cm.
Przedstawiony sposób wykonania wykończenie przy rynnie dotyczy tylko jednego wybranego problemu (pokrycie dachowe z izolacją termiczną Biterm lub Biterm Rollbahn - płyty styropianowe laminowane papą podkładową, na podłożu betonowym).


Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Grupa ZPR Media:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: