Profesjonalna chemia budowlana do wykańczania ścian i sufitów

2017-09-28 10:23
gładkie ściany
Autor: Baumit Idealnie gładkie ściany uzyskamy dzięki nowoczesnym produktom chemii budowlanej

O jakości wykończenia ścian i sufitów na pewno decydują umiejętności wykonawcy. Doświadczony wykonawca sięgnie też po nowoczesne produkty chemii budowlanej, dzięki którym praca przy wykańczaniu ścian będzie przyjemnością, a efektem pracy idealnie gładkie i równe powierzchnie.

Nowoczesne gładzie gipsowe

Gładzie nowej generacji, to gotowe do użycia produkty chemii budowlanej, sprzedawane w poręcznych wiaderkach. Nie wymagają one rozrabiania, gwarantują jednakową konsystencję, a przy tym wiążą na zasadzie odparowania wody, co eliminuje potrzebę gruntowania podłoża i w ten sposób znacznie przyspiesza prace wykończeniowe lub remontowe. 

Gładź gipsowa przeznaczona jest do wykonywania najcieńszej warstwy wykończeniowej, decydującej o ostatecznej gładkości i wyglądzie powierzchni. To ważny etap przygotowania ścian do malowania.  Gładź gipsową nakłada się warstwą grubości 2-3 mm, stąd służy przede wszystkim do wygładzania niewielkich nierówności ścian, jako warstwa wykończeniowa chropowatych tynków. Wykonawcy często podkreślają takie zastosowanie, nazywając produkt  „finisz”.

W pomieszczeniach wymagających najwyższej gładkości powierzchni znakomitym wyborem będzie gładź gipsowa wzmocniona nowoczesnymi polimerami. Dla przykładu Baumit FinoBello to starannie dobrana mieszanka wysokiej jakości drobno zmielonego, białego spoiwa gipsowego, wypełniaczy mineralnych oraz dodatków modyfikujących i nowoczesnych polimerów proszkowych, co daje wzmocnione wiązania międzykrystaliczne. Produkt ten doskonale sprawdzi się jako ostateczna warstwa na szpachlach gipsowych, tynkach, betonie i płytach g-k. Wysoka jakość mieszanki umożliwia łatwą aplikację i wygładzanie, eliminując jednocześnie ryzyko odspajania się poszczególnych warstw podczas szlifowania.

Gładź gipsowa Baumit FinoBello
Autor: Baumit Gładź gipsowa wzmocniona polimerami Baumit FinoBello

Uniwersalna masa szpachlowa

Polimerowa gładź szpachlowa Baumit FinoFinish S to produkt chemii budowlanej, który daje nie tylko estetyczne wykończenie, ale też z którym łatwo i wygodnie się pracuje. Gładź szpachlowa może być stosowana zarówno jako warstwa start, jak i finisz, co oznacza, że z powodzeniem użyjemy jej do przygotowania bazy pod ostateczną warstwę gładzi – zaszpachlujemy drobne ubytki, wyrównamy wstępnie podłoże, a także wykorzystamy do ostatecznego wygładzenia ścian i sufitów przed malowaniem lub tapetowaniem. Dzięki swojej formule i konsystencji pasty gładź jest gotowa do natychmiastowego użycia i łatwa w aplikacji, a co więcej, nie wymaga wcześniejszego gruntowania podłoża – zawarta w jej składzie żywica polimerowa w znacznym stopniu poprawia parametry wytrzymałościowe i decyduje o dobrej przyczepności gładzi szpachlowej do podłoża. Gładź tworzy elastyczną, odporną na pękania powłokę. 

Specjaliści od tynkowania, którzy najczęściej rezygnują z gładzi ze względu na to, że ich zdaniem zbyt szybko wiążą, mają zbyt krótki czas obróbki lub są oporne w szlifowaniu, będą pozytywnie zaskoczeni gładziami firmy Baumit. Są one bardzo łatwe w aplikacji i charakteryzują się wysoką przyczepnością do podłoża. Fachowcy docenią również długi czas roboczy, pozwalający na precyzyjne wyprowadzenie gładkiej i równej powierzchni, która łatwo się obrabia.

Gładź szpachlowa Baumit FinoFinish S
Autor: Baumit Gładź szpachlowa, polimerowa Baumit FinoFinish S

Gips szpachlowy do przygotowania podłoża

Przed przystąpieniem do nakładania gładzi gipsowej konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Najpierw trzeba wypełnić większe ubytki i zniwelować nierówności, ewentualnie wyprowadzić całe płaszczyzny ścian i sufitów. Pomoże nam w tym gips szpachlowy Baumit FinoFill. Wyróżnia go szczególnie duża twardość i możliwość nakładania warstwę do 10 mm. Dzięki tym właściwościom ta fabrycznie przygotowana, sucha mieszanka doskonale zdaje egzamin także w starych budynkach, gdzie ściany i sufity zdecydowanie nie trzymają pionu czy poziomu. Możliwość nakładania jednorazowo grubej warstwy szpachli pozwala zniwelować nawet duże nierówności w jednym cyklu roboczym, wpływając korzystanie na czas i koszty prowadzonych prac. Baumit FinoFill rekomendowany jest również do wyrównywania podłoża przed wykonaniem gładzi, do uzupełniania połączeń płyt g-k z siatką, wypełniania ubytków i pęknięć w tynkach oraz maskowania instalacji elektrycznych.

Gips szpachlowy FinoFill
Autor: Baumit Gips szpachlowy FinoFill

Gips szpachlowy rozprowadza się na przygotowanym podłożu za pomocą stalowej, nierdzewnej pacy. Może być stosowany praktycznie na wszystkie typowe podłoża – tynki gipsowe, cementowe i cementowo-wapienne, beton itp., oczywiście po wcześniejszym zagruntowaniu. Dobry jakościowo preparat gruntujący wyrówna chłonność podłoża, a jednocześnie całkowicie pozbawi je jakichkolwiek drobinek pyłu i zwiększy w ten sposób przyczepność gipsu szpachlowego. Tu warto zwrócić uwagę na Baumit InteriorPrimer. Sprawdzi się on podczas gruntowania wszelkich chłonnych i porowatych podłoży mineralnych przed wykonywaniem gładzi oraz szpachli gipsowych, malowaniem lub tapetowaniem. Preparat ten bardzo dobrze wnika w podłoże, zmniejsza jego chłonność i wiąże luźne ziarna kruszywa na powierzchni, nie zwiększając przy tym parametrów wytrzymałościowych. Co więcej, umożliwia oddychanie ścian i w znaczący sposób ułatwia nanoszenie kolejnych warstw nawierzchniowych, np. klejów czy farb, istotnie poprawiając ich przyczepność do podłoża. Bardzo istotny jest krótki czas schnięcia gruntu, który pozwala na szybkie wykonywanie kolejnych etapów prac.

Idealna gładkość ścian

Po wyrównaniu podłoża i wyprowadzeniu płaszczyzn ścian oraz sufitów za pomocą gipsu szpachlowego można ich powierzchnie np. tapetować – pamiętając o ich wcześniejszym zagruntowaniu. Jeśli jednak chcemy uzyskać idealną gładkość pod malowanie, przyda się gładź.

Powierzchnia musi być oczyszczona z kurzu, resztek farby i obsypujących się fragmentów. Jeśli decydujemy się na produkt w postaci suchej mieszanki, pamiętajmy o zagruntowaniu podłoża, chyba że sięgamy po gotową gładź polimerową Baumit FinoFinish S - wówczas etap ten możemy pominąć i po przemieszaniu od razu przystąpić do jej aplikacji. Możemy to zrobić ręcznie za pomocą nierdzewnej pacy lub mechanicznie (natryskowo), warstwą do 3 mm - powinna być ona nanoszona pasami od dołu do góry. Gdy gładź zwiąże, przystępujemy do szlifowania. Przyda nam się do tego drobnoziarnisty papier ścierny lub specjalna siatka o dobranej gramaturze. By upewnić się, że pokryte gładzią gipsową ściany są idealnie gładkie, warto wykonać prosty test na gładkość. Bardzo przydatna będzie w tym celu lampa halogenowa, skierowana pod kątem do zaszpachlowanej powierzchni. Światło uwidoczni wszelkie wady ściany – na ewentualnych nierównościach pojawi się światłocień.

Gips szpachlowy InteriorPrimer
Autor: Baumit Gips szpachlowy InteriorPrimer

Po zakończeniu szlifowania należy już tylko dokładnie posprzątać pomieszczenie, usuwając pozostałe drobinki pyłu. Jeśli ściana będzie malowana lub dekorowana tapetą, warto oczyścić ją szczotką lub odkurzaczem ze specjalną końcówką i postępować zależnie od zaleceń producenta farb lub innych powłok wykończeniowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej