Firmy budowlane nękane przez zatory płatnicze. Jak odzyskać pieniądze na giełdzie wierzytelności?

2013-04-23 17:26
Bankrutują firmy budowlane
Autor: Jupiterimages

Ostatni rok to fala upadłości w branży budowlanej, tak wśród małych i średnich firm budowlanych, ale również i tych największych. To skutek spowolnienia wzrostu w budownictwie, które wpływa na zmniejszanie obrotów firm. Drugą przyczyną kłopotów finansowych firm są zatory płatnicze. Czy można temu przeciwdziałać?

Fakty o zatorach płatniczych i długach

Ostatni raport BIG InfoMonitor (BIG – Biuro Informacji Gospodarczej) zawiera niepokojące dane. Już ponad 87% respondentów z branży budowlanej uczestniczących w badaniu uważa, że zatory płatnicze są największym utrudnieniem w ich działalności. Niewiele mniej, bo 72% badanych twierdzi, że nieterminowe płatności za wykonaną pracę to częsty problem. Prawie połowa (47%) ankietowanych firm budowlanych ocenia, że ich kontrahenci mają niską zdolność do regulowania bieżących zobowiązań. Jeszcze gorzej wygląda odpowiedź na pytanie, ile należności kontrahenci regulują w terminie - jedynie 3% wszystkich faktur! Potwierdza to również sonda wyborcza.biz przeprowadzona na próbce prawie 400 osób. Na pytanie, „czy miałeś problemy z otrzymaniem należnych płatności” twierdząco odpowiedziało 92% ankietowanych, jedynie 8% nie miało takich problemów. Jednocześnie 83% badanych firm pozyskuje fundusze na prowadzenie działalności gospodarczej ze środków własnych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm zaczyna z dużą determinacją dbać o swoje pieniądze. Widać to chociażby po dynamice wzrostu liczby ofert w systemie dlugi.info.
- W ciągu zaledwie 4 miesięcy firmy wystawiły na dlugi.info oferty sprzedaży 8297 niezapłaconych faktur na kwotę ponad 102 miliony złotych. Jest to bardzo duży skok w stosunku do całego roku 2012, w którym wystawiono 12 tysięcy faktur na niecałe 167 milionów złotych - mówi Rafał Hermański, prezes zarządu firmy Factory Network SA, która z inicjatywy firm budowlanych uruchomiła system dlugi.info.

Długi na sprzedaż na giełdzie wierzytelności

System dlugi.info to sieć partnerskich giełd wierzytelności, połączonych z programami księgowymi, mających jedną wspólną bazę ofert sprzedaży długów. Jak tłumaczy prezes Rafał Hermański, system dlugi.info nie jest rejestrem dłużników. Firmy bardzo często kupują wierzytelności, aby skompensować je ze swoimi zobowiązaniami. Dzięki temu wierzyciel niejednokrotnie odzyskuje nawet 95-100% wartości faktury, a kupujący zarabia kompensując fakturę z doliczonymi odsetkami ustawowymi.
W systemie dlugi.info wystawiono już łącznie ponad 35 000 ofert na kwotę ponad 360 mln złotych. Użytkownicy ukryli oferty na kwotę ponad 62 mln złotych, usunęli długi o wartości ponad 102 mln złotych, w tym ponad 12 mln złotych z faktur przeterminowanych powyżej 2 lat po terminie płatności. W ciągu ostatnich 30 dni użytkownicy wystawili ponad 2500 ofert na kwotę ponad 26 mln złotych, programy księgowe zapytały prawie 15 milionów razy o to, czy można kupić długi kontrahentów. Korzystając z giełdy wierzytelności można samodzielnie i bezpłatnie odzyskać pieniądze za faktury przeterminowane do 2 lat po terminie płatności, wystarczy tylko zamieścić ofertę ich sprzedaży na giełdzie, które jest jednocześnie zaproszeniem do negocjacji.

Jak działa giełda wierzytelności

W momencie, kiedy firmie nie udaje się odzyskać pieniędzy, bo dłużnik - przykładowo firma X, nie ma zamiaru zapłacić, można wystawić ofertę na giełdzie wierzytelności. Podczas  wystawiania oferty system może automatycznie wysłać do dłużnika informację (SMS oraz mail) o wystawieniu jego długu na sprzedaż w internecie. Od tego momentu dług firmy X jest widoczny na kilkudziesięciu giełdach partnerskich, w tym na giełdzie prowadzonej dla Polskie Składy Budowlane, Polską Unię Dystrybutorów Stali, Izbę Drzewną, a także na giełdach innych największych polskich portali internetowych.
To jeszcze nie wszystko. Ponieważ giełda jest zintegrowana z wieloma programami księgowymi, dług jest widoczny przy wystawianiu faktury sprzedażowej! Jeśli firma X chce coś kupić w firmie, która ma np. Subiekta GT z „wtyczką” do bazy ofert systemu dlugi.info, przy wystawianiu faktury z odroczonym terminem płatności sprzedawca zobaczy w Subiekcie GT komunikat, że można kupić długi firmy, której właśnie chce coś sprzedać „na przelew”. Otrzyma także informację o łącznej kwocie długów firmy X , które można kupić oraz ile firm wystawiło długi tej firmy na sprzedaż. Przy okazji firma X zostanie będzie tracić wiarygodność i ucierpi na wizerunku, a to czasami wystarcza do mobilizacji poprawy swojej działalności.

Jak korzystać z giełdy długów?

Trzeba wejść na stronę giełdy >> , zarejestrować bezpłatne konto i wystawić ofertę. Po rejestracji otrzymuje się trzy bezpłatne SMS, które można wykorzystać do powiadomienia dłużników o wystawieniu ich długów na sprzedaż. Oferty można wystawiać w dowolnym momencie. Serwis nie pobiera opłat za usuwanie ofert przeterminowanych do dwóch lat po terminie płatności. W związku z tym warto używać giełdy wierzytelności jako pierwszego narzędzia do windykacji, kiedy polubowne rozwiązanie sprawy zawiodło.
Na giełdzie nie można wystawiać długów konsumentów. Można jednak wystawiać oferty niezapłaconych faktur, weksli, nakazów, kar umownych, itd.. dotyczących firm, w tym osób, które prowadziły bądź prowadzą własną działalność gospodarczą. Można wystawiać faktury od 1 zł i nie trzeba zawiadamiać dłużnika o zamiarze użycia giełdy wierzytelności. Zawiadamiamy go dopiero o fakcie wystawienia oferty za pomocą SMS, maila lub pocztą. Jest do dobre narzędzie do odzyskiwania małych kwot. Wiele firm w ogóle nie windykuje faktur poniżej 500 zł, ale teraz mogą je chcieć sprzedać na giełdzie.
Użycie giełdy nie blokuje działań windykacyjnych. Można takie sprawy rozstrzygać przez sąd, komornik może równolegle prowadzić egzekucję, można także zgłosić takiego dłużnika do BIG i jednocześnie wystawić jego faktury na sprzedaż.
Warto także sprawdzać bazę ofert wierzytelności wystawionych na sprzedaż, by np. dowiedzieć się, czy można kupić długi kontrahentów. W dowolnym momencie można wejść na giełdę >>  i bez rejestracji oraz logowania sprawdzić zadłużenia firm w dostępnej wyszukiwarce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej