10 faktów o PGE Narodowym, których nie znałeś. To tu w maju odbędą się Targi Książki i Mediów VIVELO

2024-04-23 15:05

Jak dużo wiesz o PGE Narodowym, czyli Stadionie Narodowym im. Kazimierza Górskiego w Warszawie? Tych ciekawych faktów możesz nie znać! Już w dniach 16–19 maja 2024 r. na stadionie odbędą się Targi Książki i Mediów VIVELO.

Murator Remontuje: Przeróbki elektryczne dla każdego
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. PGE Narodowy będzie gościł Targi Książki i Mediów VIVELO
  2. PGE Narodowy to największy stadion w Polsce
  3. Stadion Narodowy powstał w miejscu słynnego Stadionu Dziesięciolecia
  4. W PGE Narodowym znajduje się kaplica wielowyznaniowa
  5. W czasie pandemii COVID-19 działał tu Szpital Narodowy
  6. Na stadionie mogła powstać skocznia narciarska
  7. PGE Narodowy gościł m.in. takie gwiazdy jak Beyoncé, Iron Maiden i Ed Sheeran
  8. Zimą płyta stadionu zmienia się w lodowisko
  9. Pierwszy w historii mecz na Stadionie Narodowym zakończył się remisem
  10. Zadaszenie PGE Narodowego można otworzyć lub zamknąć w 20 minut
  11. Jedna z rzeźb przy stadionie pamięta lata 50. XX w.

PGE Narodowy będzie gościł Targi Książki i Mediów VIVELO

W 2023 r. Targi Książki i Mediów VIVELO gościły niemal 40 tys. osób. Kolejna edycja popularnych targów odbędzie się w dniach 16–19 maja 2024 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie, czyli PGE Narodowym. Na 4 dni to wyjątkowe miejsce zmieni się w przestrzeń dla miłośników książek w każdej postaci, a także fanów technologii audio i wideo.

Przy tej okazji warto też oczywiście przyjrzeć się samemu stadionowi, gdyż jest to budynek bardzo ciekawy. PGE Narodowy, funkcjonujący od 2012 r., to obiekt unikalny pod wieloma względami, a najciekawsze fakty na jego temat prezentujemy poniżej. O jakich ciekawostkach na temat Stadionu Narodowego nie każdy wie?

PGE Narodowy to największy stadion w Polsce

Imponujące rozmiary Stadionu Narodowego rzucają się w oczy nawet z daleka, ale nie każdy ma świadomość, że jest to największy stadion w Polsce. Całkowita powierzchnia obiektu to aż 203 920 m². Stadion jest w stanie pomieścić nawet 58 580 osób w trakcie wydarzeń sportowych i aż 72 900 podczas koncertów muzycznych. Samo boisko ma wymiary 105 na 68 m.

Stadion Narodowy powstał w miejscu słynnego Stadionu Dziesięciolecia

W miejscu, gdzie dziś znajduje się PGE Narodowy, przez długie dekady działał inny, legendarny dziś obiekt sportowy – Stadion Dziesięciolecia. Otwarty w 1955 r. stadion, po 1989 r. wykorzystywany jako targowisko o nazwie Jarmark Europa, został zamknięty dopiero w 2008 r. Krótko później większość konstrukcji rozebrano i zaczęła się budowa PGE Narodowego. Pewne ślady przeszłości jednak pozostały: nowy stadion wyrósł na wałach ziemnych starego, a część tuneli prowadzących do wnętrza obiektu to oryginalne (choć oczywiście zmodernizowane) tunele wiodące niegdyś na płytę Stadionu Dziesięciolecia.

W PGE Narodowym znajduje się kaplica wielowyznaniowa

Myśląc o stadionie, myśli się przede wszystkim o płycie, trybunach i szatniach. Nie każdy wie jednak, że wewnątrz PGE Narodowego znajduje się także kaplica wielowyznaniowa, mieszcząca 100 osób na powierzchni 270 m². Żeby z obiektu mogli korzystać przedstawiciele różnych wyznań, w środku nie umieszczono symboli żadnej z religii – wnętrze jest nowoczesne i neutralne, utrzymane w barwach czerni i bieli.

W czasie pandemii COVID-19 działał tu Szpital Narodowy

Choć PGE Narodowy kojarzy się głównie z meczami oraz wydarzeniami kulturalnymi takimi jak Targi Książki i Mediów VIVELO, miał też w swojej historii okres, gdy pełnił rolę szpitala. Tzw. Szpital Narodowy został powołany w październiku 2020 r. w ramach walki z koronawirusem wywołującym COVID-19. W pomieszczeniach stadionu stanęły wówczas łóżka dla chorych oraz pojawił się sprzęt medyczny. Tymczasowy szpital obsługiwał lżejsze przypadki wymagające hospitalizacji.

Na stadionie mogła powstać skocznia narciarska

Skoki narciarskie na Stadionie Narodowym mogą brzmieć jak żart, ale taki pomysł faktycznie rozważano w 2012 r. Pod uwagę brano usunięcie siedzeń z 4 sektorów widowni i przebudowę części dachu, żeby w tym miejscu mogła powstać skocznia narciarska. Według architektów taka modyfikacja byłaby wykonalna technicznie, ale wszystko rozbiło się o koszty. Gdy wyszło na jaw, że budowa skoczni kosztowałaby aż 23 mln zł, z nietypowego pomysłu zrezygnowano.

PGE Narodowy gościł m.in. takie gwiazdy jak Beyoncé, Iron Maiden i Ed Sheeran

Fanom sportu PGE Narodowy kojarzy się głównie z wydarzeniami sportowymi, jednak nie mniej ważną funkcją stadionu jest organizacja koncertów. Od 2012 r. warszawski obiekt gościł m.in. takie sławy jak:

  • Beyoncé,
  • Rihanna,
  • Iron Maiden,
  • Red Hot Chili Peppers,
  • Guns N’ Roses,
  • Ed Sheeran,
  • Dawid Podsiadło,
  • Sanah,
  • Imagine Dragons.

Stadion Narodowy gości także festiwale muzyczne przyciągające tysiące osób. Tu warto wymienić choćby takie wydarzenia jak Orange Warsaw Festival, Roztańczony PGE Narodowy czy KPOP Nation.

Zimą płyta stadionu zmienia się w lodowisko

W Warszawie nie brakuje lodowisk, ale chętnych do jazdy na łyżwach jest tak wielu, że każda nowa ślizgawka natychmiast się zapełnia. Naprzeciw potrzebom miłośników zimowej zabawy wychodzi także PGE Narodowy, co roku przekształcając płytę główną w lodowisko (a właściwie kilka lodowisk). Oferta jest zróżnicowana – organizowane są tu zarówno zajęcia dla dzieci z instruktorem, jak i wydarzenia muzyczne na lodzie dla dorosłych.

Pierwszy w historii mecz na Stadionie Narodowym zakończył się remisem

Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie powstał z myślą o Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej 2012. Jako pierwszy na nowym obiekcie rozegrano mecz pomiędzy Polską a Portugalią, co nastąpiło 29 lutego 2012 r. Choć obie drużyny walczyły dzielnie, mecz inauguracyjny zakończył się bezbramkowym remisem 0:0.

Zadaszenie PGE Narodowego można otworzyć lub zamknąć w 20 minut

Nowoczesne, częściowo przezroczyste zadaszenie Stadionu Narodowego o rozpiętości 240 x 270 m można otwierać lub zamykać w zależności od pogody. Proces otwierania lub zamykania dachu wykonanego z włókna szklanego i teflonu trwa tylko ok. 20 minut. Co ciekawe, z przyczyn technicznych proces ten przeprowadza się tylko wtedy, gdy temperatura powietrza przekracza 5 stopni Celsjusza.

Jedna z rzeźb przy stadionie pamięta lata 50. XX w.

Odwiedzając PGE Narodowy przy okazji meczu czy wydarzenia takiego jak Targi Książki i Mediów VIVELO, warto zwrócić uwagę na znajdujące się przed stadionem ciekawe rzeźby. Starsza z nich – „Sztafeta” autorstwa Adama Romana – pochodzi z połowy lat 50. XX w. i pierwotnie zdobiła Stadion Dziesięciolecia w Warszawie. Po wybudowaniu Stadionu Narodowego oryginalna rzeźba została odrestaurowana i wkomponowana w nowy obiekt. Druga rzeźba, którą wykonał w 2015 r. Marek Maślaniec, przedstawia legendarnego selekcjonera reprezentacji Polski Kazimierza Górskiego.

Czy rozpoznasz te ulice w Warszawie po zdjęciach? Sprawdź się w quizie!

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. To zdjęcie przedstawia ulicę...
puste ulice Warszawy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej