800 plus - będzie próg dochodowy? Dla kogo 800 plus na nowych zasadach?

2023-11-23 11:47
800 Plus
Autor: Szymon Starnawski Dla kogo 800 plus na nowych zasadach? Jaki próg dochodowy?

Dodatek 500 zł na każde dziecko, zwany 500 plus od 1 stycznia 2024 będzie o trzysta złotych wyższy. Wypłaty będą realizowane na dotychczasowych zasadach, ale koalicja, która w nowym Sejmie uzyskała większość parlamentarną ma w planach zmiany kwalifikacji osób uprawnionych do wypłat. Czy zostanie wprowadzony próg dochodowy?

Spis treści

  1. Od kiedy będzie wypłacane świadczenie 800 plus?
  2. Jakie były propozycje zmian świadczenia 800 plus?
  3. Dla kogo 800 plus na nowych zasadach?
Szkoła Budowania: Instalacja grzewcza

Od kiedy będzie wypłacane świadczenie 800 plus?

Sejm poprzedniej kadencji znowelizował ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, podnosząc wysokość świadczenia na każde dziecko z 500 do 800 zł. Po podniesieniu od 1 stycznia 2024 r. kwoty świadczenia uprawnieni nie muszą o nie ponownie występować, gdyż jego wysokość zmieni się z urzędu. Pierwsze pieniądze w nowej wysokości rodzice zaczną otrzymywać pod koniec lutego z wyrównaniem za styczeń. Prawo do wypłaty dodatku jest ustalane na rok. Nabór wniosków o przyznanie świadczenia na nowy okres, który zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2024 r. ruszy 1 lutego.

Jakie były propozycje zmian świadczenia 800 plus?

Podniesienie wysokości świadczenia zrodziło dyskusję o wprowadzeniu zmian. Co ciekawe wg sondaży przeprowadzanych latem, jeszcze przed uchwaleniem nowelizacji o podwyżce z 500 do 800 zł ok 25% procent respondentów postulowało za podwyższeniem, ale podobny procentowo był odsetek tych, którzy chcieli likwidacji świadczenia. To pokazuje jak ostrożnie ustawodawca musi podchodzić do jakichkolwiek zmian.

W kampanii wyborczej ugrupowania, które dostały mandaty do parlamentu też proponowały różne rozwiązania. Konfederacja była przeciwna podwyższeniu do 800 zł, a zamiast tego zaproponowała podniesienie kwoty wolnej od podatków, na czym skorzystaliby wszyscy, nie tylko osoby z dziećmi. Trzecia Droga chciała podniesienia kwoty dodatku do 800 zł, ale wypłacanie jej tylko rodzicom, którzy mają zatrudnienie. Lewica proponowała rewaloryzację świadczenia co rok o wskaźnik inflacji.

Dla kogo 800 plus na nowych zasadach?

Świadczenie jest przyznawane na każde dziecko niezależnie od statusu majątkowego rodziny. Ta zasada wprowadzona przez poprzedni rząd na razie nie ulega zmianie. Być może nie zmieni się nic przez dłuższy czas, bo w samym obozie koalicji, która ma w obecnym Sejmie większość nie ma jedności poglądów. Część chce, aby dodatek był wypłacany jedynie osobom zatrudnionym, część uważa, że powinno być wprowadzone kryterium dochodu na członka rodziny, od którego nie przysługiwałoby to świadczenie. Liczna grupa posłów chce pozostawienia świadczenia na starych zasadach. Pojawiają się też głosy domagające się sprawdzenia, czy w obecnym budżecie znajdą się w ogóle pieniądze na podwyższone świadczenie. Super Express w sondażu zleconym Instytutowi Badań Pollster zadał Polakom pytanie „Czy nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy gospodarstwa domowego, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus?”

Większość ankietowanych, bo 63% była za wprowadzeniem kryterium dochodowego, ale 47% była przeciwna.

Z pewnością kwestia 800 plus będzie jedną z pierwszych, jaką zajmie się nowy rząd, gdyż związana jest ściśle z wydatkami budżetowymi w 2024 r., zatwierdzonymi przez poprzedni rząd, które według wielu specjalistów oraz przedstawicieli większości parlamentarnej są nierealne do zrealizowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej