Przeciętne wynagrodzenie 2024 w Polsce. O tyle wzrosły zarobki - dane GUS

2024-04-24 12:05
Średnia krajowa rośnie
Autor: Szymon Starnawski Rekordowe przeciętne wynagrodzenie

Przeciętne wynagrodzenie, czyli tzw. średnia krajowa, przekroczyło w marcu 8400 zł, wzrastając z miesiąca na miesiąc o 409 zł. To jeden z najwyższych miesięcznych wzrostów. Chociaż porównując zarobki rok do roku, wzrost utrzymuje się od trzech miesięcy na poziomie ok. 12%. Czy przeciętne wynagrodzenie Polaków jeszcze wzrośnie?

Spis treści

  1. Przeciętne wynagrodzenie 2024 - nowe dane GUS
  2. Wzrost średniej krajowej – co to oznacza?
  3. Specjaliści na razie uspokajają

Przeciętne wynagrodzenie 2024 - nowe dane GUS

Według danych GUS przeciętne wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wzrosło od stycznia z 7768,35 zł do 8409 zł. To więcej o 643 zł. Tendencja wysokich wzrostów utrzymuje się od dwóch lat, kiedy od stycznia do marca w 2022 r. średnia wzrosła o 600 zł i w 2023 r. wzrosła o 624 zł. W 2021 było to tylko 393 zł.

Wzrost średniej krajowej – co to oznacza?

W marcu 2020 r. przeciętne wynagrodzenie wynosiło tylko 5489,21 zł, co oznacza wzrost w ciągu 4 lat o 65%. To napawa optymizmem, ale wzrastające pensje to rosnące koszty pracy. Bezrobocie utrzymuje się wciąż na stałym i niskim poziomie, ale sygnały o zamykaniu zakładów, zwalnianiu pracowników i przenoszeniu produkcji do innych krajów zaczynają budzić niepokój. Planowane zamknięcie dużych fabryk motoryzacyjnych koncernów Stellantis w Bielsku-Białej, Scanii w Słupsku i Volvo we Wrocławiu, zakładów odzieżowych Levi Strauss w Płocku nie napawają optymizmem. Zwolnienia grupowe dotkną w tych miejscach ponad 3500 osób. Działalność przerwały lub planują przerwać i mniejsze firmy, np. w Rzeszowie-Jasionce koniec ogłosiła firma serwisująca samoloty na lotnisku.

Specjaliści na razie uspokajają

Czy ruszy lawina zwolnień w Polsce? To pytanie zadają sobie profesjonaliści i zwykli ludzie. Ostatnio nie mieliśmy do czynienia z tak znaczącymi zwolnieniami, ale eksperci rynku pracy wciąż podkreślają, że wciąż w wielu branżach jest bardzo duży niedobór pracowników, zwłaszcza wykwalifikowanej kadry. Zwolnienia nie muszą oznaczać początku trendu. Poszukiwane są osoby w branży budowlanej i w przemyśle na dużą skalę. Pensja minimalna wynosi 4242 zł, średnia 8409 zł. Wzrost kosztów pracy rodzi problemy dla przedsiębiorców, ale przewidywany jest także wzrost konsumpcji, co może zrównoważyć straty.

Cukrownia Żnin - zdjęcia dawnej cukrowni po rewitalizacji

Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej