System grzewczy Espacia - folia grzewcza w technologii podczerwieni PTC

2023-09-19 13:29 Materiał sponsorowany
Folia grzewcza Espacia
Autor: Espacia Espacia Folię grzewczą można zastosować na etapie budowy, ale również w istniejących budynkach

Elementem grzejnym folii Espacia jest cienka tkanina, która składa się z mieszaniny włókien węglowych oraz karbonowo-grafitowej pasty. Bardzo istotnym elementem mającym wpływ na jej żywotność jest technologia PTC w której wykonana jest FOLIA GRZEWCZA ESPACIA. Można ją wykorzystać jako podstawowe źródło ogrzewania. Nadaje się pod każdy rodzaj powierzchni: pod panele podłogowe, wylewkę betonową, dywan, wykładzinę oraz jako ogrzewanie ścienne lub sufitowe pod płytę g-k.

Spis treści

  1. Jak działa folia grzewcza?
  2. Montaż folii grzewczej
  3. Sterowanie ogrzewaniem
  4. Ogrzewanie podłogowe z folią grzewczą
  5. Jak dobrać folię grzewczą?
  6. Ile kosztuje ogrzewanie foliami grzewczymi?
  7. Zastosowanie folii grzewczej

System grzewczy Espacia, oparty na folii grzewczej, jest łatwiejszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem od tradycyjnej podłogówki. Można zastosować go zarówno na etapie budowy, jak i w istniejących budynkach. Co ciekawe, chcąc zamontować kompletne ogrzewanie sufitowe czy też pod panele podłogowe do domu o powierzchni 150 m², należy poświęcić na to 1 dzień.

Folia jest trwała, odporna na uszkodzenia oraz w pełni bezpieczna.

Jak działa folia grzewcza?

Przewody elektryczne połączone są poprzez złączki miedziane do dwóch pasków ze srebra i miedzi, między którymi wylana jest pasta węglowo-grafitowa, emitująca ciepło podczerwone porównywalne do promieni słonecznych.

Ciepło to jest następnie przekazywane do otoczenia nagrzewając wszystkie duże elementy znajdujące się w jego zasięgu. Dopiero ciepło z powierzchni ścian, sufitów, podłogi czy mebli ogrzewa powietrze w pomieszczeniu.

Folia grzewcza może być stosowana jako ogrzewanie powierzchniowe, takie jak podłogi, ściany czy sufity. Może być też zamontowana pod różnymi rodzajami posadzek, takimi jak deski, panele podłogowe, pod wylewką betonową na której będą płytki ceramiczne czy wykładzina, guma czy płyty OSB.

Montaż folii grzewczej

Przy montażu folii grzewczej ważne jest właściwe podłączenie do instalacji elektrycznej. Zasilanie folii grzewczej powinno być oddzielnym obwodem zabezpieczone bezpiecznikami B16 w rozdzielni elektrycznej. Zobaczcie na filmie jak przebiega montaż.

Sterowanie ogrzewaniem

Ogrzewanie folią grzewczą można sterować na kilka sposobów: manualnie, za pomocą programatora, przez aplikację mobilną, niektóre systemy ogrzewania folią grzewczą mogą być integrowane z asystentami głosowymi, takimi jak Amazon Alexa lub Google Assistant.

Ogrzewanie podłogowe z folią grzewczą

Folia grzewcza może być montowana pod panelami podłogowymi lub wylewką betonową. Dodatkowo montaż pod wylewkę betonową daje możliwość stworzenia „akumulatora cieplnego”. Można wygrzewać wylewkę w godzinach nocnych, gdy cena prądu jest niższa lub w ciągu dnia gdy pracuje nasza instalacja fotowoltaiczna. Wylewka przez długi czas będzie oddawać ciepło do otoczenia. Tak wygrzana podłoga w czasie rzeczywistej produkcji prądu przez instalację PV powinna utrzymać temp. 19-18°C przez całą noc.

Jak dobrać folię grzewczą?

Najważniejszym parametrem jest moc. Odpowiednią moc dobiera się na podstawie parametrów cieplnych budynku, a także planowanego miejsca montażu systemu grzewczego. Dobór folii zależy od założonych wartości projektowych zapotrzebowania budynku na ciepło. Folie grzewcze są dostępne w różnych szerokościach, a także różnych nominalnych mocach określanych w jednostce W/m².

Moc folii grzewczych wpływa na szybkość nagrzewania się pomieszczenia i nie ma wpływu na pobór prądu. Główną ich różnicą jest moc na m², a także maksymalna temperatura do jakiej jest wstanie się nagrzać folia grzewcza.

Istotnym elementem jest również dobranie odpowiedniej ilości folii. Nieefektywny jest montaż folii pod stałą zabudową. Nie montujemy folii grzewczej na 100% powierzchni podłogi, w praktyce oznacza to średnio jest 60% powierzchni.

Ostatnim elementem na jaki należy zwrócić uwagę to termoregulatory. Istotne jest aby każde pomieszczenie było sterowanie indywidualnie. Ma to wpływ na oszczędności ale przede wszystkim na komfort użytkowania. Warto postawić na jakość oraz doświadczenie naszego działu technicznego.

Ile kosztuje ogrzewanie foliami grzewczymi?

Koszt ogrzewania foliami grzewczymi jest uzależniony od termoizolacji budynku, cen prądu, a także od szczelności budynku. Na podstawie charakterystyki energetycznej budynku można wyliczyć z dużym prawdopodobieństwem pobór energii elektrycznej. Warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych. Dodatkową oszczędność przyniesie również montaż rekuperacji z odzyskiem ciepła. Folii grzewczej Espacia nie trzeba serwisować w odróżnieniu od pomp ciepła czy innych pieców, których żywotność jest zaprogramowana, a 25-letnia gwarancja daję nam pewność bezpieczeństwa, bezawaryjności i długowieczności. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, inwestycja w system grzewczy Espacia jest jedną z najbardziej opłacalnych.

Zastosowanie folii grzewczej

Najczęściej folie grzewcze stosuje się:

  • budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym lub nowoczesnych blokach mieszkalnych;
  • biurowcach;
  • hotelach;
  • kościołach;
  • apartamentowcach;
  • jako główne ogrzewanie lub dodatkowe.

Kontakt z firmą Espace: www.espacia.eu; tel.791 091 901

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej