Tak wygląda największe osiedle mieszkań na wynajem w Polsce. Zaprojektowali je Kuryłowicz & Associates

2024-04-17 13:57

To największe osiedle mieszkań na wynajem w Polsce. W ramach programu Mieszkanie Plus w Katowicach stoją już bloki projektu architektów ze znanej pracowni Kuryłowicz & Associates. Pierwszy etap osiedla oddamy w połowie 2024 roku - zapowiada PFR Nieruchomości. Oto jak wygląda osiedle wiosną 2024. Aktualne zdjęcia.

Spis treści

 1. Ile bloków i jakie mieszkania są przy Korczaka?
 2. Kto może wynająć tu mieszkanie?
 3. Mieszkanie plus w Katowicach. Autorzy projektu
Anna Cymer: architektura lat 90. była kiczowata, ale nasza

Kawowy, kawa z mlekiem, piaskowy, szary. Żadnej pastelozy ani bieli, która szybko przestaje być bielą, na elewacjach. Żadnych zbędnych elementów. Niewielkie balkony. Właśnie tak słynni architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates zaprojektowali w Katowicach tanie mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus. Oraz plac miejski, nową drogę, ścieżkę rowerową, wiaty, ogrody społeczne, place zabaw. Osiedle już w dużej części stoi, a PFR Nieruchomości zapowiada, że pierwszy etap odda w połowie 2024 roku.

Ile bloków i jakie mieszkania są przy Korczaka?

Osiedle jest inwestycją Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Projekt osiedla mieszkaniowego powstał jako kontynuacja projektu konkursowego nagrodzonego w 2017 roku w otwartym konkursie organizowanym przez BGKN (dziś Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości). To projekt jednej  z najsłynniejszych polskich pracowni: Kuryłowicz & Associates. Na dodatek nie będą to mieszkania w niebotycznych cenach, a budżetowe, bo w ramach programu Mieszkanie Plus.

 • Docelowo powstanie tu 26 bloków,
 • Staną w dziewięciu półotwartych kwartałach
 • Mają wysokość od 4 do 5 kondygnacji
 • Każdy z 26 budynków jest indywidualnie zaprojektowany, a ich układ nie jest powtarzalny
 • Będą tu 523 mieszkania na wynajem
 • Powierzchnia - od 30 do 82 mkw
 • Pokoje - od 1 do 4
 • 118 stanowisk w garażach podziemnych oraz 416 naziemnych
 • Pomiędzy budynkami będą zielone przestrzenie rekreacyjne
 • oraz dwa place zabaw.
 • Będzie tu też ok. 542 mkw powierzchni usługowo-handlowej

Kolory domów będą stonowane i dopasowane do okolicy - zapowiadali architekci. I rzeczywiście takie są. Większość budynków będzie niepodpiwniczona, a parkingi zostały rozplanowane w grupach położonych na obrzeżach osiedla. Tak osiedle wygląda w kwietniu 2024.

Mieszkanie Plus w Katowicach, projekt Kuryłowicz & Associates
Autor: Dorota Niećko Mieszkanie Plus w Katowicach, projekt Kuryłowicz & Associates

Szopienice, dzielnica Katowic, w której powstaje to osiedle, to trochę taka katowicka Praga. Historyczna, ale zaniedbana wciąż dzielnica. Nieopodal jest secesyjna, zaniedbana wieża ciśnień, opuszczone osiedle Borki z oknami zabitymi deskami, stary, nieczynny szpital hutniczy.

- Oś założenia stanowi nowo projektowana droga publiczna prostopadła do ulicy Korczaka, przy której zaprojektowano centralny plac publiczny o wymiarach ok. 25 na 95 metrów. W budynkach przy placu będą ogólnodostępne usługi. Każdy kwartał to zespół 2 lub 4 budynków oraz wspólne półotwarte podwórko ze strefą rekreacyjną.. Zabudowa opiera się na jednorodnym modelu niewielkiego cztero- lub pięciokondygnacyjnego budynku punktowego wyposażonego w jedną klatkę schodową i windę - opisują architekci swój projekt.

Kto może wynająć tu mieszkanie?

Nowe inwestycje Funduszu Mieszkań dla Rozwoju – w tym osiedle w Katowicach przy ul. Korczaka – będą oferowane wyłącznie w formule najmu instytucjonalnego - informuje PFR Nieruchomości. I tłumaczy to tym, że chce zwiększyć dostępność mieszkań w Polsce. Warunki najmu będą zbliżone do rynkowych. W lokalizacjach, gdzie zostanie zawarta umowa z samorządem, najemcy skorzystają z dopłat do czynszu w programie „Mieszkanie na Start”.

Nabór najemców składa z dwóch etapów: weryfikacji pod kątem kryteriów społecznych (ten etap przeprowadzi samorząd) oraz weryfikacji pod kątem zdolności czynszowej (ten etap przeprowadzi inwestor). Nie ma górnego limitu zarobków dla osób, które starają się o najem. Kaucja to 2-krotność miesięcznego czynszu. Mieszkania najemcom oferowane są już z wykończeniem: podłogami, drzwiami, glazurą, terakotą, całkowicie gotowymi łazienkami i pomalowanymi na biało ścianami. o trochę taka katowicka Praga. To właśnie tu, tuż obok opuszczonego osiedla Borki z oknami zabitymi deskami, również zabitego deskami starego szpitala hutniczego i imponującej oraz – a jakże – czekającej na lepsze czasy wieży wodnej, powstaje osiedle projektu pracowni Kuryłowicz & Associates.Na razie nie ma jeszcze informacji, kiedy ruszy nabór.

Mieszkanie plus w Katowicach. Autorzy projektu

Zespół projektowy: Ewa Kuryłowicz, Maria Saloni-Sadowska, Marcin Szubski, Paulina Gutkowska, Tomasz Kopeć, Joanna Musialowicz, Kamil Raczak, Marek Sobol, Katarzyna Flasińska-Rubik, Aleksander Krauze, Ola Fudali, Sonia Kwiatkowska, Antoni Szubski.

Listen on Spreaker.
Czytaj więcej