Złącza PCT. Uwaga na podrabiane złącza!

2016-10-19 13:21
złącza kompresyjne PCT
Autor: GZT TELKOM-TELMOR Złącza kompresyjne serii PCT-DRSxx

Złącza to bardzo często niedoceniany element instalacji RTV/SAT. Pamiętamy o starannym doborze anteny, szukamy dobrego kabla koncentrycznego i… często na tym kończy się nasza dbałość o właściwy dobór elementów sieci antenowej. A to przecież złącza koncentryczne odpowiadają za jakość połączeń i minimalizację strat sygnału. Musimy jednak uważać – na rynku pojawiły się podróbki najlepszych rozwiązań.

Funkcja złączy w instalacji RTV/SAT

Nie jest tajemnicą, że przy budowie sieci RTV/SAT szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na rodzaj anteny i jej dopasowanie do indywidualnych warunków odbioru i potrzeb użytkownika. To najważniejsza część instalacji odbiorczej i przede wszystkim od niej zależy jakość odbieranego i przesyłanego do instalacji sygnału. Wiadomo również, jak ważny jest dobry kabel koncentryczny, żeby zakłócenia z zewnątrz nie przenikały do instalacji. Niestety często przy tym zapominamy o pozostałych elementach – niby drobnych, ale również istotnych. Mowa o złączach - to przecież od nich zależy dobry kontakt połączeń oraz minimalizacja strat sygnału, czyli tłumienność całej instalacji. Nawet najlepsza antena oraz idealnie wyselekcjonowany kabel koncentryczny nie spełnią swego zadania, gdy zawiodą złącza, bo będą niskiej jakości lub źle dopasowane. 
Należy pamiętać, że każde połączenie złącza i kabla koncentrycznego to tłumienie sygnału od 0,2 dB (złącza zaciskane) do nawet 0,8 dB (złącza nakręcane). Przy niewielkiej instalacji zjawisko to może być niezauważalne. Jednak im bardziej rozbudowana sieć, tym więcej połączeń i możliwie większe straty wynikające z zastosowania słabej jakości złączy. Badania potwierdziły, że słabej jakości złącza „F” z upływem czasu, mimo prawidłowego ich dokręcenia, mogą się luzować i umożliwiać migrację wilgoci. Powoduje to zdecydowane pogorszenie parametrów dystrybuowanego sygnału i konieczność częstych wyjazdów serwisowych oraz żmudnych godzin poszukiwań przyczyny awarii. Koszty tych działań mogą być znaczne, a cała sytuacja z pewnością mało komfortowa. Dlatego tak istotny jest staranny dobór nawet tych najdrobniejszych elementów instalacji.

Złącza PCT

Czasami jednak, mimo wiedzy i najszczerszych intencji, nie jesteśmy w stanie wybrać najlepszego rozwiązania. Trudno jest bowiem wychwycić wady ukryte produktów lub wyłapać różnego rodzaju podróbki. Niestety wykorzystują to nieuczciwi producenci. Przykładem może być ostatnia fala podróbek złączy amerykańskiej marki PCT. Oryginalne produkty cieszą się uznaniem w branży ze względu na trwałość połączeń oraz niską tłumienność. Złącza PCT wyposażone są w podkładki, które eliminują wibracje części ruchomych (gwint), co niweluje ryzyko poluzowania się kontaktu. Dodatkowo każde złącze PCT wyposażone jest w dwa pierścienie kompresyjne z podwójnym O-ring, które stanowią doskonałą ochronę uszczelniającą i skutecznie uniemożliwiają przedostanie się wilgoci do wewnątrz. Korozja kontaktu to jedna z najczęstszych przyczyn pogorszeń parametrów wszystkich złączy. 
Niestety, jak większość produktów o uznanej marce, najlepszych w swojej kategorii, również złącza PCT doczekały się podróbek. Na rynku pojawiły się złącza oznakowane dokładnie jak ich oryginalny odpowiednik PCT, jednak jakość ich wykonania pozostawia wiele do życzenia.

Czym, poza niższą ceną, wyróżniają się podrabiane złącza?

  • Jaśniejszy, bardziej święcący kolor złączy, wynikający z użycia innego materiału do produkcji. Stop, z którego je wykonano, charakteryzuje się mniejszą ciągliwością, co może być przyczyną powstania mikropęknięć podczas zaciskania. To z kolei przekłada się na ryzyko wnikania wilgoci do wewnątrz.
  • Nierówna, krzywo osadzona i niedopasowana uszczelka odpowiadająca za eliminację wibracji i luzowania się złącza na gwincie oraz migrację wilgoci pomiędzy złączem a gniazdem.
  • Wyraźny opór stawiany przez część ruchomą złącza przy jej okręcaniu. W złączach oryginalnych część ta kręci się swobodnie.
  • Inna wysokość, szczególne w części ruchomej, gdzie „nakrętka” jest widocznie wyższa niż w oryginalnym złączu.
złącza PCT
Autor: GZT TELKOM-TELMOR Różnica między oryginalnymi a podrabianymi złączami PCT

Budowa instalacji, nawet tej najprostszej, zawsze poprzedzana jest szczegółową analizą doboru sprzętu, zoptymalizowanego pod kątem potrzeb, jak również starannymi obliczeniami parametrów sygnałów. Jest to ważne ze względu na wynik końcowy, czyli czystość i jakość odbieranego sygnału. Nic tak nie buduje prestiżu instalatora jak zadowolony nabywca. Należy zatem skupić się nie tylko na profesjonalnym doborze głównych urządzeń takiej instalacji, ale również na jej prostych elementach, jakimi są złącza. Jak się jednak ustrzec przed podróbkami? Rzadko kiedy możemy znaleźć dokładne porównanie w internecie jak to powyżej. Pozostaje zatem czujność i zakup w sprawdzonych placówkach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej