Więcej ofert pracy

2011-04-18 16:56
Liczba ofert pracy opublikowanych w serwisie Pracuj.pl I kwartale 2011
Autor: Pracuj.pl

Najwięcej ofert pojawiło się do pracy w segmencie handel/sprzedaż, dla budowlańców jest dwa razy więcej ofert niż rok temu, wzrasta też liczba (wszak 1 maja tuż, tuż...) ofert zagranicznych pracodawców, szczególnie z Niemiec.   

Firmy z sektora przemysłu ciężkiego znalazły się w czołówce branż generujących największe zapotrzebowanie na pracowników – wynika z cyklicznego raportu „Rynek Pracy Specjalistów w I kwartale 2011”, przygotowanego przez ekspertów portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl. Od stycznia do marca, pracodawcy z tej branży opublikowali w sumie ponad 9,5 tys. ofert, czyli o 90% więcej niż w analogicznym okresie 2010 roku.

Przeczytaj również: Co piąty inżynier ma problem ze znalezieniem pracy

Poszukujący pracy z miesiąca na miesiąc mają do dyspozycji coraz więcej propozycji. W I kwartale tego roku liczba ofert opublikowanych w Pracuj.pl wyniosła prawie 80 tysięcy, co stanowi 22% wzrost względem IV kwartału 2010 roku i aż 45% w porównaniu do I kwartału ubiegłego roku. Rekordową liczbę ogłoszeń odnotowano w marcu – pracodawcy umieścili wtedy w serwisie ponad 28 tysięcy ofert.

Liczba ogłoszeń, zamieszczanych przez firmy przemysłowe w serwisie Pracuj.pl, rosła powoli od III kwartału 2010 roku. Według danych GUS, to wtedy, po raz pierwszy od kilku kwartałów, odnotowano przyrost liczby zatrudnionych w przemyśle (o 0,9%). W IV kwartale zatrudnienie wzrosło o 1,5%.
W I kwartale duży popyt na pracowników odnotowano również w przypadku branży IT (wzrost w stosunku do I kwartału 2010 o 72%) oraz branżach TSL, telekomunikacyjnej, finansowej i budowlanej (wzrosty o ponad połowę). Spadki, choć nieduże, odnotowano natomiast w przypadku sektora prawniczego (-6%) oraz edukacyjnego (-0,5%).

Wśród regionów, niekwestionowanym liderem rynku pracy pozostaje Mazowsze, a właściwie aglomeracja warszawska. W I kwartale tego roku pracodawcy z tego regionu opublikowali na Pracuj.pl ponad 16 tys. ofert. Na 2. miejscu ex aequo znalazł się woj. śląskie i Dolny Śląsk, ale choć ofert z tych regionów było sporo (po ok. 7,2 tys.) to i tak te województwa razem dają mniej możliwości niż region centralny.
Cieszyć może fakt, że liczba ofert, w stosunku do I kwartału 2010 roku, wzrosła w każdym województwie (średnio ok. 46%), a najwięcej przybyło ich w woj. opolskim (o 62%) i woj. podkarpackim (o 60%), czyli w regionach, gdzie o pracę jest trudno.

O 39% wzrosła liczba ofert od zagranicznych pracodawców. Było ich prawie tyle, ile w II kwartale 2008, czyli tuż przed kryzysem. Najbardziej aktywnie poszukującymi pracodawcami z zagranicy były firmy z Niemiec, które w I kwartale 2011 zamieściły w Pracuj.pl 186 ogłoszeń. Niemieccy pracodawcy szukali przede wszystkim różnego rodzaju specjalistów IT oraz budowlańców (zarówno inżynierów, jak i fachowej siły roboczej). 

- Choć nie wszyscy to odczuwają, na rynku pracy jest lepiej niż rok temu. Firmy, nie bojąc się zapowiadanej przez niektórych ekspertów drugiej fali kryzysu, odważniej prowadzą procesy rekrutacyjne. Dane dotyczące produkcji przemysłowej czy sprzedaży są optymistyczne, stąd kolejne miesiące powinny przynieść stabilny wzrost liczby ogłoszeń, o kilka procent miesięcznie. Na ogłaszanie powrotu koniunktury na rynek pracy nadal jest jednak zbyt wcześnie - komentuje ostatnie badanie Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej