Inżynier do zatrudnienia od zaraz?

2015-03-12 16:25
Praca szuka inżyniera
Autor: brak danych

Pisaliśmy niedawno, że w 2014 przybyło ofert pracy w budownictwie, szczególnie dla inżynierów z określonymi specjalnościami. Serwis Pracuj.pl poczynił kolejne analizy, jak sytuacja rozwija się w roku 2015. Inżynierowie budownictwa w dalszym ciągu poszukiwani...

Biorąc pod uwagę luty 2015, na stronach Pracuj.pl opublikowano 32 256 oferty pracy, co oznacza 6,5% wzrost rok do roku. Największe zapotrzebowanie na specjalistów zgłosiły branże handel i sprzedaż oraz segment bankowy (włącznie z finansami i ubezpieczeniami). Eksperci rynku pracy prognozują też ożywienie w budownictwie i branży nieruchomości.

Inżynier poszukiwany

Popyt na inżynierów wzrósł w porównaniu z lutym 2014 o 6,5%. W obszarze inżynierii najwięcej ofert pracy skierowano do monterów/serwisantów, elektroników/elektryków, mechaników oraz do specjalistów zajmujących się konstrukcją lub technologią. Więcej jest także ofert pracy (o ponad 7%) dla projektantów. Jak wynika z analiz ekspertów Pracuj.pl, inżynieria jest jednym z tych obszarów, w którym specjaliści są stale poszukiwani.
– W lutym na większe zapotrzebowanie na stanowiska związane z szeroko pojętą inżynierią z pewnością miał wpływ trend stopniowego ożywienia w polskim sektorze budowalnym, dostęp do tańszych kredytów i tym samym inwestycje w działy badawczo-konstrukcyjno-projektowe. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rekrutacjom, szczególnie w przypadku  stanowisk takich jak serwisanci czy monterzy, mogła być ciepła zima, która pozwalała na prowadzenie prac, zwykle w tym okresie wstrzymywanych. Zwiększone rekrutacje pracowników szeregowych, a także inżynierów budownictwa, to także efekt przygotowywania się firm do nowych kontraktów, których realizacja za chwilę się rozpocznie – uważa Liliana Swoboda, dyrektor katowickiego oddziału firmy doradztwa personalnego People.

W lutym serwis Pracuj.pl opublikował ponad dwa tysiące ogłoszeń o pracę w branży budownictwo i nieruchomości. Najwięcej ofert pracy  z tej branży skierowano do specjalistów sprzedaży, specjalistów budownictwa oraz specjalistów inżynierii. Najdynamiczniej rosła liczba ofert skierowanych do specjalistów budownictwa (o 8,6% rok do roku), osób odpowiedzialnych za finanse/ekonomię  (8,3% wzrostu rok do roku).
Czy rzeczywiście coś zaczyna ruszać się w polskim budownictwie?
– Luty był drugim z rzędu miesiącem silnych wzrostów spółek budowlanych notowanych na GPW, co wskazuje na duży optymizm uczestników rynku kapitałowego co do perspektyw rozwoju tej branży w kolejnych miesiącach. W oparciu o środki unijne z nowej perspektywy budżetowej stworzone zostały wieloletnie programy inwestycyjne na lata 2014-2020, które zakładają wydatki w kwocie 93 mld zł na przedsięwzięcia drogowe oraz 59 mld zł na inwestycje kolejoweh. Największy front prac budowlanych będzie miał miejsce po 2015 roku, co oznacza, że branżę może czekać kilka lat dobrej koniunktury. Nie dziwią więc komentarze przedstawicieli największych spółek z branży (np. Budimex) odnośnie planowanego wzrostu zatrudnienia – komentuje Piotr Zybała, analityk Domu Maklerskiego mBanku. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej