Wrocławskie Centrum Południe – inwestycja w systemach ALUPROF nagrodzona za ekologię

2021-12-30 11:44 Materiał sponsorowany
Centrum Poludnie Aluprof
Autor: ALUPROF Centrum Południe jest miejscem, w którym zastosowano liczne prośrodowiskowe rozwiązania, pozwalające na bardziej racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych

Wrocław z jednej strony kusi przyjezdnych i turystów wciąż poszerzającym się katalogiem odnowionych zabytków i zrekonstruowanych enklaw. Z drugiej – miejski krajobraz uzupełniają spektakularne ultranowoczesne obiekty, będące bazą dla rosnących w siłę firm z branży technologicznej i cyfrowej. Miejscem szczególnym na mapie miasta jest Sky Tower – biurowiec w systemach ALUPROF widoczny nawet kilkadziesiąt kilometrów od centrum miasta. Coraz ciekawiej zaczyna wyglądać również jego bliskie otoczenie: z Centrum Południe na czele.

Skanska przyzwyczaiła rynek do tego, że sięga po nowoczesne, lecz nieepatujące futuryzmem projekty oraz do tego, że nie uznaje kompromisów, jeśli chodzi o rozwiązania techniczne. Nie inaczej jest w przypadku Centrum Południe – kompleksu biurowo-handlowo-usługowego powstałego u zbiegu ulic Szczęśliwej i Powstańców Śląskich, w którym wykorzystano nowoczesne systemy aluminiowe firmy ALUPROF.

Rozwiązania wykorzystane w Centrum Południe

Centrum Południe docelowo będzie miało 85 tys. metrów. Inwestycja realizowana będzie w 5 etapach. Jednak mimo swojej skali budynek nie przytłacza. Szczęśliwe sąsiedztwo, tuż obok Sky Tower, powoduje, że oglądający nie skupiają się na skali wielkości budynku. Tym bardziej zauważają jego jakość.

Budynek będzie oferował swoim najemcom zaskakująco dużo światła słonecznego. Jak podaje sam wykonawca „elewacja Centrum Południe zapewni odpowiednią ilość światła dziennego w każdym z budynków. Nie będzie ono zbyt ostre, ale pozwoli zredukować korzystanie ze sztucznego oświetlenia – dobrze wiemy, że słońce ma pozytywny wpływ na nasze dobre samopoczucie i efektywną pracę.”

Na elewacji wykorzystano system fasady słupowo-ryglowej MB-SR50N HI+, który przeznaczony jest do konstruowania lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego i wypełniającego oraz dachów, świetlików i innych konstrukcji przestrzennych. Ten system pozwala budować fasady z widocznymi wąskimi liniami podziału, zapewniając jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji. Dzięki bogatej ofercie profili, architekci i projektanci mogą realizować nawet najbardziej śmiałe pomysły w zakresie konstrukcji aluminiowo-szklanych.

Innym, szalenie nowoczesnym systemem zapewniającym Centrum Południe status Futureproof, jest system okienno-drzwiowy MB-86 firmy Aluprof SA, pierwszy w świecie system aluminiowych okien i drzwi, w którym zastosowany został aerożel – materiał o doskonałej izolacyjności termicznej. Do zalet systemu MB-86 należy także wysoka wytrzymałość profili, umożliwiająca wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze. To dzięki tym rozwiązaniom ogromne fasady wszystkich pięciu budynków będą jednocześnie lekkie, szczelne, ciche i ekologiczne.

Budynki kompleksu są w 100% zasilane energią wyprodukowaną na farmach wiatrowych. Jej zużycie jest niższe o ok. 1/3. Inwestycja umożliwia ponownie wykorzystywanie wody. Z kolei dziedziniec i chodnik obok biurowców zbudowano z betonu, pochłaniającego szkodliwy smog.

Wrocławskie Centrum Południe – inwestycja w systemach ALUPROF nagrodzona za ekologię
Autor: ALUPROF Ważną cechą Centrum Południe będzie jego ekologiczność: Centrum Południe zostało wyróżnione w konkursie PLGBC Green Building Awards 2021 w kategorii „Najlepszy budynek ekologiczny certyfikowany”

Nagrody dla Centrum Południe

Budynek ma lub będzie ubiegać się o liczne certyfikaty: WELL Core&Shell, Obiekt bez barier, a także najnowszy z nich – WELL Health-Safety Rating. Ten ostatni jest przyznawany powierzchniom biurowym o najwyższych parametrach bezpieczeństwa, zmniejszających ryzyko przenoszenia chorób, a także umożliwiających tworzenie zdrowych i bezpiecznych miejsc pracy. To szczególnie ważne w kontekście ciągle trwającej pandemii i powrotu pracowników do biur.

Centrum Południe zostało wyróżnione w konkursie PLGBC Green Building Awards 2021 w kategorii „Najlepszy budynek ekologiczny certyfikowany”.

Centrum Południe ma prestiżowy certyfikat LEED Core&Shell na poziomie Platinum potwierdzający, że inwestycja jest zrównoważona, przyjazna środowisku oraz została zaprojektowana i zbudowana zgodnie z najwyższymi standardami. Certyfikacja LEED dotyczy m.in. oszczędności energii, redukcji zużycia wody czy emisji dwutlenku węgla.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej