Będzie zakaz sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów, które nie spełnią odpowiednich norm

2023-08-04 8:31
Będzie zakaz sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów
Autor: Szymon Starnawski Unia Europejska wprowadza zakaz sprzedaży i wynajmu mieszkań nie spełniających norm energetycznych. Co to oznacza dla Polaków?

Parlament Europejski przyjął dyrektywę o efektywności energetycznej. Przewiduje ona między innymi wprowadzenie zakazu sprzedaży i wynajmu mieszkań niespełniających wymogów w zakresie generowania śladu węglowego. Ma to zmotywować właścicieli już istniejących budynków do inwestycji termomodernizacyjnych.

Spis treści

  1. Niższa emisja gazów cieplarnianych z budynków
  2. Kiedy będzie wdrażana klasa energetyczna budynków?
  3. Skąd pieniądze na termomodernizację?
  4. Czy będą nowe programy wspierające termomodernizację?
Unia Europejska przyjęła dyrektywę o efektywności energetycznej

25 lipca 2023 roku Unia Europejska przyjęła dyrektywę mające na celu zmniejszenie zużycia energii końcowej w całej Unii o 11,7% do 2030. Sektor publiczny ma osiągnąć roczne ograniczenie zużycia energii wynoszące 1,9% – informuje PAP. Zgodnie z zatwierdzonymi przepisami państwa członkowskie będą zobowiązane, by co roku zapewniać renowację co najmniej 3% całkowitej powierzchni budynków należących do instytucji publicznych.

Dyrektywa została przyjęta 25 lipca 2023 roku. Następnie zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Wchodzi w życie 20 dni od momentu publikacji.

Niższa emisja gazów cieplarnianych z budynków

Unia Europejska nie zwalnia ze stanowieniem prawa, które ma doprowadzić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez budownictwo. O ile w miarę łatwe jest to w przypadku nowych inwestycji – zaostrzenie norm na wzór obowiązującego w Polsce od stycznia 2021 r. standardu energetycznego WT2021, o tyle trudniej osiągnąć ten efekt w przypadku już funkcjonujących budynków.

Tymczasem w ramach prac nad programem Fit for 55, który ma ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 55 procent, ustalono, że aż 38 proc. tych emisji obciąża budownictwo.

Okazuje się, że same dotacje i ulgi w podatkach to za mało, potrzebne są też działania mobilizujące. Stąd między innymi wdrożone już przepisy dotyczące obowiązku posiadania świadectwa efektywności energetycznej przy sprzedaży mieszkania a nawet przy wynajmie nieruchomości.

Teraz UE chce pójść krok dalej – zakazać najmu i sprzedaży mieszkań i domów, które nie osiągną wcześniej określonych klas energetycznych. By sprzedać lub zawrzeć umowę najmu właściciel będzie musiał wcześniej zainwestować w termomodernizację budynku.

To znów duże wydatki, zwłaszcza dla właścicieli w Polsce, gdzie szczególnie dużo mamy budynków o najniższych klasach energetycznych.

Kiedy będzie wdrażana klasa energetyczna budynków?

Przypomnijmy, że zgodnie z unijną dyrektywą EPBD, która w Polsce będzie wdrażana od 1 stycznia 2024 r., wszystkim budynkom zostanie przyznana klasa energetyczna – na wzór tej, którą oznakowane są już pralki czy lodówki. Od litery A (domy zerooenergetyczne), po G (budynki o najniższej efektywności popularnie zwane wampirami energii).

Zakłada się, że do klasy G zaklasyfikowanych zostanie 15 proc. wszystkich nieruchomości i do 2030 r. powinny one wszystkie być przeniesione klasę wyżej – do F, a potem co najmniej do E.

Skąd pieniądze na termomodernizację?

Władze UE, a w ślad za nimi rządy krajowe, by zrealizować cele klimatyczne użyją wszelkich możliwych zabiegów – od zachęt w formie dofinansowania prac termomodernizacyjnych i ulg podatkowych po działania administracyjne: ostrzejsze normy energetyczne dla nowych inwestycji w domy i mieszkania, nakazy typu przymusowe świadectwa efektywności czy klasy energetycznej dla domów i mieszkań przy ich sprzedaży czy wynajmie.

Według szacunków na termomodernizację spełniającą nowe normy klasy energetycznej budynków trzeba będzie przeznaczyć średnio 10-50 tys. euro – w przeliczeniu na jedno mieszkanie. To duże pieniądze, ale też znaczne dotacje przeznaczone zostaną na ten cel ze środków publicznych – unijnych i krajowych.

Czy będą nowe programy wspierające termomodernizację?

W samym tylko Krajowym Planie Odbudowy przewidziane są środki na dofinansowanie do 800 tys. nowych źródeł ciepła oraz ok. 700 tys. domów i mieszkań zakwalifikowanych do kompleksowej termomodernizacji – i to tylko na lata 2024-2026.

Dodatkowo pieniądze na te przedsięwzięcia będą przyznawane bezpośrednio z nowego europejskiego programu – Społecznego Funduszu Klimatycznego, który ma być uruchomiony od 2026 roku.

Zakaz sprzedaży i wynajmu domów i mieszkań nie spełniających norm energetycznych określonych nową dyrektywą ma być wprowadzony od 2030 r. Kto ma w swojej perspektywie sprzedaż lub wynajem domu lub mieszkania, które wymaga modernizacji pod względem energetycznym, ten nie powinien się długo zastanawiać i już planować takie przedsięwzięcia, by być gotowym, gdy ruszą nowe programy termomodernizacyjne!

Przeczytaj też inne nasze artykuły:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej