Dofinansowanie do termomodernizacji w 2023 wyższe! Jakie dopłaty do remontu domu w tym roku?

2023-02-22 8:43
termomodernizacja domu
Autor: gettyimages Dofinanowanie do termomodernizacji - w 2023 właściciele domów jednorodzinnych mogą starać się o dotacje na wymianę źródła ciepła albo ocieplenie ścian czy dachu

Dofinansowanie do termomodernizacji domu w 2023 można dostać m.in. z programu Czyste Powietrze. Od stycznia 2023 obowiązuje jego nowa, bardziej opłacalna wersja. Wysokość dopłaty zależy od zakresu inwestycji, ale maksymalna kwota dofinansowania na kompleksową termomodernizację wynosi aż 135 tys. zł. Jak dostać pieniądze na remont domu?

Spis treści

  1. Jakie dofinansowanie do termomodernizacji w 2023?
  2. Dofinansowanie na termomodernizację w 2023 - Czyste Powietrze
  3. Dofinansowanie na termomodernizację - Czyste Powietrze Plus
  4. Ulga termomodernizacyjna

Termomodernizacja to suma inwestycji, których celem jest ograniczenie strat ciepła budynku do minimum. Do tych przedsięwzięć należą ocieplenie przegród zewnętrznych budynku, wymiana okien i drzwi zewnętrznych, źródła ciepła. Efektem tych prac jest nie tylko komfort cieplny w budynku i niskie koszty ogrzewania, ale także czystsze powietrze wokół nas.

A trzeba wiedzieć, ze polskie domy jednorodzinne nie są właściwie ocieplone i ogrzewane. Aż 4 mln z nich wymaga poprawy efektywności energetycznej, a to prawie ¾ wszystkich budynków jednorodzinnych w kraju - wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego oraz Instytutu Ekonomii Środowiska. Dofinansowanie państwa do termomodernizacji ma zachęcić właścicieli domów do tej opłacalnej inwestycji.

Jakie dofinansowanie do termomodernizacji w 2023?

Programów wsparcia do inwestycji poprawiających efektywność energetyczną domów jednorodzinnych jest kilka. Najważniejsze z nich, które obejmują termomodernizację kompleksowo, to programy Czyste Powietrze, Czyste Powietrze Plus, a także ulga termomodernizacyjna. Jakie można dostać dofinansowanie z tych programów? Możliwości jest wiele, a wysokość dopłat wcale nie mała.

Dofinansowanie na termomodernizację w 2023 - Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze wprowadzono w 2019 roku, ale w 2023 doczekał się nowej odsłony - większych pieniędzy na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Zwiększono dofinansowanie oraz poziom dotacji, który wynosi od 40% do 100%. Dla najszerszego zakresu inwestycji ma być to nawet do 135 tys. zł  - w tym wariancie trzeba wymienić też źródło ciepła na pompę ciepła. Jeśli ktoś wybierze inny rodzaj ogrzewania, może liczyć na 115 tys. zł. Dodatkowe dofinansowanie w wysokości 1200 zł przewidziano na wykonanie audytu energetycznego, który w tym przypadku jest obowiązkowy.

Poziom dofinansowania jest uzależniony od zakresu realizowanej inwestycji, ale też dochodów wnioskodawcy. O najwyższą kwotę wsparcia mogą ubiegać się osoby, których miesięczny dochód na osobę wynosi:

  • 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
  • 1526 zł - w jednoosobowym.

Na nieco niższy poziom dofinansowania do termomodernizacji, od 59 tys. zł (bez kompleksowej termomodernizacji) do 99 tys. zł (z kompleksową termomodernizacją) mogą liczyć osoby o niższych dochodach, których średnie miesięczne dochody na osobę nie przekraczają:

  • 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
  • 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym.

Najniższy, podstawowy poziom dotacji przeznaczony jest dla tych, których miesięczny dochód roczny wynosi 135 tys. zł na osobę. Można dostać od 41 tys. do 66 tys. zł.

Wniosek o dofinansowanie - gdzie złożyć?

Wnioski o dofinansowanie składa się w urzędzie gminy lub Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Aby otrzymać dotację, należy rozliczyć wykonaną inwestycję. Wniosek można złożyć na: 

  • rozpoczęte inwestycje (do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku),
  • planowane inwestycje.

Dofinansowanie na termomodernizację - Czyste Powietrze Plus

Ta forma wsparcia polega na prefinansowaniu inwestycji i odbywa się w ramach programu Czyste Powietrze. Pieniądze otrzymuje się jeszcze przed rozpoczęciem termomodernizacji, ale najpierw trzeba podpisać umowę z firmą wykonawczą.

W tej sytuacji wniosek o dofinansowanie oceniany jest w ciągu 14 dni od momentu wpłynięcia, a w ciągu kolejnych 14 dni jest wykonywana częściowa wypłata środków na konto wykonawcy. Do wniosku o dofinansowanie z prefinansowaniem beneficjent składa maksymalnie 3 umowy z wykonawcami. Dotacja do wysokości maksymalnie 50% przelewana jest na konto wykonawcy w ciągu miesiąca od złożenia wniosku o dofinansowanie lub 14 dni przed rozpoczęciem inwestycji.

Ulga termomodernizacyjna

Rozwiązanie umożliwia odliczenie od dochodów wydatków, które pochłonęła termomodernizacja. Czas jej realizacji to maksymalnie 3 lata.

Odliczona kwota nie może przekroczyć 53 tys. zł, ale w przypadku małżeństwa jest to 2 razy więcej, czyli 106 tys. zł. O uwzględnieniu tych wydatków należy pamiętać w rocznym rozliczeniu podatku PIT. Więcej o uldze termomodernizacyjnej piszemy poniżej:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej