W PSPS jest nowa firma. Jak jej styropian wypadł w badaniach nadzoru budowlanego?

2017-07-04 19:32
fotka z /zdjecia/styropian_01.jpg
Autor: brak danych

Do Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) dołączyła w czerwcu 2017 firma Sonarol Sp. j. Najda. Ponieważ jej właściciel zapewnia, że zależy mu na jakości ociepleń, postanowiliśmy sprawdzić, jak wyroby tej firmy wypadły w badaniach zlecanych przez nadzór budowlany.

ocieplenie domu styropianem
Autor: Wiktor Greg Właściwości ocieplenia domu decydują o utrzymaniu ciepła w pomieszczeniach i o wysokości kosztów ogrzewania, dlatego bardzo ważne jest zastosowanie materiału izolacyjnego o wysokiej jakości i odpowiedniej grubości.

Sonarol ma 20-letnią historię, ale w branży styropianowej działa nieco krócej. Początkowo firma zajmowała się bowiem produkowaniem i hurtową sprzedażą części do maszyn rolniczych. W 2000 r. rozszerzyła działalność o produkcję stolarki okiennej z PVC i aluminium, a trzy lata później zaczęła działać także w branży styropianowej. W tym celu wykupiła zakład produkcyjny w Jeziorku k. Łomży, a w kwietniu 2013 r. - fabrykę w Miłomłynie. Obecnie Sonarol jest jednym z największych producentów płyt styropianowych na terenie Polski północno-wschodniej. Trafiają one także do odbiorców zagranicznych m.in. z Niemiec, Francji, Włoch, Belgii, Danii, Białorusi, Litwy, Łotwy, Czech, Słowacji oraz Skandynawii.

- Zależy nam na propagowaniu standardów jakości w branży ociepleń zgodnie z rosnącymi oczekiwaniami odbiorców. Z uznaniem spoglądamy na działalność PSPS w tym zakresie, dlatego też postanowiliśmy uczestniczyć w staraniach stowarzyszenia na rzecz dobrych praktyk zarówno na etapie produkcji styropianu, jak i prawidłowego doboru oraz zastosowania tego wyrobu – zapewnia Stanisław Najda, właściciel firmy Sonarol.

Jak ta dbałość o jakość wygląda w praktyce? Przypomnijmy, że styropian jest wyrobem najczęściej badanym przez nadzór budowlany. Niestety, wyniki najczęściej nie spełniają parametrów użytkowych, które deklarują sami producenci styropianu. A ponieważ jest on powszechnie używany do ocieplania budynków, pod lupę brany jest przede wszystkim współczynnik przewodzenia ciepła oraz wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie. Okazuje się jednak, że Sonarol jest w grupie firm, które nie mają się czego wstydzić. Jej wyroby były do tej pory badane przez nadzór budowlany czterokrotnie. Po raz pierwszy w czerwcu 2016 r. To badanie próbki „płyty styropianowej EPS S 044 Standard Ściana” wykazało, że nie spełnia ona deklarowanego współczynnik przewodzenia ciepła. Jednak w kolejnych badaniach – w sierpniu i listopadzie 2016 - wszystkie parametry były dotrzymywane.

Dodajmy, że według Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, w ubiegłym roku ze 160 zbadanych próbek wyrobów izolacyjnych, które uznano za podejrzane, aż w 102 przypadkach te podejrzenia się potwierdziły.

Wyniki badań próbek w 2016 r.>>

Wyniki badań próbek w 2017 r.>>

PSPS zrzesza obecnie 29 firm: Albaterm, Arbet, Arsanit, Austrotherm, Dom-Styr, Ekobud, Enerpor, Genderka, Izolbet, Izoterm, Knauf Therm, Krasbud, Neotherm, NTB, Paneltech, Piotrowski, Polstyr, Promax, Sonarol, Steinbacher Izoterm, Styr-Bud, Styrmann, Styropak, Styropian Plus, Styropmin, Styropoz, Swisspor, Termex, Tyron. PSPS przystąpiło do powołanej z inicjatywy Muratoraplus koalicji „Chcemy uczciwego budownictwa”, która postawiła sobie za cel walkę z nieuczciwą konkurencją na rynku budowlanym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej