Architekci o podwyższeniu wymagań dla przegród budowlanych

2016-12-14 14:38
projekt budowlany
Autor: http://thinkstockphotos.com/ Warunki jakie musi wypełniać projekt budowlany określa art. 34 Ustawy Prawo budowlane

Drugi etap zaostrzania wymagań dla wartości współczynnika przenikania ciepła dla przegród budowlanych zaczyna się 1 stycznia 2017 i będzie obowiązywał do roku 2021, gdy wejdą w życie parametry finalne. Nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem, tym bardziej dla architektów i projektantów, bo harmonogram tej "operacji" jest znany od kilku lat i ma charakter obligatoryjny. Jednak to nie przeszkadza, że środowisko architektów ma nadal w tej sprawie różne opinie.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez BCMM – badania marketingowe, prawie 29% architektów nie popiera zaostrzenia wymagań dla współczynnika przenikania ciepła dla przegród budowlanych, a 14% nie ma na ten temat zdania. Jak na wiele lat informowania i przygotowywania gruntu pod nowe normy dla projektowania to dosyć duża grupa. Dla porównania popatrzmy na układ opinii tych na „tak” – otóż wprowadzanie większych wymagań zdecydowanie popiera 21% architektów, a raczej popiera (czyli ma nie do końca sprecyzowane przekonanie) grupa rzędu 36%. Szczegóły pokazuje tablica niżej.

Przypomnijmy, że celem wprowadzanych zmian prawnych jest polepszenie izolacyjności ścian zewnętrznych i tym samym zmniejszenie ilości energii koniecznej do ogrzania budynku. To oczywiście ważne dla ekologii, ale z drugiej strony wzbudza obawy inwestorów o koszty budowy domów czy obiektów według nowych zasad, ale przecież i ceny energii wciąż rosną. Nie ma zresztą nad czym się zastanawiać, bo prawa trzeba przestrzegać.

Warto tu również przytoczyć dwie skrajne opinie na ten temat które pojawiły się podczas ostatniej Konferencji Budowlanej MURATORA, która przebiegała pod hasłem: Projektowanie budynków od 2017 roku. Otóż jeden z architektów wyraził opinię, ze już dzisiaj projektuje się budynki i domy wg norm, które zaczną obowiązywać dopiero od 2021 roku, więc to nic nadzwyczajnego, a inwestorzy całkiem rozsądnie podchodzą do tematu. Z drugiej strony od innego uczestnika konferencji dowiedzieliśmy się, że bardzo łatwo manipulować wskaźnikami podczas tworzenia projektu by wyliczane wartości były poprawne względem prawa, natomiast budynek nie osiąga oczekiwanej energooszczędności. Szczególnie ta druga opinia budzi trwogę, ale liczymy na rzetelne wykonywanie zawodu architekta, w czym mieści się przestrzeganie prawa.
Polecamy relację z konferencji "Projektowanie budynkow od 2017 roku" >>

Architekci o zmianach w warunkach technicznych
Autor: brak danych

Zestawienie opinii popierających

Poparcie architektów dla zmian w warunkach technicznych
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej