Sejm uchwalił nowelizację Prawa budowlanego

2015-01-16 16:09
Budowa domu
Autor: Andrzej T. Papliński Budowę domu poprzedza wybór działki, wybór projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę

Sejm miał bardzo burzliwe obrady 15 stycznia 2015, bo oprócz ustawy dotyczącej restrukturyzacji kopalń, uchwalił nowelizację Prawa budowlanego. Najbardziej wyczekiwanymi przez inwestorów zapisami tej nowelizacji jest likwidacja obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę na niektóre obiekty. 

Obowiązek uzyskiwania pozwolenie na budowę nie znika z Prawa budowlanego, jednak inwestorzy indywidualni będą zadowoleni, bo w ich przypadku ma być łatwiej i szybciej. Nowe przepisy znoszą obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę lub przebudowę wolnostojącego domu jednorodzinnego, o ile te inwestycje nie oddziałują na sąsiednią nieruchomość (czytaj: nie niesie za sobą sporów sąsiedzkich). Dla takich przedsięwzięć będzie wystarczało zgłoszenie budowy, do którego trzeba będzie dołączyć m.in. projekt budowlany. Odpowiednie organy będą miały 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu do zgłoszenia. Jeżeli inwestor uzna, że uzyskanie pozwolenia na budowę (przebudowę) domu jednorodzinnego jest dla niego korzystniejsze (czytaj: bezpieczniejsze) ustawa pozostawia taką możliwość. W przypadku wyboru takiego wariantu, jeśli inwestor będzie jedyną stroną postępowania, roboty budowlane będzie można rozpocząć bez oczekiwania na uprawomocnienie decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę. Dzięki temu inwestor zyska co najmniej 14 dni. Nowelizacja zmniejsza także wymogi dotyczące dołączanego do wniosków projektu budowlanego. Już nie trzeba będzie dołączać do niego oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych. Nowe przepisy dyscyplinują urzędników uczestniczących w procesach decyzyjnych. W przypadku wystąpienia braków formalnych we wniosku o pozwolenie na budowę będą oni musieli w ciągu 14 dni od złożenia wniosku wezwać inwestora do ich uzupełnienia (dotychczas nie było ona takie czynności ram czasowych).
Realizacja inwestycji na podstawie zgłoszenie będzie także możliwa w przypadku garaży wolno stojących i ganków do 35 m2, parterowych domków letniskowych i budynków handlowych lub usługowych również do 35 m2, budowy szamba do 10 m3, basenów oraz oczek wodnych do 50 m2 (dotychczas było ograniczenie do 30 m2).
Inwestor będzie miał mniej wymogów formalnych do wykonania, bo dodatkowo zlikwidowany ma być również obowiązek zgłaszania terminu rozpoczęcia robót budowlanych (obecnie na powiadomienie o tym nadzoru budowlanego ma 7 dni przed).
Według nowych przepisów na niektóre obiekty nie będzie już potrzebne pozwolenie na budowę, to samo dotyczy pozwolenia na użytkowanie, które będzie można zastąpić zgłoszeniem. Będzie to dotyczyć: warsztatów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych, garaży na nie więcej niż pięć stanowisk, obiektów magazynowych, budynków kolejowych, a także placów składowych, postojowych i parkingów oraz stawów rybnych. Pozwolenie na użytkowanie nie będzie wymagane również w przypadku wałów przeciwpowodziowych, jazów, opasek i ostróg brzegowych oraz rowów melioracyjnych. Obiekt oddawany do użytkowania na podstawie zgłoszenia będzie „legalny”, gdy w ciągu 14 dni (było 21) administracja nie zgłosi sprzeciwu.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa budowlanego została przekazana do Senatu. Jeżeli będą jakieś poprawki, dokument wróci do Sejmu, jeżeli nie – będzie go mógł podpisać Prezydent RP, na co będzie miał 21 dni. Przepisy mają wejść w życie 3 miesiące po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw (niektóre przepisy mają zapisane vacatio legis do 1 stycznia 2016).  


Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej