Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Prawo

 • Faktoring : sposób na utrzymanie płynności finansowej. W budownictwie dyskontowanie wierzytelności

  Już co dziesiąty przedsiębiorca korzysta z faktoringu – podaje Europejski Fundusz Leasingowy (EFL). Po faktoring, który zabezpiecza przed utratą płynności finansowej, najczęściej sięgają firmy przemysłowe i budowlane. W budownictwie powinno się raczej mówić o dyskontowaniu wierzytelności niż o faktoringu. Dlaczego?

 • Warunki zabudowy: usytuowanie budynków bez… linijki słońca

  Przygotowywany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego wpłynie na intensywność zabudowy oraz określi nowe zasady usytuowania budynków. Nie byłoby wtedy potrzeby dokonywania analiz przesłaniania oraz nasłonecznienia w oparciu o tzw. linijkę słońca.

 • Prawo budowlane – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie budowy?

  Procedura zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego miała być dla inwestorów szybsza i mniej uciążliwa od pozwolenia na budowę. Jednak praktyka pokazała, że jest inaczej. Posłowie Kukuz’15 chcą to zmienić. Właśnie wnieśli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane.

 • Od września 2017 agent nieruchomości z nowymi obowiązkami i udogodnieniami

  Pośrednik w obrocie nieruchomościami ma być profesjonalistą!

  Korzystanie z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami będzie bezpieczniejsze, a to dzięki uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami.

 • Amerykańska budowa firmy Skanska - czy będą stamtąd pracownicy przyjeżdzać na polskie budowy?  

  Cudzoziemcom będzie łatwiej na polskim rynku pracy

  Ustawa o cudzoziemcach z 2013 r. jest kolejną, którą trzeba dostosować do unijnej dyrektywy w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa. Rząd przyjął 11 lipca 2017 projekt nowelizacji tej ustawy.

 • quiz

  Warunki techniczne 2017. QUIZ

  Od 2017 roku obowiązują nowe przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Czy znasz nowe warunki techniczne dotyczące budowy domów? 

 • Prawo zamówień publicznych po poprawkach

  Prawo zamówień publicznych jest krytykowane szczególnie przez firmy budowlane, bo działa na niekorzyść wykonawców. Urząd Zamówień Publicznych uważa zaś, że może prawo nie jest doskonałe, ale stara się je poprawiać. Ostatnia nowelizacja Prawa zamówień publicznych weszła w życie 20 lutego 2013. Sprawdź, czy znasz ostanie zmiany... 

 • Test dla inżynierów budownictwa. Definicje i pojęcia z Prawa budowlanego.

  Będzie nowlizowane Prawo budowlane, trwają prace nad tworzeniem Kodeksu budowlanego. Są jednak definicje i terminy w obowiązującym Prawie budowlanym, które w tworzonych dokumentach zapewne się nie zmienią. Jak rozwiążesz test poprawnie, to znaczy, że dasz sobie radę z obowiązującym i planowanymi przepisami...

 • Wielkomiejska zabudowa wielorodzinna, Warszawa, Dereniowa - inwestycja nagrodzona w kategorii Budownictwo mieszkaniowe Srebrnym Wiertłem

  Ważne zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami – opłata adiacencka i za użytkowanie wieczyste

  7 lipca 2017 Sejm uchwalił – głównie głosami posłów PIS, PSL i Kukiz’15 – nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami, która doprecyzowuje wiele niejasnych przepisów, m.in. dotyczących użytkowania wieczystego i opłaty adiacenckiej. Nowe przepisy zaczną obowiązywać najpewniej już w sierpniu.

 • Warszawskie osiedle mieszkaniowe Miasto Wola. I etap nowej inwestycji

  Spółdzielnie znów będą budowały mieszkania lokatorskie

  Umożliwi to uchwalona 7 lipca 2017 r. przez Sejm nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. I właśnie jedna z najważniejszych poprawek umożliwi spółdzielniom mieszkaniowym budowę mieszkań o statusie lokatorskim.

 • Kodeks urbanistyczno-budowlany prawie gotowy. Nadzór budowlany czeka rewolucja

  Projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego rząd skieruje do Sejmu na początku 2018 r. – zapowiedział 5 lipca 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski w czasie posiedzenia połączonych komisji sejmowych infrastruktury oraz samorządowej.

  • komentarze (1)
   nowy zawód?
   Nowy zawód urbanista? Znam kilku urbanistów z wielodziesięcioletnim doświadczeniem... PO rozbiło Izbę Urbanistów, osłabiając kontrolę nad tą częścią systemu budowlanego, ale to jeszcze nie oznacza likwidacji zawodu...

   OlO, Wtorek, 18 Lipiec 2017 09:20:42, Odpowiedz

W dziale Prawo znajduje się wiele interesujących informacji związanych z kwestiami prawnymi odnoszącymi się do branży budowlanej. Na kartach działu znajdziesz informacje, w jaki sposób przeprowadzić remont lub modernizacje budynku, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem. W naszym dziale jest mnóstwo artykułów związanych z umowami deweloperskimi. Jeśli czeka Cię kupno mieszkania, budowa domu lub prowadzisz firmę budowalną, ten dział okaże się dla Ciebie idealny. 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: