Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Prawo

 • Darowizny dla poszkodowanych przez nawałnice bez VAT. PSB też pomagają

  Jest zgoda na stosowanie 0% stawki VAT dla darowizn materiałów budowlanych przekazanych na rzecz poszkodowanych w wyniku sierpniowych nawałnic. Podpisane przez wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego rozporządzenie, zakreśla ramy czasowe dla takiej pomocy od 12 sierpnia do 30 listopada 2017 i pod kilkoma warunkami. Natomiast Grupa Polskie Składy Budowlane (PSB), nie czekając na żadne zwolnienia z VAT, przekazała już spore darowizny w formie pieniężnej i materiałów budowlanych.

 • Nadzór budowlany: bez zapowiadanej rewolucji, więcej władzy dla ministra budownictwa

  W projekcie ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego, który trafił właśnie do konsultacji społecznych, nie ma mowy o zastąpieniu powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego okręgowymi. Jakiego nadzoru budowlanego chce Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa?

 • Zwrot podatku: małe firmy budowlane szybciej odzyskają „odwrócony VAT”

  Przyspieszenie zwrotu podatku z 60 do 15 dni obiecał małym firmom budowlanym Paweł Cybulski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Wysyłając takie zalecenie do urzędów skarbowych Ministerstwo potwierdziło, że tzw. odwrotne obciążenie w rozliczeniu podatku VAT mocno daje się we znaki przedsiębiorcom budowlanym.

 • Prawidłowy wybór i montaż okna ma wpływa na jego użytkownie

  Wymiana okien i drzwi w budynku wielorodzinnym. Co warto wiedzieć?

  Nieszczelna i źle zamontowana stolarka otworowa generuje w budynkach wielorodzinnych do 45% strat energii cieplnej. Wiele z tego typu obiektów nadal wyposażonych jest w okna i drzwi starszego typu. Warto wiedzieć, jakie formalności są związane z wymianą okien i drzwi oraz jakie rozwiązania wybrać, aby mieć ciepło w mieszkaniu.

  • komentarze (1)
   pytanie do muratorplus
   "Wymiana stolarki okiennej lub drzwiowej może być refundowana lub dofinansowana przez spółdzielnię bądź wspólnotę ze środków funduszu remontowego, o ile zezwalają na to odpowiednie przepisy. " czy to zależy od każdej spółdzielni osobno czy mają taką uchwałę na przykład czy nie? Mieszkałam już w bloku gdzie spółdzielnia dofinansowała połowę inwestycji, ale u mojej mamy mówią że nie ma nic takiego jak dokładanie się spółdzielni do wymiany okien a one są już w takim stanie, że wiatr hula jak mu się podoba a w domu jest chore malutkie dziecko. Musimy wymienić okna i to zrobimy, ale może spółdzzielnia nie chce po prostu się dorzucić a tak naprawdę ma obowiązek w jakimkolwiek stopniu? Mieszkanie spółdzielcze lokatorskie.

   emmmm, Poniedziałek, 28 Sierpień 2017 09:21:00, Odpowiedz

 • Skutki nawałnic w Polsce. Nadzór budowlany obiecuje szybką ocenę uszkodzonych obiektów

  Z wyjątkowo ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, które dały się we znaki całej Polsce, lato 2017 przejdzie chyba do historii. Skala zniszczeń jest ogromna. Przestało istnieć wiele upraw, uszkodzonych jest tysiące budynków, zewsząd płynie pomoc. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego i Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w ramach swojej działalności włączają się w nurt zewsząd płynącej pomocy – została wdrożona procedura szybkiej oceny stanu technicznego uszkodzonych lub zniszczonych budynków, by ułatwić wypłatę odszkodowań. Sprawdź, czy w przypadku odbudowy lub remontu korzystniejsze ...

 • quiz

  Warunki techniczne 2017. QUIZ

  Od 2017 roku obowiązują nowe przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Czy znasz nowe warunki techniczne dotyczące budowy domów? 

 • Prawo zamówień publicznych po poprawkach

  Prawo zamówień publicznych jest krytykowane szczególnie przez firmy budowlane, bo działa na niekorzyść wykonawców. Urząd Zamówień Publicznych uważa zaś, że może prawo nie jest doskonałe, ale stara się je poprawiać. Ostatnia nowelizacja Prawa zamówień publicznych weszła w życie 20 lutego 2013. Sprawdź, czy znasz ostanie zmiany... 

 • Test dla inżynierów budownictwa. Definicje i pojęcia z Prawa budowlanego.

  Będzie nowlizowane Prawo budowlane, trwają prace nad tworzeniem Kodeksu budowlanego. Są jednak definicje i terminy w obowiązującym Prawie budowlanym, które w tworzonych dokumentach zapewne się nie zmienią. Jak rozwiążesz test poprawnie, to znaczy, że dasz sobie radę z obowiązującym i planowanymi przepisami...

 • Zły stan techniczny budynku mieszkalnego stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego organ nadzoru budowlanego może nałożyć obowiązek usunięcia usterki

  Zmiany w ustawie Prawo budowlane. Przeglądy okresowe budynków mieszkalnych

  W 2016 r. po raz kolejny znowelizowano przepisy Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. DzU 2016 poz. 290 z dnia 8 marca 2016 z późn. zm.). Zmianie uległy regulacje dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej obiektu, warunków technicznych projektowania budynków, samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, ochronie środowiska, a także zasady organizacji procesu budowlanego. W niezmienionej formie pozostały natomiast przepisy związane z technicznym utrzymaniem obiektów oraz obowiązkowymi przeglądami wynikającymi z tej ustawy.

 • Adaptacja poddasza jest przebudową, dlatego wymaga pozwolenia na budowę oraz zgody zarządu spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej

  Budowanie bez pozwolenie na budowę. Jakie są konsekwencje budowy bez pozwolenia?

  Przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane ograniczają określenie samowoli budowlanej do wzniesienia obiektu budowlanego bez wymaganego pozwolenia na budowę, zgłoszenia lub mimo sprzeciwu odpowiednich organów. Inaczej też traktują te przypadki, choć przesłanki legalizacji są w zasadzie takie same.

 • W przypadku robót wymagających ingerencji w konstrukcję budynku potrzebna jest zgoda zarządu spółdzielni mieszkaniowej

  Prace remontowe i budowlane zgodnie z prawem

  Ustawa Prawo budowlane była często nowelizowana na przestrzeni ostatnich lat, co miało uprościć proces budowlany, odformalizować go i zredukować inwestycje wymagające uzyskania pozwolenia. Mogło to jednak sprawić, że stała się nieczytelna. Niniejszy artykuł ma na celu usystematyzować wprowadzone zmiany w Prawie budowlanym, dotyczące prac remontowych i budowlanych.

W dziale Prawo znajduje się wiele interesujących informacji związanych z kwestiami prawnymi odnoszącymi się do branży budowlanej. Na kartach działu znajdziesz informacje, w jaki sposób przeprowadzić remont lub modernizacje budynku, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem. W naszym dziale jest mnóstwo artykułów związanych z umowami deweloperskimi. Jeśli czeka Cię kupno mieszkania, budowa domu lub prowadzisz firmę budowalną, ten dział okaże się dla Ciebie idealny. 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: