Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Prawo

 • Zamówienia publiczne. Stosowanie kryterium ceny w praktyce

  Chociaż ciągle mówi się o stosowaniu kryterium cenowego w ocenach ofert, eksperci podkreślają, że nigdy Prawo zamówień publicznych nie nakazywało takich praktyk. Teraz w przepisach pojawił się zapis ograniczający wagę tego kryterium, powstał też katalog sugerowanych kryteriów pozacenowych.

 • Procedury dopuszczenia wyrobów budowlanych do obrotu

  W zależności od tego, na ile dany wyrób wybudowlany jest rozpowszechniony w budownictwie oraz czy opracowane zostały już europejskie wytyczne dotyczące jego właściwości użytkowych – są trzy zasadnicze sposoby legalnego wprowadzenia go na rynek budowlany.

 • Użytkowanie wieczyste: komu i kiedy grunt na własność?

  Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste” postanowiło wyręczyć rząd, który zwleka z wniesieniem do Sejmu gotowego projektu ustawy, zakładającego przekształcenie współużytkowania wieczystego gruntu we współwłasność. „Wieczyste” zgłosiło ten projekt do Senatu w formie petycji.

 • Odwrotne obciążenie, czyli… armagedonu w budownictwie nie widać

  Na początku 2017 r. przedsiębiorcy budowlani obawiali się odwrotnego obciążenia w rozliczeniu podatku VAT. Niektórzy eksperci przewidywali wręcz zagładę wielu mniejszych firm. Jednak – póki co – ten czarny scenariusz się nie sprawdza.

 • Wybrane zmiany w ustawie o wyrobach budowlanych

  Nowe regulacje prawne w obszarze wyrobów budowlanych: zasady wprowadzania do obrotu lub udostępniania na rynku wyrobów budowlanych, krajowe specyfikacje techniczne, przepisy przejściowe rozporządzenia w sprawie sposobu deklarowania, obowiązki producenta, przedstawiciela producenta, importera, sprzedawcy materiałów budowlanych. Prezentacja Doroty Podsiedzik-Malec, dyrektor Departamentu Wyrobów Budowlanych w GUNB.

 • quiz

  Warunki techniczne 2017. QUIZ

  Od 2017 roku obowiązują nowe przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Czy znasz nowe warunki techniczne dotyczące budowy domów? 

 • Prawo zamówień publicznych po poprawkach

  Prawo zamówień publicznych jest krytykowane szczególnie przez firmy budowlane, bo działa na niekorzyść wykonawców. Urząd Zamówień Publicznych uważa zaś, że może prawo nie jest doskonałe, ale stara się je poprawiać. Ostatnia nowelizacja Prawa zamówień publicznych weszła w życie 20 lutego 2013. Sprawdź, czy znasz ostanie zmiany... 

 • Test dla inżynierów budownictwa. Definicje i pojęcia z Prawa budowlanego.

  Będzie nowlizowane Prawo budowlane, trwają prace nad tworzeniem Kodeksu budowlanego. Są jednak definicje i terminy w obowiązującym Prawie budowlanym, które w tworzonych dokumentach zapewne się nie zmienią. Jak rozwiążesz test poprawnie, to znaczy, że dasz sobie radę z obowiązującym i planowanymi przepisami...

 • Czy wyroby budowlane potrzebują parametryzacji określonej przepisami?

  Czy ze względu na szeroko rozumiane bezpieczeństwo użytkowania obiektów budowlanych i ich jakość a także przejrzystość i konkurencyjność (uczciwość) rynku wyrobów budowlanych należy dążyć do określenia wymagań parametrycznych (deklarowania właściwości użytkowych) dla wyrobów budowlanych? Prezentacja Tomasza Żuchowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

 • Prace przy budowe autostrady A4 na odcinku Tarnów-Dębica

  Umowy o roboty budowlane - nowy przepis przeciwko oszukańczym zmowom

  Najpewniej od 1 czerwca 2017 r. w Kodeksie cywilnym (K.c.) całkowicie zmieni się treść art. 6471, który reguluje kwestię płatności w umowach o roboty budowlane. Przygotowaną przez rząd poprawkę uchwalił już Sejm. Jak eksperci oceniają zmianę przepisu o „solidarnej odpowiedzialności inwestora oraz wykonawcy za zobowiązania należne podwykonawcy w umowie o roboty budowlane”?

 •  Normal 0  21  false false false PL X-NONE X-NONE              
                                                                      

 /* Style Definitions */
 table.MsoNormalTable
	{mso-style-name:Standardowy;
	mso-tstyle-rowband-size:0;
	mso-tstyle-colband-size:0;
	mso-style-noshow:yes;
	mso-style-priority:99;
	mso-style-qformat:yes;
	mso-style-parent:"";
	mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
	mso-para-margin-top:0cm;
	mso-para-margin-right:0cm;
	mso-para-margin-bottom:10.0pt;
	mso-para-margin-left:0cm;
	line-height:115%;
	mso-pagination:widow-orphan;
	font-size:11.0pt;
	font-family:"Calibri","sans-serif";
	mso-ascii-font-family:Calibri;
	mso-ascii-theme-font:minor-latin;
	mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
	mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
	mso-hansi-font-family:Calibri;
	mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Przemysław Kochanowski, rzeczoznawca majątkowy, specjalista ds. weryfikacji wycen Centrum AMRON.

  Wycinka starych drzew tańsza! Co trzeba wiedzieć o przepisach dotyczących wycinki drzew i krzewów

  Bardzo wysokie opłaty za wycinkę dotyczą gatunków drzew najszybciej rosnących. Obniżono natomiast opłaty za wycinkę drzew najstarszych, najwolniej rosnących. Może to budzić wątpliwości, czy drzewa najbardziej cenne przyrodniczo są właściwie chronione – pisze Przemysław Kochanowski, rzeczoznawca majątkowy, specjalista ds. weryfikacji wycen Centrum AMRON.

W dziale Prawo znajduje się wiele interesujących informacji związanych z kwestiami prawnymi odnoszącymi się do branży budowlanej. Na kartach działu znajdziesz informacje, w jaki sposób przeprowadzić remont lub modernizacje budynku, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem. W naszym dziale jest mnóstwo artykułów związanych z umowami deweloperskimi. Jeśli czeka Cię kupno mieszkania, budowa domu lub prowadzisz firmę budowalną, ten dział okaże się dla Ciebie idealny. 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: