Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Prawo

 • Wybrane zmiany w ustawie o wyrobach budowlanych

  Nowe regulacje prawne w obszarze wyrobów budowlanych: zasady wprowadzania do obrotu lub udostępniania na rynku wyrobów budowlanych, krajowe specyfikacje techniczne, przepisy przejściowe rozporządzenia w sprawie sposobu deklarowania, obowiązki producenta, przedstawiciela producenta, importera, sprzedawcy materiałów budowlanych. Prezentacja Doroty Podsiedzik-Malec, dyrektor Departamentu Wyrobów Budowlanych w GUNB.

 • Czy wyroby budowlane potrzebują parametryzacji określonej przepisami?

  Czy ze względu na szeroko rozumiane bezpieczeństwo użytkowania obiektów budowlanych i ich jakość a także przejrzystość i konkurencyjność (uczciwość) rynku wyrobów budowlanych należy dążyć do określenia wymagań parametrycznych (deklarowania właściwości użytkowych) dla wyrobów budowlanych? Prezentacja Tomasza Żuchowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

 • Prace przy budowe autostrady A4 na odcinku Tarnów-Dębica będą kontynuowane

  Umowy o roboty budowlane - nowy przepis przeciwko oszukańczym zmowom

  Najpewniej od 1 czerwca 2017 r. w Kodeksie cywilnym (K.c.) całkowicie zmieni się treść art. 6471, który reguluje kwestię płatności w umowach o roboty budowlane. Przygotowaną przez rząd poprawkę uchwalił już Sejm. Jak eksperci oceniają zmianę przepisu o „solidarnej odpowiedzialności inwestora oraz wykonawcy za zobowiązania należne podwykonawcy w umowie o roboty budowlane”?

 •  Normal 0  21  false false false PL X-NONE X-NONE              
                                                                      

 /* Style Definitions */
 table.MsoNormalTable
	{mso-style-name:Standardowy;
	mso-tstyle-rowband-size:0;
	mso-tstyle-colband-size:0;
	mso-style-noshow:yes;
	mso-style-priority:99;
	mso-style-qformat:yes;
	mso-style-parent:"";
	mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
	mso-para-margin-top:0cm;
	mso-para-margin-right:0cm;
	mso-para-margin-bottom:10.0pt;
	mso-para-margin-left:0cm;
	line-height:115%;
	mso-pagination:widow-orphan;
	font-size:11.0pt;
	font-family:"Calibri","sans-serif";
	mso-ascii-font-family:Calibri;
	mso-ascii-theme-font:minor-latin;
	mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
	mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
	mso-hansi-font-family:Calibri;
	mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Przemysław Kochanowski, rzeczoznawca majątkowy, specjalista ds. weryfikacji wycen Centrum AMRON.

  Wycinka starych drzew tańsza! Co trzeba wiedzieć o przepisach dotyczących wycinki drzew i krzewów

  Bardzo wysokie opłaty za wycinkę dotyczą gatunków drzew najszybciej rosnących. Obniżono natomiast opłaty za wycinkę drzew najstarszych, najwolniej rosnących. Może to budzić wątpliwości, czy drzewa najbardziej cenne przyrodniczo są właściwie chronione – pisze Przemysław Kochanowski, rzeczoznawca majątkowy, specjalista ds. weryfikacji wycen Centrum AMRON.

 • Czy Ministerstwo Energii walczy ze smogiem? Projekt ustawy po konsultacjach

  Organizacje antysmogowe, jak i branża węglowa ostro krytykują nowelizację ustawy w sprawie norm i jakości paliw stałych w tym węgla, przygotowaną przez Ministerstwo Energii. Czy walka ME ze smogiem jest tylko pozorna?

  • komentarze (1)
   Brak norm jakościowych dla paliw stałych
   Polska nie ma norm jakościowych dla paliw stałych i wcale się nie zapowiada, aby jakiekolwiek zostały wprowadzone w najbliższym czasie. Unia Europejska zobowiązała się do redukcji emisji CO2 co najmniej o 20% do roku 2020. A nasz rząd w dalszym ciągu lansuje oparcie naszej energetyki na węglu wbrew zagrożeniom klimatycznym i międzynarodowym nakazom ograniczenia emisji CO2. Interes producentów węgla jest stawiany ponad interesem całego polskiego społeczeństwa. Kupno dzisiaj polskiego węgla to istna rosyjska ruletka. Nasz węgiel jest przeciętnie bardzo zasiarczony i niezbyt kaloryczny. U tego samego sprzedawcy co nowa dostawa to istny totolotek. Raz lepszy, raz gorszy i za te same pieniądze. A jak kupowałem droższy, ten niby bardziej kaloryczniejszy to różnicy jakoś nie widziałem. Nabijanie tylko ludzi w butelkę. Wiem, co piszę, bo do niedawna używałem pieca na ekogroszek. Jednym słowem szkoda nerwów. Od dwóch lat mam piec na pelet Mini Bio i nie żałuję. Palenie w nim to niebo a ziemia i duży przeskok, jak paliłem wcześniej ekogroszkiem. Pelet przynajmniej ma gwarancję klas jakości (A1,A2,B), nie to co nasz węgiel. I jak teraz kupuję pelet, to przynajmniej wiem za co tak naprawdę płacę.

   Dominik, Wtorek, 21 Marzec 2017 20:54:08, Odpowiedz

 • quiz

  Warunki techniczne 2017. QUIZ

  Od 2017 roku obowiązują nowe przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Czy znasz nowe warunki techniczne dotyczące budowy domów? 

 • Prawo zamówień publicznych po poprawkach

  Prawo zamówień publicznych jest krytykowane szczególnie przez firmy budowlane, bo działa na niekorzyść wykonawców. Urząd Zamówień Publicznych uważa zaś, że może prawo nie jest doskonałe, ale stara się je poprawiać. Ostatnia nowelizacja Prawa zamówień publicznych weszła w życie 20 lutego 2013. Sprawdź, czy znasz ostanie zmiany... 

 • Test dla inżynierów budownictwa. Definicje i pojęcia z Prawa budowlanego.

  Będzie nowlizowane Prawo budowlane, trwają prace nad tworzeniem Kodeksu budowlanego. Są jednak definicje i terminy w obowiązującym Prawie budowlanym, które w tworzonych dokumentach zapewne się nie zmienią. Jak rozwiążesz test poprawnie, to znaczy, że dasz sobie radę z obowiązującym i planowanymi przepisami...

 • Na dopłaty w programie „MdM” do budowy domów nie zabraknie pieniędzy

  Od trzech lat o zwrot VAT za materiały budowlane mogą ubiegać się inwestorzy budujący domy jednorodzinne, którzy spełnią warunki programu „Mieszkanie dla Młodych” („MdM”). Sprawdziliśmy, ilu inwestorów skorzystało z takiej możliwości i czy gra jest warta świeczki.

  • komentarze (1)
   mdm
   To jest świetna informacja dla wszystkich, którym marzy się własny dom. Co ciekawe, jak pisze https://mdmprogram.com/zostały pieniądze dla wszystkich tych, którym urodzi się trzecie, lub kolejne dziecko.

   Pawel, Wtorek, 21 Luty 2017 10:30:54, Odpowiedz

 • W warunki techniczne to za mało. Będą wytyczne dla projektowania uniwersalnego

  Jest już lepiej z dostępnością budynków dla osób sprawnych inaczej, ale ma być jeszcze lepiej. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) pracuje nad nowymi standardami dostępności budynków dla osób z różnym rodzajem niepełnosprawności. Będą to nie tyle nowe warunki techniczne co wytyczne do projektowania uniwersalnego dla architektów i inżynierów budownictwa.

 • Zmiany w warunkach technicznych po konsultacjach

  Przygotowywana jest nowelizacja Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowelizacja przepisów, za co odpowiada Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, będzie dotyczyć m.in. działów zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej, budynki i pomieszczenia, wyposażenie techniczne budynków, bezpieczeństwo pożarowe oraz oszczędność energii i izolacyjność cieplna.

W dziale Prawo znajduje się wiele interesujących informacji związanych z kwestiami prawnymi odnoszącymi się do branży budowlanej. Na kartach działu znajdziesz informacje, w jaki sposób przeprowadzić remont lub modernizacje budynku, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem. W naszym dziale jest mnóstwo artykułów związanych z umowami deweloperskimi. Jeśli czeka Cię kupno mieszkania, budowa domu lub prowadzisz firmę budowalną, ten dział okaże się dla Ciebie idealny. 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: