Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Prawo

 • Kodeks urbanistyczno-budowlany – najnowsza wersja po konsultacjach

  Po ponad roku konsultowania projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego (KUB), Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) zaprezentowało nowy tekst tego dokumentu. Jak podaje MIB, nie jest to jeszcze wersja ostateczna. Wraz z KUB  realizację inwestycji budowlanych będą regulowały jeszcze inne nowe szykowane już ustawy.

 • Nie wszystkie przepisy nowych warunków technicznych ważne od 1 stycznia 2018

  Każda zmiana warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wzbudza pewien niepokój, szczególnie w odniesieniu do projektów i budów „w trakcie”. Nowe warunki techniczne mają wejść w życie 1 stycznia 2018, ale po spełnieniu określonych warunków, w kilku przypadkach stare przepisy będą ważne jeszcze przez 2, a nawet 3 lata.

 • Anna Mucha sprowokowała zmianę w warunkach technicznych

  W 2012 r. znana aktorka i celebrytka Anna Mucha poinformowała na blogu, że przewinęła córkę na stacji benzynowej na stole, na którym podróżni jedzą posiłki. Rozgorzał spór, czy w takich miejscach powinny być pomieszczenia do karmienia i przewijania dzieci. Właśnie rozstrzygnął go... minister infrastruktury i budownictwa w nowych warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 • Wymiana dachu w budynku wielorodzinnym. Kiedy zgłoszenie, a kiedy pozwolenie na budowę?

  Wymiana pokrycia dachowego najczęściej odbywa się na podstawie zgłoszenia, gdyż tego typu roboty budowlane mają charakter remontu. W niektórych przypadkach na remont dachu konieczne jest jednak uzyskanie pozwolenia na budowę - jakich? A co mówi Prawo budowlane o wymianie dachu w obiektach zabytkowych?

 • Split payment - w 2018 r. firmy budowlane czeka kolejna nowość w rozliczaniu VAT

  Firmy budowlane narzekają na odwrotne obciążenie w rozliczeniu VAT. Tymczasem rząd zaproponował im podzieloną płatność tego podatku, czyli tzw. split payment. Ten nowy sposób rozliczania VAT zacznie obowiązywać od kwietnia 2018 r. Jednak w przeciwieństwie do odwróconego VAT, stosowanie split payment ma być dobrowolne. Czy warto?

 • quiz

  Warunki techniczne 2017. QUIZ

  Od 2017 roku obowiązują nowe przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Czy znasz nowe warunki techniczne dotyczące budowy domów? 

 • Prawo zamówień publicznych po poprawkach

  Prawo zamówień publicznych jest krytykowane szczególnie przez firmy budowlane, bo działa na niekorzyść wykonawców. Urząd Zamówień Publicznych uważa zaś, że może prawo nie jest doskonałe, ale stara się je poprawiać. Ostatnia nowelizacja Prawa zamówień publicznych weszła w życie 20 lutego 2013. Sprawdź, czy znasz ostanie zmiany... 

 • Test dla inżynierów budownictwa. Definicje i pojęcia z Prawa budowlanego.

  Będzie nowlizowane Prawo budowlane, trwają prace nad tworzeniem Kodeksu budowlanego. Są jednak definicje i terminy w obowiązującym Prawie budowlanym, które w tworzonych dokumentach zapewne się nie zmienią. Jak rozwiążesz test poprawnie, to znaczy, że dasz sobie radę z obowiązującym i planowanymi przepisami...

 • Nowe wymiary miejsca parkingowego: tysiące projektów architektonicznych do przeróbki?

  Od 1 stycznia 2018 r. zmienią się wymiary miejsca parkingowego w warunkach technicznych. W Ministerstwie Infrastuktury i Budownictwa dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że prawdopodobnie rok dostaną pracownie architektoniczne i firmy oferujące gotowe projekty architektoniczne domów na dostosowanie do nowych wymogów.

 • Jak sprawdzić firmę? W BIG więcej możliwości

  Od 13 listopada 2017 r. przedsiębiorcom łatwiej jest się uchronić przed nierzetelnymi kontrahentami. Zmieniło się bowiem działanie Biur Informacji Gospodarczej (BIG), które zajmują się zbieraniem i udostępnianiem danych o niepłacących konsumentach i firmach.

 • Finansowanie nieruchomości komercyjnych

  Za dużo zmian w systemie podatkowym? Odpowiedź firm może zdziwić

  W ostatnich dwóch latach weszło w życie 45 ustaw podatkowych i 34 rozporządzenia ministra finansów dotyczące podatków. Jak te zmiany w systemie podatkowym oceniają dyrektorzy finansowi, którzy w swoich firmach odpowiadają za poprawne rozliczanie podatków?

W dziale Prawo znajduje się wiele interesujących informacji związanych z kwestiami prawnymi odnoszącymi się do branży budowlanej. Na kartach działu znajdziesz informacje, w jaki sposób przeprowadzić remont lub modernizacje budynku, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem. W naszym dziale jest mnóstwo artykułów związanych z umowami deweloperskimi. Jeśli czeka Cię kupno mieszkania, budowa domu lub prowadzisz firmę budowalną, ten dział okaże się dla Ciebie idealny. 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: