Ceny węgla 2022 - ustawa gwarantująca niższą cenę węgla uchwalona przez Sejm! Jaka i od kiedy?

2022-07-04 13:13
węgiel kamienny
Autor: getty images Ceny węgla 2022 - cena gwarantowana węgla zatwierdzona przez Sejm

Ceny węgla w 2022 są rekordowe. Cena tony węgla wzrosła z 800 zł do 2-3 tys. zł. U producentów węgiel jest tańszy, ale nie do zdobycia. 29 czerwca Sejm uchwalił ustawę, która ma zagwarantować cenę tony węgla dla tych, którzy ogrzewają nim swoje domy. Będą dopłaty do węgla dla sprzedawców - ma to być rekompensata za sprzedaż węgla w niższej cenie. Jaka będzie cena gwarantowana za tonę węgla w Polsce? Od kiedy węgiel będzie tańszy? Jakie są ceny węgla na świecie?

Spis treści

  1. Jaka jest cena gwarantowana za tonę węgla w Polsce?
  2. Od kiedy niższe ceny węgla?
  3. Ceny węgla w Polsce 2022 - dlaczego tak rosną?
  4. Ceny węgla na świecie
  5. PGG - ceny węgla 2022
  6. Zabraknie węgla opałowego w sezonie grzewczym!

Jaka jest cena gwarantowana za tonę węgla w Polsce?

W ustawie o dopłatach do węgla cena gwarantowana za węgiel dla gospodarstw domowych została ustalona na poziomie 996,60 zł brutto za tonę węgla, na 3 tony dla każdego gospodarstwa domowego. Jest to cena średnia według danych GUS za poprzedni rok.

Dopłaty do węgla dostaną firmy, które odbiorcom indywidualnym będą sprzedawać węgiel po niższej cenie, nie wyższej niż 996,60 zł brutto z tonę. Sprzedawcy ci otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż 1 tony węgla (także pelletu i brykietu) wyniesie nie więcej niż 1073,13 gr brutto (wcześniej zapowiadano, że będzie to 750 zł brutto).

Dodano, że rekompensaty będą wypłacane przez spółkę Zarządca Rozliczeń. Rola tego podmiotu polegać będzie m.in. na weryfikacji wniosku o wypłatę rekompensaty i kompletności wymaganych dokumentów.

Warto zwrócić uwagę, że sprzedawcy nie będą w żaden sposób zobowiązani do przystąpienia do rządowego programu. Dlatego w rzeczywistości może się okazać, że na sprzedaż za 996 zł i odebranie rekompensaty w wysokości nie większej niż 1073,13 gr brutto zdecyduje się tylko nieliczne firmy. Większość nadal może korzystać z luki podażowej powstałej przez brak rosyjskiego surowca na polskim rynku.

Od kiedy niższe ceny węgla?

Po uchwaleniu ustawy przez Sejm czekamy na podpis prezydenta i 14 dni vacatio legis. To oznacza, że nowe rozwiązanie zacznie obowiązywać na przełomie lipca i sierpnia 2022.

<script async="" charset="utf-8" src="https://platform.twitter.com

Ceny węgla w Polsce 2022 - dlaczego tak rosną?

Od zeszłego roku węgiel podrożał nawet 300%, z poziomu 800 zł za tonę do 2000-3000 zł. W maju ceny ekogroszku podskoczyły do średnio 3000 zł za tonę. Ponadto dostępność węgla opałowego jest obecnie mocno ograniczona. Choć sezon grzewczy za nami, węgla nie ma na rynku, zwłaszcza tego w przystępniejszych cenach.

A trzeba wiedzieć, że z węgla do ogrzewania domów korzysta ok. 3 mln Polaków. Wojna na Ukrainie i embargo na rosyjski surowiec spowodowały rekordowy wzrost cen węgla. Ale producenci za taki stan rzeczy obwiniają także spekulantów, czyli nieuczciwych pośredników, którzy skupują węgiel po 1000-1100 zł za tonę, a następnie sprzedają 200-300% drożej. Szacuje się, że w najbliższym sezonie grzewczym może nawet węgla zabraknąć. Polacy już teraz robią zapasy, w obawie, że bliżej jesieni węgiel będzie jeszcze droższy lub będzie nie do zdobycia. 

Tak uważa przewodniczący "Sierpnia 80" w Polskiej Grupie Górniczej, Rafał Jedwabny, który przestrzega, że jeśli nic się nie zmieni na rynku sprzedaży węgla, jego ceny jeszcze pójdą w górę. Za taki stan rzeczy obwinia bierność rządu. Zwraca uwagę, że kryzys energetyczny to nie tylko efekt inwazji Rosji na Ukrainę. Problemy na rynku zaczęły się dużo wcześniej, ceny węgla zaczęły rosnąć już w zeszłym roku.

Związkowcy z "Sierpnia 80" prognozowali, że jeśli rynek węgla nie zostanie uregulowany, cena ekogroszku w najbliższym sezonie grzewczym może podskoczyć do 4000-5000 zł, a i tak trudno go będzie kupić. Zwracali się do zarządu Polskiej Grupy Górniczej i Ministerstwa Aktywów Państwowych o natychmiastowe uregulowanie rynku handlu węglem i wyeliminowanie tych pośredników, którzy spekulacją doprowadzają do zawyżania cen węgla. Czy cena gwarantowana za węgiel rozwiąże problemy?

Ceny węgla na świecie

Ceny węgla na rynkach światowych są wysokie i brakuje surowca. Podaż nie nadąża za popytem, więc obecnie na rynku widać gorączkowe poszukiwanie „czarnego złota”. Bardzo mocno podrożały ostatnio sortymenty węgla kamiennego energetycznego w portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) - do około 350 dolarów za tonę. Eksperci przewidują, że na razie ceny węgla pozostaną na wysokim poziomie.

Trzeba dodać, że z początkiem sierpnia wchodzi w życie unijne embargo na rosyjski węgiel, czyli obecnie węgiel z Rosji jest jeszcze nabywany przez różnych odbiorców, między innymi z Niemiec. Zatem od sierpnia można się spodziewać kolejnych problemów po stronie podażowej. Wysokie ceny węgla energetycznego zapewne będą się utrzymywać do jesieni.

PGG - ceny węgla 2022

W sklepie internetowym dla klientów indywidualnych Polskiej Grupy Górniczej najpopularniejszym paliwem węglowym są różne odmiany ekogroszku workowanego, ale także węgiel opałowy luzem. Co ciekawe, jak można przeczytać na stronie PGG, towar jest niedostępny. PGG tłumaczy, że linie produkcyjne osiągnęły maksymalny poziom pracy i towar w e-sklepie na bieżąco jest uzupełniany. Ekogroszek pojawia się ponownie w sprzedaży w godzinach wczesnorannych dosłownie na kilka minut, ponieważ jest błyskawicznie rozchwytywany. Zdarza się również, że strona sklepu PGG jest zablokowana z powodu maksymalnej liczby jednoczesnych transakcji. 

Tak duże zainteresowanie węglem PGG wynika z dość atrakcyjnych cen (nawet dwa, trzy razy niższych niż w prywatnych składach opału tj. 900-1000 złotych za tonę). PGG deklaruje, że będzie sukcesywnie zwiększać pulę węgla na rzecz odbiorców indywidualnych. Aby węgiel w PGG można było łatwiej kupić, prawdopodobnie od sierpnia zacznie działać sieć składów węgla.

Podobne problemy z dostępnością węgla mają też inni sprzedawcy. Aby kupić np. ekogroszek, trzeba go tak naprawdę upolować. Towar w ograniczonej ilości pojawia się w sprzedaży np. o określonej godzinie i sprzedaje się na pniu. Niektóre sklepy wprowadzają ograniczenia ilościowe w ramach jednego zamówienia, inne sprzedaż wstrzymują.

Zabraknie węgla opałowego w sezonie grzewczym!

Takie są prognozy polskich sprzedawców, którzy szacują, że w Polsce zabraknie 11 mln ton węgla, w tym 4-5 mln ton w samym tylko sektorze komunalno-bytowym (to 40% rynku). Niedobór będzie odczuwalny jak nigdy dotąd.

Wskazują, że narastająca od wielu lat unijna polityka dekarbonizacji doprowadziła do stopniowego zmniejszania wydobycia węgla w kraju. Podaż węgla malała znacznie szybciej niż popyt, a powstałą w ten sposób lukę uzupełniał węgiel z importu, w 80% z Rosji. Przyczyn skupienia się importerów na tym właśnie kierunku jest wiele, a główne z nich to niska cena, relatywnie niskie koszty logistyki i jakość dopasowana do potrzeb polskiego rynku.

MaB

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej