Wyburzono 14-kondygnacyjny PRL-owski hotel Światowit w Łodzi. Została kupa gruzu

2024-04-30 10:22

Hotel Światowit stał przy skrzyżowaniu alei Kościuszki i ulicy Zamenhoffa w Łodzi. To ogromny trzynastopiętrowy gmach, który zbudowano czasie PRL-u. Dziś w tym miejscu jest już pusty plac, po którym jeżdżą wyrównujące go koparki. Peerelowski hotel, ostatnio tylko pracowniczy, właśnie wyburzono.

Spis treści

  1. Hotel Światowit w Łodzi
  2. Nowy właściciel hotelu Światowit w Łodzi
  3. Rozbiórka hotelu Światowit w Łodzi zaczęła się w 2023 roku

Hotel Światowit w Łodzi

Hotel Światowit w Łodzi był kiedyś bardzo znany. Miała kiedyś trzy gwiazdki. Został zbudowany według projektu architektów: Zbigniewa Roznera oraz Macieja Szawernowskiego. Wieżowiec miał 46 m i 14 kondygnacji wysokości. W czasach świetności odbywały się tam słynne dancingi. Hotel Światowit powstał dokładnie w 1974 r.

Rozmowy Muratora: ARUP - niezwykłe biuro z recyklingu

Nowy właściciel hotelu Światowit w Łodzi

Od 2011 roku właścicielem hotelu jest spółka Eko-Vit. Jak informuje miasto Łódź, firma nabyła większość udziałów w spółce Hotele-Centrum, przejmując łącznie cztery łódzkie hotele. Poza Światowitem były to: Centrum (wyburzony w 2014 r.), Polonia (sprzedany, przebudowany na mieszkania), Savoy (nieczynny) i Mazowiecki.

Hotel Światowit funkcjonował do 2020 r. Podczas pandemii koronawirusa został zamknięty. Eko-Vit wynajął budynek bełchatowskiej firmie, która oferowała w nim kwatery pracownicze dla osób zatrudnionych w Łodzi, głównie cudzoziemców. Ostatni lokatorzy wyprowadzili się krótko przed rozpoczęciem prac rozbiórkowych.

Hotel Qubus Katowice już otwarty! Nowoczesna "ostra" bryła robi wrażenie

Rozbiórka hotelu Światowit w Łodzi zaczęła się w 2023 roku

Hotel zakończył działalność 2020 w trakcie pandemii koronawirusa. W 2021 zdemontowano charakterystyczny neon znad wejścia hotelu, który przekazano do prywatnego muzeum neonów w Warszawie.

Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta Łódź, właściciel trzynastopiętrowego gmachu, łódzka spółka Eko-Vit, odmawia wszelkich komentarzy na temat przyczyn podjęcia decyzji o rozbiórce oraz ewentualnych planów co do dalszych losów działki w samym centrum Łodzi. W rozmowie z przedstawicielem spółki nie udało nam się dowiedzieć, czy takie plany w ogóle są.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej