Budują estakadę na rozlewisku Biebrzy. Woda jest praktycznie wszędzie

2024-04-29 10:10

To jedna z bardziej wymagających budów w Polsce. Trwa budowa estakady na malowniczych rozlewiskach Biebrzy. Takie konstrukcje, w takim terenie powstają w ramach budowy czterokilometrowej obwodnicy Sztabina w województwie podlaskim (powiat augustowski). Tu już nawet trudno mówić o budownictwie drogowym, bo wygląda to na jakąś budowlę hydrotechniczną…

Spis treści

  1. Budowa obwodnicy Sztabina
  2. Estakada nad Biebrzą, czyli budowa na wodzie
  3. Kiedy obwodnica Sztabina będzie gotowa?

Budowa obwodnicy Sztabina

Obwodnica Sztabina jest pierwszą budowaną w ramach rządowego programu „100 obwodnic” w województwie podlaskim. Inwestycja we wrześniu 2023 roku uzyskała pozwolenie na budowę. Wykonawcą jest firma Budimex.

W ramach tej inwestycji powstanie jednojezdniowa obwodnica o długości 4,23 km. Poprowadzona będzie po wschodniej stronie miejscowości. Wykonawca opracowując dokumentację przygotował też rozwiązania umożliwiające dobudowę drugiej jezdni w kolejnym etapie prac. Po niedawnej zmianie Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) i wpisaniu na listę zadań drogi ekspresowej S8 Białystok - Augustów - Raczki, będzie można rozpocząć przygotowania do realizacji drugiego etapu obwodnicy Sztabina. 

Budowa obwodnicy Sztabina musiała rozpocząć się od rozpoznania saperskiego, wycinki drzew i przygotowania dróg technologicznych. Dopiero potem mogły ruszyć roboty ziemne.

Rozmowy Muratora: ARUP - niezwykłe biuro z recyklingu

Estakada nad Biebrzą, czyli budowa na wodzie

Obwodnica Sztabina rozpocznie się rondem, około kilometr na południe od miejscowości, przed Biebrzą, na obecnej DK8. Obwodnica będzie przebiegała w kierunku północno-zachodnim nowym śladem po wschodniej stronie istniejącej drogi DK8.

Nad doliną Biebrzy oraz drogą gminną powstanie estakada o długości 665 m. To największy obiekt na tej budowie. Ale jak skomplikowana jest to budowa, można się przekonać patrząc na zdjęcia z budowy. Drogowcy posadowili podpory estakady w samym środku rozlewiska. Cała budowa estakady sprawia wrażenie, jakby był to plac budowy jakichś urządzeń hydrotechnicznych, a nie obwodnicy miasta.

Obwodnica Łomży, kiedy koniec budowy S61? MAPA Powstaje tu największy most nad Narwią

Kiedy obwodnica Sztabina będzie gotowa?

Według umowy z wykonawcą, nowa droga, omijająca Sztabin, ma być gotowa wiosną 2025 roku. Po oddaniu do użytku nowa trasa przejmie ruch tranzytowy wyprowadzając go poza centrum miejscowości oraz poprawi płynność ruchu lokalnego. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu w latach 2020-2021 przez Sztabin przejeżdża codziennie ponad 13 tysięcy pojazdów, z czego prawie 4 tysiące to ciężarówki. Inwestycja wpłynie też pozytywnie na bezpieczeństwo mieszkańców. 

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej