Budują drugą jezdnię obwodnicy Słupska. Termin jej oddania nie jest zagrożony

2024-02-21 12:05

Obwodnica Słupska to droga, która już istnieje. Została wybudowana i oddana do ruchu w październiku 2010 roku. S6 omija miasto od południa. Nowa droga ma jednak pewną wadę. Wybudowano ją jako drogę jednojezdniową. Dwie jezdnie były tylko w okolicach węzłów. Dziś trwa rozbudowa tej trasy. Wiemy, kiedy będziemy mogli przejechać drugą nitką obwodnicy Słupska.

Spis treści

  1. Obwodnica Słupska ma tylko jedną jezdnię
  2. Budowa drugiej jezdni obwodnicy Słupska
  3. Obwodnica Słupska – postęp prac
  4. Kiedy obwodnica Słupska będzie gotowa?

Obwodnica Słupska ma tylko jedną jezdnię

Obwodnica Słupska to droga, która już istnieje. Została wybudowana i oddana do ruchu w październiku 2010 roku. S6 omija miasto od południa. Nowa droga miała jednak pewną wadę. Wybudowano ją jako drogę jednojezdniową. dwie jezdnie, czyli pełen przekrój drogi ekspresowej miała tylko w okolicach węzłów. Na pozostałych częściach była już jednojezdniowa. Kierowcy mieli do dyspozycji po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. To droga bardzo intensywnie eksploatowana, zwłaszcza w czasie letnim. Panuje tu ogromny ruch.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Budowa drugiej jezdni obwodnicy Słupska

Dlatego właśnie, że ruch na trasie S6 w tym miejscu wciąż rósł, zapadła decyzja o rozbudowie obwodnicy Słupska o drugą jezdnię. Dziś dobudowa drugiej jezdni obwodnicy Słupska jest już mocno zaawansowana. Prace ruszyły tu przed rokiem. Za ponad 128 milionów złotych drugą nitkę tej ważnej drogi buduje firma Strabag.

Inwestycja obejmuje dobudowę jezdni północnej do istniejącej obwodnicy Słupska. Łączna długość budowanej obwodnicy to 9,5 km i stanowią ją odcinki:

  • odcinek 1: pomiędzy węzłami Słupsk Zachód – Słupsk Południe  (pomiędzy miejscowościami Reblinko i Kobylnica) o długości 2,34 km
  • odcinek 2: pomiędzy węzłami Słupsk Południe –Słupsk Wschód (pomiędzy miejscowościami Kobylnica i Głobino) o długości 4,97 km
  • odcinek 3: pomiędzy węzłami Słupsk Wschód – Redzikowo (pomiędzy miejscowościami Głobino i Redzikowo) o długości 2,2 km

W ramach tej inwestycji do 10 metrów zostanie także poszerzona południowa, istniejąca już jezdnia obwodnicy Słupska. Pod zakończeniu inwestycji droga ma spełniać już wszystkie parametry drogi ekspresowej.

Obwodnica Słupska – postęp prac

Na wielu odcinkach leży już asfalt. Kierowcy mogą już nawet korzystać z jednej jej części. Na dwóch pozostałych trwają jeszcze prace, Głównie wykonawca skupia się teraz na budowie czterech obiektów inżynierskich. Trwa m.in. zbrojenie ławy fundamentowej podpory przy mostach deskowanie ścian korpusu przyczółków i zbrojenie jednego z wiaduktów. Przeprowadzono również badanie wskaźnika zagęszczenia gruntu

Dzięki budowie terminala T3 Baltic Hub w Gdańsku, powierzchnia Polski "urosła" o 40 hektarów

Warto tu zwłaszcza powiedzieć o budowie nowego mostu nad rzeką Słupią. Trwają tu bardzo zaawansowane prace, których nie ułatwia pogoda – mówi Mateusz Brożyna, rzecznik gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wszędzie trwają prace ziemne, widać ciężki sprzęt, mimo zimowej aury.

Kiedy obwodnica Słupska będzie gotowa?

Jak twierdzi rzecznik gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wszystkie prace odbywają się zgodnie z harmonogramem. Na razie nie zapowiada się więc, by zmienił się termin oddania drugiej jezdni obwodnicy Słupska.

Droga ma być gotowa i oddana w kwietniu 2025 roku – mówi Mateusz Brożyna.

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej