(Nie)ruchome schody w Krakowie w końcu rozebrano. Za pół roku będą już nowe

2024-02-19 12:05

Piekło zamarzło - twierdzą krakowianie. Ruchome lub raczej przez większość czasu nieruchome schody przy Małopolskim Dworcu Autobusowym w Krakowie zostały zdemontowane. Rozpoczęła się wymiana wyjątkowo awaryjnego urządzenia na zupełnie nowe. Nowe schody ruchome mają być gotowe do końca lipca. Ich wymiana kosztuje 4,1 mln zł.

Spis treści

  1. Rozebrano schody ruchome przy dworcu w Krakowie. Ciągle się psuły
  2. Nowe schody będą miały przeszklone zadaszenie
  3. Koszt wymiany schodów ruchomych w Krakowie
  4. Schody ruchome w Krakowie były ciągle nieruchome

Rozebrano schody ruchome przy dworcu w Krakowie. Ciągle się psuły

To jedna z ważniejszych, choć na pewno nie nie największych inwestycji miasta Krakowa. Ciągle psujące się i unieruchomione schody ruchome przy dworcu autobusowym w Krakowie w końcu zniknęły. Schody były w Krakowie powszechnie znane i komentowane. Doczekały się nawet swojego profilu w mediach społecznościowych, gdzie mieszkańcy informowali o ich statusie.

W lutym na plac budowy wkroczyła firma Gamibud, której Zarząd Dróg Miasta Krakowa zlecił wymianę tego wadliwego urządzenia.

Jak informują przedstawiciele ZDMK, obszar schodów przy Małopolskim Dworcu Autobusowym (MDA) został ogrodzony. Właśnie zakończyła się ich rozbiórka.

Nowe schody będą miały przeszklone zadaszenie

Nowe schody dostarczy jeden z największych producentów tego typu urządzeń firma OTIS. Będzie też trochę zmian w miejscu, gdzie zostaną zamontowane. Zostanie bowiem nad nimi wybudowane zadaszenie. Ma to wpłynąć na bezawaryjne funkcjonowanie urządzenia.

Zadaszenie będzie w konstrukcji kratowej, stalowo-szklanej. Szkło jakie zastosujemy, będzie transparentne. Z kolei nowe schody będą miały podgrzewane poręcze oraz będą działać w trybie pełzania, tym samym ograniczymy ich awaryjność – podkreśla Piotr Trzepak, zastępca dyrektora ds. dróg w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa.

Koszt wymiany schodów ruchomych w Krakowie

Wymiana schodów i budowa zadaszenia ma kosztować 4,1 mln złotych. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, do kwietnia będzie trwało jeszcze przygotowywanie konstrukcji pod nowe schody, a potem ma się rozpocząć montaż nowego urządzenia. W maju zaplanowano montaż zadaszenia.

Umowny termin zakończenia prac to 17 lipca 2024 roku.

Czytaj też: Północna obwodnica Krakowa - mapa. Koniec budowy jeszcze w tym roku, ale będą zmiany

Schody ruchome w Krakowie były ciągle nieruchome

Przypomnijmy. Ruchome schody przy dworcu autobusowym miały być wytchnieniem dla podróżnych, korzystających z autobusów i pobliskiego dworca kolejowego. Miały odciążyć ich od wnoszenia po tradycyjnych schodach ciężkich toreb czy walizek. Ruchome schody zamontowano przy dworcu MDA w Krakowie w 2005 roku. Niestety przez większość tego czasu były zepsute i nie działały. Mieszkańcy okrzyknęli je już symbolem rządów prezydenta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego. Z informacji ZDMK wynika, że tylko w ciągu ostatnich pięciu lat schody były naprawiane aż 19 razy.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej