Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Okna, drzwi

BREVIS
BREVIS
ul. Majówny 43C
30-220 Kraków
tel./faks 0 12 425 31 64, 0 12 623 80 11
www.brevis.com.pl
info@brevis.com.pl

Producent nawiewników okiennych.

Automatyczne nawiewniki okienne VENTAIR

Tagi:
Brevis
,
nawiewnik
,
nawiewniki okienne
,
Ventair
,
wentylacja

Nawiewniki okienne są elementem systemu wentylacyjnego zapewniającym właściwy napływ świeżego powietrza do pomieszczeń. Można je stosować zarówno we wnętrzach wyposażonych w wentylację grawitacyjną, jak i mechaniczną wywiewną.

Zasada działania, gwałtowny wzrost kosztów ogrzewania budynków zmusił projektantów do nowego sposobu konstruowania i budowy domów. Pojawiły się domy "szczelne", których ściany i okna przewodzą minimalne ilości ciepła i nie przepuszczają prawie w ogóle powietrza. W krótkim czasie okazało się jednak, że życie z "workiem foliowym na głowie" jest niemożliwe.

Prowadzone od wielu lat badania (w Belgii, Wielkiej Brytanii, USA) wykazały istotny związek pomiędzy złą jakością powietrza a licznymi chorobami, w tym wieloma odmianami groźnych alergii. Zjawisko to zwane Sick Building Syndrome (Syndrom Niezdrowych Domów) pojawiło się i gwałtownie wzrastało w latach siedemdziesiątych (okres kryzysu energetycznego). Kilka lat po rozpowszechnieniu energooszczędnych domów, rozpoczęto poszukiwania rozwiązań prostych, funkcjonalnych i tanich, mogących poprawić jakość powietrza, a jednocześnie pozwalających oszczędzać energię cieplną.

Fot.: BREVIS

Wymiana powietrza znajdującego się w pomieszczeniach mieszkalnych lub biurowych jest potrzebna, ponieważ ulega ono zużyciu w wyniku oddziaływania różnych czynników związanych z funkcją i wyposażeniem tych miejsc. Świeże powietrze wraz z upływem czasu staje się zawilgocone (oddychanie mieszkańców, gotowanie, suszenie, kąpiel w łazience), wzrasta w nim zawartość dwutlenku węgla (oddychanie mieszkańców, spalanie gazu i innych paliw), maleje zawartość tlenu, pojawiają się szkodliwe i trujące związki pochodzące z parowania powierzchni tworzyw sztucznych (wykładzin, dywanów, firanek, tapet, paneli), powierzchni lakierowanych (podłóg, mebli), klejów wiążących płyty wiórowe mebli i różnego rodzaju paneli. Może również zawierać izotopy promieniotwórcze np. radon - gaz przenikający z gruntu poprzez nieszczelności, bądź też pochodzący z materiałów budowlanych. Zużyte powietrze traci walory powietrza świeżego, staje się szkodliwe. Nadmierna ilość zawartej w nim wilgoci przyczynia się do rozwoju trudnych do usunięcia grzybów wytwarzających substancje szkodliwe dla zdrowia. Ponadto z nieświeżego powietrza wykrapla się woda, co prowadzi do zamakania elementów konstrukcyjnych budynku, niszczenia jego wyposażenia i struktury. Podczas spalania gazu (lub innych paliw) w powietrzu o małej zawartości tlenu, zawsze wytwarzany jest silnie trujący tlenek węgla.


Czerpnia powietrza
Czerpnia powietrza
Fot.: BREVIS
Regulator
Regulator
Fot.: BREVIS

Z powyższych przyczyn wynika, że zużyte powietrze powinno być wymieniane dzięki działaniu wentylacji, ta jednak nie zawsze jest skuteczna. Wtedy pomocne jest zamontowanie nawiewnika okiennego.
Zasada działania urządzeń VENTAIR®
Samoczynnie działający regulator przepływu (reagujący na różnicę ciśnień), umożliwia nawiewanie stałej ilości powietrza, niezależnie od warunków atmosferycznych (wiatr, zimno). Dodatkowo istnieje możliwość ręcznego regulowania wielkości przepływu, do zamknięcia nawiewnika włącznie. Urządzenia należą do grupy nawiewników szczelinowych montowanych w górnych, poziomych profilach konstrukcyjnych okien. Składają się z dwóch elementów:
czerpni powietrza (1) (zobacz rysunek) montowanej na zewnątrz,
regulatora (2) (zobacz rysunek) montowanego po wewnętrznej stronie okna.

Elementy te połączone są szczeliną (3) wykonaną w profilach okna, która umożliwia przepływ powietrza. Samoczynny (automatyczny) regulator przepływu umieszczony jest w czerpni powietrza. Elementem sterującym jest aerodynamiczny płat aluminiowy (4) "pływający" w strumieniu nawiewanego powietrza. W miarę wzrostu strumienia przepływającego powietrza, płat unosi się wokół jednej krawędzi przymykając w ten sposób przekrój przelotu. Przy zmniejszaniu strumienia płat opada. W ten sposób realizuje funkcję proporcjonalnego automatycznego stabilizatora przepływu, zapewniając stały strumień niezależnie od warunków zewnętrznych. Czerpnia będąca osłoną przed wnikaniem wody deszczowej wyposażona jest również w siatkę przeciw owadom (5). Regulator wewnętrzny spełnia funkcję strumienicy, która kieruje wlatujące powietrze ukośnie do góry. Umożliwia on również ręczną regulację przepływu dzięki zastosowaniu uchylnej klapki (6). Do regulacji służy również pokrętło mechanizmu napędowego lub sznureczki z obciążnikami (7) (wersja L lub P).

Zastosowana w nawiewnikach VENTAIR® automatyka (reagująca na różnicę ciśnień) realizuje samoczynnie sprawdzoną w wielu krajach świata koncepcję wentylacji kontrolowanej - wentylacji zapewniającej właściwy zdrowy mikroklimat wewnątrz pomieszczeń przy minimalnym zużyciu energii cieplnej.

Charakterystyka urządzeń
Parametry techniczne (potwierdzone badaniami w Instytucie Techniki Budowlanej):

Fot.: BREVIS

VENTAIR MAGNETIC
Automatyczny nawiewnik stosowany w oknach dachowych firmy Okpol zapewnia równomierny napływ stałej ilości świeżego powietrza do pomieszczenia. Niezależnie od zmiennych warunków zewnętrznych (zmiana ciśnienia, prędkość wiatru) oraz kąta nachylenia połaci dachowej wydajność wymiany powietrza 24 m3/h, ilość tą można zmniejszyć do 12 m3/h lub zamknąć nawiewnik (nie zależy od wymiarów okna). Przewietrzenie pomieszczenia bez konieczności otwierania okna pozwala na zaoszczędzenie do 50% energii zużytej do jego ogrzania. Minimalizuje to straty ciepła w porównaniu z wentylacją przez otwarte okno, co jest szczególnie istotne w okresie zimowym. Umiejscowienie nawiewiewnika w górnym ramiaku ościeżnicy nie zmienia powierzchni przeszklenia szyby. VENTAIR MAGNETIC ma antyalergiczny, wydajny, i łatwo demontowalny filtr, którego zamocowanie umożliwia bezproblemowe czyszczenie (usunięcie kurzu i owadów) oraz serwisowanie. Labiryntowy przepływ powietrza zapewnia cichą i wydajną pracę, a konstrukcja zabezpiecza przed możliwością kondensacji pary wodnej na drewnianych powierzchniach okna. W niesprzyjających warunkach atmosferycznych urządzenie może działać jako wywiewnik, chociaż to nie jest jego przeznaczenie.

Fot.: BREVIS

Czytaj dalej:
  • 1
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: