Pierwsza pomoc. Wypadek na budowie z efektami specjalnymi. Wideo i zdjęcia

2017-05-15 15:59
Wypadek na budowie - pierwsza pomoc
Autor: Skanska Wypadek na budowie, nauka pierszej pomocy z użyciem efektów specjalnych

Teoria, jak należy udzielać pierwszej pomocy w razie ciężkiego wypadku na budowie, może nie wystarczyć. Krzyk bólu, krew, złamania mogą "sparaliżować" niewprawnego ratownika. Żeby oswoić pracowników z takimi sytuacjami, na budowie Green2Day we Wrocławiu, gdzie wykonawcą jest Skanska, w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa odbyły się ćwiczenia, podczas których symulowano różne obrażenia ciała i pokazywano jak udzielać pierwszej pomocy.

Wypadek na budowie może być przyczyną poważnych uszkodzeń ciała, a do takich widoków nie jesteśmy raczej przyzwyczajeni. Trzeba zachować tzw. zimną krew, żeby pierwsza pomoc w takiej sytuacji było poprawne. Można na szczęście zdobyć praktykę bez wypadku. Do tego przedsięwzięcia wykorzystano aktorów, stworzono scenografie symulujące miejsca zdarzeń, użyto pomocy naukowych, które swoim realizmem przyprawiają o dreszcze. Ale to rzeczywiście znakomity pomysł, by uodpornić potencjalnych ratowników na widoki podczas prawdziwego wypadku.

– Rzeczywistość często odbiega od wyidealizowanego świata przedstawianego w materiałach szkoleniowych lub podręcznikach dotyczących pierwszej pomocy – opowiada o tej formie ćwiczeń Tomasz Czekalski, właściciel firmy HELP-Edukacja i Bezpieczeństwo. – Pył, huk, krew, dym i presja czasu potrafią mocno skomplikować nawet najprostszy schemat postępowania. Szkolenia realizowane dla Skanska w trakcie Tygodnia Bezpieczeństwa niczym nie przypominają tradycyjnych zajęć z udzielania pierwszej pomocy. Angażowanie uczestników w ćwiczenia, które przyjmują formę zdarzeń pozorowanych, weryfikują ich faktyczne umiejętności oraz umożliwiają nabycie nowych.

– Dzięki takim zajęciom pracownicy biorą udział w symulacjach wypadków, które mogą się naprawdę wydarzyć na budowie. Uczą się, jak prawidłowo rozpoznawać zagrożenia i jakie podejmować kroki, gdy wydarzy się podobna sytuacja. Świadomi pracownicy nie będą biernie przyglądać się, ale podejmą aktywne działania w celu ich eliminacji – uważa Iwona Stolarczyk, specjalistka ds. komunikacji zewnętrznej w Skanska. Przypomina, że budownictwo charakteryzuje się wysokim stopniem ryzyka zawodowego ze względu na duże zagrożenia wypadkowe. Każdy nowy obiekt to prototyp pod względem technicznym i organizacyjnym, dlatego tak ważne przy każdej budowie, a właściwie zanim jeszcze ona się rozpocznie, jest właściwa ocena wszelkiego ryzyka i zaplanowanie procedur bezpieczeństwa i potem bezwzględnie je wdrażać.

Przypomnijmy, że już od kilku lat Tydzień Bezpieczeństwa jest obligatoryjny dla wszystkich sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, do którego należy już 12 największych firm budowlanych w Polsce, wyznaczonym standardom bhp na budowie podlegają również podwykonawcy tych firm na wszystkich placach budów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej