Czy GUNB skontroluje wieżowce pod kątem bezpieczeństwa pożarowego?

2017-07-06 16:35
ogien pozar
Autor: http://thinkstockphotos.com/

Po pożarze londyńskiego wieżowca Grenfeli Tower, w Anglii rozpoczęły się kontrole wysokich budynków pod kątem zagrożenia pożarowego. Czy podobne kontrole będą także w naszym kraju? − zapytaliśmy o to Jacka Szera, głównego inspektora nadzoru budowlanego.

W Polsce mamy wiele wysokich budynków, które zostały ocieplone przed laty, nie zawsze zgodnie ze sztuką budowlaną i odpowiednimi materiałami. Np. do ocieplenia wieżowców często używano wyłącznie styropianu, na co już dzisiaj prawo nie pozwala, podobnie jak na projektowanie instalacji gazowych w budynkach wysokich. W Londynie ofiar najpewniej byłoby znacznie mniej, gdyby ogień nie przenosił się tak szybko po łatwopalnej elewacji. Czy w związku z potencjalnym zagrożeniem pożarowym, nadzór budowlany zamierza wszcząć jakieś kontrole, a może będą wydane jakieś zalecenia dla właścicieli wysokich budynków?

Czy w Polsce mieszkańcy wieżowców mogą spać spokojnie? - komentarz Marka Wielgi >> 

Jacek Szer, główny inspektor nadzoru budowlanego:
– W ubiegłym roku w całym kraju inspektorzy nadzoru budowlanego przeprowadzili ponad 194 tys. kontroli budów i obiektów budowlanych, a w 2015 – ponad 171 tys. kontroli. Te liczby prowadzonych kontroli w budownictwie, w tym bezpiecznego utrzymania obiektów, świadczą o tym, że dla nadzoru budowlanego jest to jedno z priorytetowych działań.
Jednak nie można zapominać, że obowiązek bezpiecznego utrzymania i użytkowania obiektów budowlanych spoczywa na ich właścicielach i zarządcach. Jak wynika z ustawy Prawo budowlane, to oni są odpowiedzialni za utrzymywanie i użytkowanie obiektów w sposób, który nie dopuszcza do nadmiernego pogorszenia ich właściwości użytkowych i sprawności technicznej, zwłaszcza pod względem takich wymagań jak stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo użytkowania, higieny, zdrowia, środowiska, oszczędności energii i izolacyjności cieplnej. Aby sprawdzić między innymi to, czy osoby odpowiedzialne wywiązują się z tych obowiązków, nadzór budowlany prowadzi kontrole utrzymania obiektów. W ich trakcie jest m.in. ustalane, czy są wykonywane kontrole okresowe roczne i pięcioletnie, których celem jest ocena sprawności technicznej obiektu, jego elementów, instalacji, przewodów. Niestety, w każdym roku nasi inspektorzy ujawniają przypadki niewywiązywania się przez właścicieli i zarządców obiektów budowlanych z obowiązków związanych z kontrolami okresowymi.

Mając świadomość znaczenia właściwego utrzymania obiektów budowlanych dla bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa pożarowego, zwróciłem się do organów nadzoru budowlanego w całej Polsce z prośbą o szczególną uwagę w tych kwestiach podczas kontroli, a także o podejmowanie w każdym przypadku odpowiednich działań i przekazywanie informacji o nieprawidłowościach do odpowiednich służb, w tym do Państwowej Straży Pożarnej.

Przy tej okazji chcę jednak dodać, że nawet najczęstsze kontrole nadzoru budowlanego, czy innych organów, nie zastąpią zdrowego rozsądku i przezorności każdego właściciela, zarządcy i użytkownika obiektu budowlanego. Fachowa ocena stanu technicznego obiektów, przestrzeganie przepisów, wykonywanie zaleceń pokontrolnych, systematyczne naprawianie stwierdzonych uszkodzeń czy braków to skuteczne sposoby na zapewnienia bezpieczeństwa.

Jacek Szer GUNB
Autor: GUNB Jacek Szer, główny inspektor nadzoru budowlanego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej