28 kwietnia 2023 ruszą kontrole ogrzewania w domach! Co będą sprawdzać audytorzy?

2023-04-05 7:34
Audyt energetyczny i kontrole ogrzewania w domach 2023
Autor: Getty Images Od 28 kwietnia 2023 wszyscy właściciele budynków mieszkalnych będą zobowiązani do posiadania świadectwa energetycznego

Już wkrótce, bo od 28 kwietnia 2023 wszyscy właściciele budynków mieszkalnych będą zobowiązani do posiadania świadectwa energetycznego. Aby je uzyskać trzeba wykonać audyt energetyczny. Dodatkowo przepisy wprowadzają także kontrole systemów ogrzewania w domach. Co warto wiedzieć o nowych przepisach? Co będą sprawdzać audytorzy?

Spis treści

  1. Kto musi uzyskać świadectwo energetyczne?
  2. Audyt energetyczny a świadectwo energetyczne?
  3. 28 kwietnia 2023 ruszają kontrole systemów ogrzewania!
  4. Co będą sprawdzać audytorzy?
  5. Za brak świadectwa energetycznego grozi kara

Kto musi uzyskać świadectwo energetyczne?

Paszport energetyczny lub świadectwo charakterystyki budynku to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych w budynku. Chodzi tu o ogrzewanie, wentylację, przygotowanie ciepłej wody użytkowej czy nawet chłodzenie. Dzięki świadectwu energetycznemu można ocenić, jakie jest zapotrzebowanie na energię w budynku lub lokalu w skali roku.

Dotychczas obowiązek wystawienia świadectwa mieli właściciele lub zarządcy nieruchomości zbudowanej po 2009 r. Nowe przepisy rozciągają ten obowiązek na pozostałe budynki mieszkalne, które powstały przed 2009 rokiem. W momencie, w którym właściciel lokalu lub domu będzie chciał go sprzedać lub wynająć, będzie musiał przedstawić świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Taki dokument będzie powinien być dołączany do aktu notarialnego oraz do umowy najmu. Obowiązek wchodzi w życie od 28 kwietnia 2023.

Audyt energetyczny a świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej wystawiane jest na podstawie audytu (operatu energetycznego). Jest to rodzaj ekspertyzy, podczas której sprawdzane są w lokalu instalacje i urządzenia, ale także elementy budowlane, które wpływają na zużycie energii. Analizie podlegają więc instalacje: grzewcza, ciepłej wody użytkowej, a także oświetlenie oraz przegrody zewnętrzne i okna. Taką ekspertyzę wykona ekspert, który ma uprawnienia audytora lub doradcy energetycznego. Lista audytorów, którzy powinni rzetelnie wykonać swoją pracę, znajduje się na stronie Zrzeszenia Audytorów Energetycznych. Na podstawie przeprowadzanej ekspertyzy wystawiane jest potem świadectwo charakterystyki energetycznej.

28 kwietnia 2023 ruszają kontrole systemów ogrzewania!

Nowe przepisy wprowadzają także od 28 kwietnia kontrole systemów ogrzewania. Właściciel bądź zarządca budynku mieszkalnego będzie zobowiązany do tego, by zlecić sprawdzenie system ogrzewania. Z nowych przepisów wynika, że to na właścicielu lub zarządcy nieruchomości spoczywa obowiązek dbania o sprawność systemu. Ustawodawca określa częstotliwość takich kontroli:

  • raz na 5 lat dla kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW,
  • raz na 2 lata dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy większej niż 100 kW,
  • raz na 4 lata dla kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
  • raz na 3 lata dla źródeł ciepła niewymienionych powyżej, dostępnych części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW.

Co będą sprawdzać audytorzy?

Co należy sprawdzić? Przede wszystkim stan techniczny i sprawność systemu ogrzewania. Skontrolowany powinien być także dobór źródeł ciepła do wymogów grzewczych budynku. Natomiast ustawodawca informuje, że jeśli od ostatniej kontroli w budynku nie zmieniono systemu ogrzewania, to nie ma potrzeby przeprowadzania ponownej kontroli w zakresie doboru wielkości źródeł ciepła.

Za brak świadectwa energetycznego grozi kara

Dotychczas kara wynosiła 10 tys. zł. Nowe przepisy nie określają jeszcze dokładnej kwoty kary, wiadomo że będzie ona ustalana przez notariusza. Więcej o nowym świadectwie energetycznym piszemy w artykule: Świadectwo energetyczne budynku 2023 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej