Ile kosztuje świadectwo energetyczne budynku 2023? Od czego zależy koszt wykonania świadectwa energetycznego?

2023-03-08 19:57
Ile kosztuje świadectwo energetyczne budynku 2023?
Autor: Getty Images Ile zapłacimy za świadectwo energetyczne domu i mieszkania, które będzie obowiązkowe od kwietnia 2023 roku?

Nawet 1000 zł będą musieli zapłacić właściciele domów jednorodzinnych za uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku w 2023. Przypominamy, że będzie ono obowiązkowe od 28 kwietnia, zarówno dla właścicieli domów, jaki i mieszkań. Ile więc kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej w 2023 roku? Czy ceny będą wyższe po zmianach, które zostaną wprowadzone w kwietniu?

Spis treści

 1. Świadectwo energetyczne budynku - co to jest?
 2. Od czego zależy koszt wykonania świadectwa energetycznego?
 3. Ile kosztuje świadectwo energetyczne budynku 2023?
 4. Czy ceny za świadectwo energetyczne będą wyższe po kwietniowej nowelizacji?

Świadectwo energetyczne budynku - co to jest?

Świadectwo energetyczne, a dokładnie świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to certyfikat energetyczny, sporządzany na podstawie oceny energetycznej budynku. Polega ona na obliczeniu zapotrzebowania domu na energię potrzebną do ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także klimatyzacji i oświetlenia.

Świadectwa energetyczne obowiązują w Polsce od 13 lat i dotyczą nowo wybudowanych domów oraz domów i mieszkań przeznaczonych do sprzedaży od 2009 roku. Niestety, przez wiele lat przepisy te były traktowane raczej po macoszemu. Wiele osób z uprawnieniami wystawia świadectwa bez wychodzenia z biura, jedynie na podstawie informacji przesłanych przez właściciela. Już niedługo ma się to zmienić.

Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków od 28 kwietnia 2023, wprowadzi obowiązek sporządzania świadectw energetycznych dla każdego budynku i mieszkania, również tych wybudowanych przed 2009 rokiem. Zaostrzy też wymagania w zakresie pracy audytorów. Więcej na ten temat piszemy w artykule: Kto wystawia świadectwo energetyczne? Kto musi je mieć?

Od czego zależy koszt wykonania świadectwa energetycznego?

Koszt wykonania świadectwa energetycznego zależy przede wszystkim od:

 • wielkości budynku i jego przeznaczenia,
 • stopnia skomplikowania bryły budynku,
 • konstrukcji przegród zewnętrznych i wewnętrznych,
 • zastosowanych instalacji,dostępności dokumentacji technicznej,
 • lokalizacji.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne budynku 2023?

Oferty u różnych firm z różnych regionów, które wykonują świadectwa charakterystyki energetycznej, różnią się od siebie. Za sporządzenie dokumentu zapłacimy średnio :

 • za mieszkanie od 200 do 600 zł,
 • za dom od 400 do 1000 zł.

Przykładowo, u jednej z firm małopolskich koszt świadectwa energetycznego wynosi od 400 zł dla lokalu mieszkalnego i od 550 zł dla domu jednorodzinnego. Cena świadectwa dla budynku wielorodzinnego to 900 zł.

Z kolei w Warszawie za sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej trzeba zapłacić:

 • za lokale mieszkalne od 500 zł,
 • za dom jednorodzinny od 600 zł,
 • za budynek użyteczności publicznej od 2000 zł,
 • za domy wielorodzinne od 1500 zł.

W innych większych miastach np. w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku czy Poznaniu, za świadectwo energetyczne trzeba zapłacić około 700 - 800 zł. W mniejszych miastach i miejscowościach - około 400 – 500 zł.

Cena sporządzenia świadectwa energetycznego dla domu jest wyższa niż dla mieszkania, gdyż budynek jest dużo bardziej skomplikowany, a co za tym idzie, wykonanie świadectwa jest bardziej pracochłonne.

Czy ceny za świadectwo energetyczne będą wyższe po kwietniowej nowelizacji?

Nowe przepisy spowodują, że wiele osób będzie musiało wyrobić świadectwo energetyczne, gdyż  po nowelizacji ustawy nie sprzedamy, ani nie wynajmiemy mieszkania lub domu bez tego dokumentu. W związku z tym, osoby z uprawnieniami będą musiały wydawać więcej świadectw energetycznych i z pewnością będzie ich więcej niż dotychczas.

Nowe przepisy mają też ukrócić patologię związaną ze zdalnym wydawaniem dokumentów, bez wykonania wizji lokalnej. W nowelizacji uwzględniono kary, zarówno dla audytorów energetycznych, jak i właścicieli nieruchomości. Odpowiednio:

 • dla osób sporządzających świadectwa charakterystyki energetycznej rygor odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń,
 • dla właścicieli nieruchomości za niedołączenie dokumentu np. w przypadku sprzedaży czy wynajmu nieruchomości - grozi za to kara grzywny - jej górna granica nie została podana w ustawie.

Bardzo możliwe, że po tych zmianach ceny za wyrobienie świadectwa energetycznego pójdą w górę. Przede wszystkim, audytor będzie musiał obowiązkowo wykonać wizję lokalną, aby uniknąć odpowiedzialności karnej. Być może podniosą ceny osoby, które dadzą gwarancję szybkiego i sprawnego wydania dokumentu. O ewentualnych zmianach cen poinformujemy jak tylko będzie coś wiadomo.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej