Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Raporty i prognozy

W październiku koniunktura bez niespodzianek

Tagi:
budownictwo
,
firmy budowlane
,
GUS
,
koniunktura w budownictwie

Bez niespodzianek, bo przewidywaliśmy dalszy spadek. Jak się okazuje jest on całkiem duży, bo prawie dwukrotny. Tempo obniżania koniunktury w budownictwie jest szybsze niż w 2015 roku.

GUS podał, że w październiku ogólny klimat koniunktury w budownictwie ukształtował się na poziomie minus 9,1. Przypomnijmy, że we wrześniu wskaźnik ten wyniósł minus 5,4. W ciągu miesiąca ubyło optymistów, powiększyła się też grupa pesymistów. Poprawę koniunktury w październiku deklarowało 10,6% firm budowlanych (przed miesiącem 12%), a jej pogorszenie – 19,7% (we wrześniu 17,5%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie uległa zmianie.

Generalnie wszystkie firmy prognozują bardziej negatywne niż przed miesiącem oceny co do portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej. To również oznacza, że redukcje zatrudnienia mogą być większe niż to było deklarowane w ostatnich miesiącach. Rynek budowlany niezmiennie nękają zatory płatnicze za wykonane roboty budowlano-montażowe i z tego co deklarują firmy, zjawisko to pogłębia się, a terminy płatności coraz dłuższe.

Rynki budowlane poza granicami Polski podobno się kurczą, a mimo to już ponad 25% analizowanych przez GUS firm planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych w innych krajach.
W październiku firmy budowlane oceniały wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych na 80% i jak wyliczył GUS, jest to najlepszy wynik od grudnia 2008.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie
Fot.: GUS

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: