Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce

2019-01-21 14:57
Trasa S3
Autor: GDDKiA Cała, blisko 520-kilometrowa trasa S3 ma być gotowa w 2023

Nowy odcinek autostrady lub drogi ekspresowej oddawany jest niemal co miesiąc. Dowiedz się ile mamy dróg szybkiego ruchu w Polsce i kiedy powstała u nas pierwsza autostrada.

Cieszą wszystkie nowe drogi w Polsce, ale najbardziej nowe odcinki autostrad i dróg ekspresowych, bo to one znacznie skracają podróż i czynią ją bardziej bezpieczną. Niektóre z tych dróg szybkiego ruchu, np. trasa S3 oraz Via Carpatia czy Via Baltica, mają duże znaczenie międzynarodowe.

Autostrady i drogi ekspresowe w budowie

Pełną parą idzie budowa trasy S7, która połączy północną i południową rubież naszego kraju. W bardzo zaawansowanym stanie jest trasa S8 i trasa S5.  Ruszyła też już budowa autostrady A2 na wschód od Warszawy. Prawdopodobnie za 2 lata ominiemy stolicę południową obwodnicą, w której ciągu powstaje Most Południowy. Na zakończenie budowy wschodniej obwodnicy Warszawy poczekamy prawdopodobnie tylko rok dłużej.

Tymczasem Ministerstwo Infrastruktury i podległa mu Genaralna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zapowiedziały już budowę dużej obwodnicy Warszawy, która ma przebiegać kilkadziesiąt kilometrów od stolicy.

Z kolei mieszkańcy Krakowa oraz wszyscy kierowcy podróżujący w góry z pewnością nie mogą doczekać się ringu wokół tego miasta. Ruszyła budowa północnej obwodnicy Krakowa, która domknie ten ring najpewniej za 5 lat. Dodajmy, że pod koniec czerwca 2017 r. została oddana do użytkowania wschodnia obwodnica Krakowa. Dobra wiadomość jest też taka, że kontynuowane są roboty na „Zakopiance”, jak powszechnie nazywany jest szlak komunikacyjny z Krakowa do Zakopanego. GDDKiA podjęła również decyzję o rozbudowie dolnośląskiego odcina autostrady A4.

Inwestycji drogowych w naszym kraju jest wiele, np. budowana jest trasa S6, której jednym z odcinków jest trasa Kaszubska. Budowane są nie tylko autostrady i drogi ekspresowe, ale także drogi gminne i powiatowe. Na budowę dróg w Polsce o charakterze lokalnym rząd przeznaczył w 2018 r. prawie 600 mln zł.

Mapa autostrad i dróg ekspresowych
Autor: GDDKiA Tak ma docelowo wyglądać sieć autostrad i dróg ekspresowych w naszym kraju.

Autostrady i drogi ekspresowe w programie rządu

Według planów rządowych, długość dróg szybkiego ruchu docelowo liczyć będzie ok. 7650 km, na co złoży się ok. 2000 km autostrad i ok. 5650 km dróg ekspresowych. Do budowy dróg w Polsce dokłada się Unia Europejska. GDDKiA szczyci się 48 inwestycjami drogowymi z dofinansowaniem unijnym. Ich łączna wartość wynosi ok. 60,3 mld zł, a niemal połowa tej kwoty to wkład unijny. Ministerstwo Infrastruktury podało, że do listopada 2018 r. Polska wykorzystała przeszło 70% funduszy unijnych przeznaczonych na inwestycje drogowe w latach 2014-2020.

Tym, którzy interesują się budową dróg szybkiego ruchu, proponujemy quiz, w którym sprawdzą swoją wiedzę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej