Trasa S5. Ruszyły prace budowlane na odcinku Ornowo - Wirwajdy w ciągu trasy S5

2020-07-29 14:28
Trasa S5
Autor: GDDKiA Fragment trasy S5 - 19-kilometrowy odcinek od Radomicka do Leszna, otwarty od listopada 2018

Trasa S5 połączy cztery miasta: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz Gdańsk. Tym samym trasa S5 będzie jedną z ważniejszych dróg w naszym kraju. W czerwcu podpisano umowę na dokończenie odcinka trasy S5 między węzłami Nowe Marzy na A1, a Świeciem Południe. Długość tego odcinka to 23,3 km. Aktualnie ruszyły prace budowlane na odcinku S5 Ornowo - Wirwajdy. Kiedy droga będzie gotowa?

Spis treści

 1. Aktualności z budowy S5
 2. Odcinek Ornowo - Wirwajdy to pierwszy krok do połączenia A1 z S7 
 3. Odcinki trasy S5 w oddane do użytku i w budowie
 4. Badania archeologiczne na trasie S5

Aktualności z budowy S5

Przypomnijmy, że 27 kwietnia 2020 GDDKiA podpisała umowę z firmą Budimex S.A. na dokończenie prac budowlanych na odcinku drogi ekspresowej S5 między węzłami Nowe Marzy na A1, a Świeciem Południe (Dworzysko). Wykonawca ma zbudować dwujezdniową drogę ekspresową z rezerwą pod trzeci pas. Powstanie nowy węzeł Sartowice, a istniejące węzły na obwodnicy Świecia: Świecie Północ, Zachód i Południe zostaną wyremontowane. Koszt prac na tym odcinku trasy S5 ma wynieść 566 786 115,60 zł.

Aktualnie wykonawca rozpoczął prace ziemne na budowie odcinka drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy o przekroju dwujezdniowym długości 5 km. Budimex prowadzi obecnie odhumusowanie terenu w okolicy miejscowości Wirwajdy. Zgodnie z umową nowa droga powstanie w terminie 31 miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych. W ramach zadania przewidziana jest budowa dodatkowych jezdni obsługujących teren przyległy. Ponadto przebudowane zostaną drogi poprzeczne innych kategorii kolidujące z drogą S5. W ciągu drogi powstanie węzeł Ostróda Zachód, cztery wiadukty oraz dwa przejścia dla dużych zwierząt. Zgodnie z umową nowa droga powstanie w terminie 31 miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych. Koszt to 204 mln zł.

Trasa S5
Autor: GDDKiA Budowa trasy S5 - odcinek Ornowo - Wirwajdy Link: Kliknij i powiększ
Znaczenie trasy S5

Droga ekspresowa S5 biegnąca z południa na północ ma spinać cztery aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz pośrednio Gdańsk, stając się tym samym jedną z głównych dróg o podstawowym charakterze dla gospodarki kraju i dużym znaczeniu dla rozwoju portów w Gdańsku i Gdyni. Budowa trasy S5 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, o długości prawie 130 km, przebiega od węzła Nowe Marzy na autostradzie A1 do granicy z województwem wielkopolskim. 

Odcinek Ornowo - Wirwajdy to pierwszy krok do połączenia A1 z S7 

Budowa odcinka drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy jest kontynuacją obwodnicy Ostródy w ciągu drogi krajowej nr 16, która docelowo stanie się częścią drogi ekspresowej S5 na odcinku Grudziądz (A1) - Ostróda (S7). Stanowić będzie ona element ciągu dróg ekspresowych w północnej Polsce na linii wschód - zachód, na który złożą się: S10 Szczecin - Piła - Bydgoszcz, S5 Bydgoszcz - Grudziądz - Ostróda, S7 Ostróda - Olsztynek, S51 Olsztynek - Olsztyn, S16 Olsztyn - Ełk oraz S61 Ełk - Budzisko. 

Odcinki trasy S5 w oddane do użytku i w budowie

 • Nowe Marzy - Świecie Południe (Dworzysko) - 27 kwietnia 2020 została podpisana umowa na kontynuację robót budowlanych
 • Świecie Południe (Dworzysko) - Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) - 23 kwietnia 2020 została podpisana umowa na kontynuację prac budowlanych
 • Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) - Bydgoszcz Opławiec (Tryszczyn) - od grudnia 2019 w użytkowaniu, oddany przed czasem
 • Bydgoszcz Opławiec (Tryszczyn) - Bydgoszcz Błonie (Białe Błota) - w budowie, oddanie do ruchu planowane w 2020
 • Bydgoszcz Błonie (Białe Błota) - Szubin Północ - 13 kwietnia 2020 została podpisana umowa na kontynuację prac budowlanych, trwają prace budowlane
 • Szubin Północ - Żnin Północ - w budowie; w lutym br. został przełożony ruch z DK5 na jedną jezdnię S5; oddanie do ruchu całości planowane w 2020
 • Żnin Północ - granica województwa - od grudnia 2019 w użytkowaniu, odcinek oddany przed czasem. 
trasa S5
Autor: GDDKiA Trasa S5: Nowe Marzy - Świecie Płd. Link: Kliknij i powiększ

Trasa S5 docelowo ma przebiegać przez Bydgoszcz do Nowych Marz w okolicach Grudziądza, skąd autostradą A1 będzie można pojechać do Gdańska. Dodajmy, że w Poznaniu trasa S5 krzyżuje się z autostradą A2, zaś we Wrocławiu – z trasą S8.

Badania archeologiczne na trasie S5

Przypomnijmy, że na trasie S5 prowadzone były badania archeologiczne. Prace m.in. w Jaroszewie pozwoliły odkryć pozostałości po osadach neolitycznych tj. sprzed ok. 7 tys. lat. Z kolei w Łaziskach k. Rogowa przeprowadzono archeologiczne badania wykopaliskowe na zapomnianym cmentarzu ewangelickim. W trakcie badań odkryto prawie 300 grobów.

Trasa S5
Autor: GDDKiA Badania archeologiczne na zapomnianym cmentarzu przy budowanej trasie S5

Na kilka dodatkowych i nieudokumentowanych grobów archeolodzy pracujący przy trasie S5 natknęli się także w Żołędowie. Z kolei z terenu budowy drogi ekspresowej S5 w miejscowości Wąsosz, przesunięto ważący ok. 150 ton schron bojowy.

Trasa S5
Autor: GDDKiA Na budowie trasy S5 można natknąć się i na takie przeszkody
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej