Autostrada A2 - Autostrada Wolności. Przejezdny odcinek A2 między węzłem Lubelska a początkiem obwodnicy Mińska Mazowieckiego

2020-08-14 10:54 Marzena Sarniewicz
Autostrada A2
Autor: GDDKiA 14 sierpnia kierowcy wjechali na autostradę A2 pomiędzy węzłem Lubelska a początkiem obwodnicy Mińska Mazowieckiego

Autostrada A2 to przedłużenie niemieckiej autostrady A12 z Berlina, a także fragment drogi międzynarodowej E30. To jedna z najważniejszych dróg szybkiego ruchu w Polsce. Autostrada A2 zwana też Autostradą Wolności docelowo ma mieć 657 km. Aktualnie do użytku oddano 475 km. Zobacz przebieg autostrady A2, dowiedz się o opłatach i poznaj aktualności związane z postępami budowy. Kiedy autostrada A2 połączy zachodnią i wschodnią granicę Polski?

W artykule:

Autostrada A2 - aktualności

15 kilometrów A2 na wschód od Warszawy oddane do użytku

W piątek 14 sierpnia 2020 kierowcy wjechali na autostradę A2 pomiędzy węzłem Lubelska a początkiem obwodnicy Mińska Mazowieckiego. To pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy ze starej DK2 pomiędzy węzłem Halinów a Mińskiem Mazowieckim i skrócić czas przejazdu. Ponadto, kierowcy mogą już korzystać z dwóch łącznic na węźle Lubelska w ciągu S17 relacji Siedlce – Lublin i Lublin – Siedlce.

Budowa ruszyła w lipcu 2017,  generalnym wykonawcą była firma Polaqua. W ramach kontraktu powstała dwujezdniowa autostrada z dwoma pasami ruchu oraz rezerwą pod trzeci pas. Wybudowane zostały drogi lokalne do obsługi ruchu lokalnego. W związku z powstaniem nowego układu komunikacyjnego przebudowano w części istniejące drogi gminne i powiatowe. Zakres robót obejmował również przebudowę infrastruktury kolidującej z autostradą jak i budowę nowej. Autostrada wyposażona została w niezbędne urządzenia ochrony środowiska takie jak ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt i płazów oraz zbiorniki retencyjne. Koszt inwestycji w całości to 764,3 mln zł. 

Na odcinku pomiędzy węzłem Halinów a początkiem obwodnicy Mińska Mazowieckiego, po obu stronach trasy, budowane są jeszcze Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) oraz Obwód Utrzymania Autostrady (OUA), z terminem zakończenia prac w październiku 2020 r.

Budowa autostrady A2 na wschód od Warszawy

7 kwietnia 2020 podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę autostrady A2 pomiędzy węzłami Gręzów (gmina Grębków) i Siedlce Zachód (Swoboda). Wykonawcą inwestycji jest firma Polaqua. Najpóźniej 10 miesięcy po zawarciu umowy wykonawca ma złożyć wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Zadaniem wykonawcy będzie budowa około 12,5 km odcinka autostrady A2 po nowym śladzie. Wartość inwestycji to około 559,2 mln. Zgodnie z założeniami, tym odcinkiem autostrady A2 pojedziemy jesienią 2023 roku.

Około miesiąc wcześniej, bo 5 marca 2020 roku podpisana została umowa na zaprojektowanie i budowę odcinka autostrady A2 długości 12 km pomiędzy węzłami Kałuszyn (Ryczołek) i Groszki. Tu również jako najkorzystniejsza została wybrana oferta firmy Polaqua. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 roku. Ten odcinek autostrady A2 będzie również realizowany po nowym śladzie.

Trwają też przygotowania do realizacji odcinków od Siedlec przez Białą Podlaską do granicy państwa, o łącznej długości 95,5 km. Budowa tych odcinków planowana jest na lata 2022-2025.

Autostrada A2
Autor: GDDKiA Budowa Autostrady A2 - mapa Link: Kliknij i powiększ

Ruszyła budowa trzeciego pasa autostrady A2 w Poznaniu

W połowie marca 2019 ruszyły prace związane z dobudową trzeciego pasa na 16 kilometrowym odcinku autostrady A2 w Poznaniu. Za realizację inwestycji odpowiedzialna jest zobowiązany jest spółka koncesyjna Autostrada Wielkopolska SA. Prace potrwają do połowy 2020 roku i będą realizowane etapami. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum A2Route - Strabag Polska, KI One. GDDKiA będzie prowadzić nadzór i monitoring nad prawidłowym przebiegiem inwestycji. Wszelkie uwagi należy kierować do generalnego wykonawcy.

Autostrada A2 - podstawowe informacje

Jak już wspomnieliśmy, autostrada A2 ma mieć 657 km, aktualnie działa 475 km. Trasa dostępna dla kierowców biegnie od Świecka do Konotopy w okolicach Warszawy (454,2 km) oraz na odcinku między Choszczówką Stojecką a Kałuszynem (20,8 km). W okolicach Strykowa pod Łodzią krzyżuje się z autostradą A1.

Docelowo autostrada A2 przebiegać będzie od przejścia granicznego z Niemcami w Świecku przez Poznań, Łódź, Warszawę, Siedlce i Białą Podlaską, aż do granicy z Białorusią w Terespolu. Przy czym objazd stolicy zapewni Południowa Obwodnica Warszawy, która ma być gotowa do połowy 2020 r. Dodajmy, że na tym przeszło 18-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S2 powstanie Most Południowy.

Autostrada A2 - informacje dotyczące rozbudowy drogi


Autostrada A2 do Mińska Mazowieckiego

5 września 2018 firma Polaqua rozpoczęła budowę 15 km odcinka autostrady A2 od Warszawy (węzeł Lubelska) do obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Realizacja autostrady A2 na tym odcinku podzielona została na dwa zadania:

W realizacji na odcinku A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce

 • węzeł Lubelska - węzeł Konik (dł. 5,6 km), wykonawca: Polaqua, wartość robót: 214,2 mln zł.
 • węzeł Konik - obwodnica Mińska Mazowieckiego (dł. 9,2 km), wykonawca: Polaqua, wartość robót: 323,5 mln zł.

Łączny koszt realizacji na obu odcinkach wynosi ok. 830 mln zł. Planowane oddanie: II kw. 2020.

W listopadzie 2018 inwestycja dostała dofinansowanie unijne. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała, że prawie 330 mln zł dołoży Unia Europejska.

Autostrada A2 na wschód
Autor: GDDKiA Autostrada A2 do Mińska Mazowieckiego

A2 Siedlce - wschodnia granica Polski

Trwają przygotowania do realizacji autostrady A2 na odcinku od Siedlec do przejścia granicznego w Kukurykach (na granicy z Białorusią).

Odcinki A2:

 • Siedlce - Biała Podlaska (63,5 km), w realizacji koncepcja programowa, wykonawca: Multiconsult (termin: wrzesień 2019), realizacja przewidziana na lata 2022-2024, koszt ok. 3 mld zł.
 • Biała Podlaska - granica państwa (32 km), w realizacji koncepcja programowa, wykonawca: Multiconsult (termin: grudzień 2019 r.), realizacja planowana na lata 2022-2024, łączny koszt ok. 1,5 mld zł.

Autostrada A2 na wschód
Autor: GDDKiA Planowany przebieg autostrady A2 na odcinku Biała Podlaska-Terespol Link: Kliknij, żeby powiększyć infografikę

Autostrada A2 od węzła Lubelska

Jak wspomnieliśmy wcześniej, obecnie w realizacji są 2 odcinki autostrady A2 na wschód od Warszawy. Ponadto w lipcu 2017 r. GDDKiA podpisała z firmą Porr Polska umowę dotyczącą budowy węzła Lubelska. Połączy on Południową Obwodnicę Warszawy (S2) ze Wschodnią Obwodnicą Warszawy (S17) i z autostradą A2. Będzie to węzeł dwupoziomowy, dzięki czemu umożliwi m.in. ruch w kierunku Terespola, Białegostoku i Lublina. Drogi S2 oraz S17 będą miały po dwie jezdnie z trzema pasami ruchu każda. Budowany odcinek S2 ma mieć długość 1,6 km, zaś S17 – 2 km. Dodajmy, że wartość tego kontraktu wynosi 190,4 mln zł brutto. Węzeł Lubelska ma być gotowy w październiku 2020 r.

Węzeł Lubelska
Autor: GDDKiA Węzeł Lubelska

Budowa południowej i wschodniej obwodnicy Warszawy jeszcze trwa. Tymczasem GDDKiA rozpoczęła już prace analityczne dotyczące budowy dużej obwodnicy Warszawy, która ma przebiegać kilkadziesiąt kilometrów od stolicy. W pierwszej kolejności przeprowadzona zostanie analiza wskazująca na optymalne oddalenie przyszłej obwodnicy od granic administracyjnych miasta oraz możliwych powiązań z istniejącą i planowaną siecią dróg. Uwzględnione zostanie również skomunikowanie z planowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Autostrada A2 na zachód
Autor: GDDKiA Autostrada A2 między Łodzią a Warszawą będzie poszerzona o jeden pas.

Autostrada A2 na zachód

Na tym się nie kończą plany Ministerstwa Infrastruktury i GDDKiA. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał 6 grudnia 2018 r. dwa Programy Inwestycji dla poszerzenia autostrady A2 na odcinku od węzła „Łódź Północ” do węzła „Konotopa” o łącznej długość ponad 88 km.

Programy zakładają przygotowanie niezbędnych analiz, dokumentacji oraz opracowań do wydania decyzji pozwalających ogłosić postępowanie przetargowe. Według GDDKiA, inwestycja miałaby polegać na dobudowie pasa ruchu: na odcinku od węzła „Łódź Północ” do węzła „Pruszków” – trzeciego, a na odcinku od węzła „Pruszków” do węzła „Konotopa” – czwartego. Dobudowa będzie realizowana po wewnętrznych stronach obu jezdni istniejącej autostrady A2, która ma rezerwę pod takie właśnie poszerzenie.

Rozbudowa autostrady A2
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Autostrada A2 bedzie poszerzona na odcinku między Łodzią a Warszawą. Link: Kliknij, aby powiększyć infografikę

W Ministerstwie Infrastruktury przyznają, że już teraz natężenie ruchu na autostradzie A2 między Warszawą a Łodzią jest duże. Wzrośnie ono znacznie po wybudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. GDDKIA zapowiada, że prace przygotowawcze mogą potrwać maksymalnie do 2021 r. Kolejne 3 lata zajmie poszerzenie autostrady A2. Inwestycja miałaby pochłonąć ok. 600 mln zł.

Autostrada A2 na zachód
Autor: GDDKiA Z autostrady A2 między Łodzią a Warszawą zniknie infrastruktura pod planowany punkt poboru opłat.

Dodatkowo na tym samym odcinku autostrady A2 przewiduje się likwidację planowanego wcześniej Punktu Poboru Opłat (PPO) Pruszków, co powinno poprawić płynność ruchu. Obecnie w tym miejscu prędkość jest ograniczona do 40 km/h.

Pełniący obowiązki szefa GDDKiA Tomasz Żuchowski poinformował o ogłoszonym 21 grudnia 2018 r. przetargu na likwidację 17 wysp na terenie punktu poboru opłat w Pruszkowie. Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie także odtworzenie nawierzchni i wykonanie oznakowania poziomego do 30 czerwca 2019 r.

Autostrada A2 - kiedy koniec budowy?

Budowa autostrady A2 na wschód od Warszawy idzie pełną parą. Prawdopodobnie już w 2020 będzie można ominąć stolicę południową obwodnicą i pojechać dalej autostradą A2 w kierunku Mińska Mazowieckiego. Jednak dopiero za co najmniej 6 lat połączy ona zachodnią i wschodnią granicę naszego kraju. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury - cała autostrada A2 ma być gotowa w 2024 roku

Autostrada A2 - odcinki bezpłatne i płatne

Autostrada A2 podzielona jest na odcinki. Nie każdy z nich jest płatny.

Odcinki bezpłatne:

 • Stryków - Warszawa
 • Poznań Wschód-Poznań Zachód
 • odcinek od zjazdu na DK 72 (Konin Wschód/Żdżary) do zjazdu na Sługocin
 • obwodnica Mińska Mazowieckiego

Odcinki płatne:

 • od niemieckiej granicy do Konina (obowiązują tradycyjne bramki oraz manualny pobór opłat)
 • od Świecka do Punktu Poboru Opłat Nagradowice (kierowca na wjeździe na płatny odcinek pobiera bilet, a przy zjeździe płaci gotówką lub kartą)
 • Poznań Wschód - Konin (opłata stała niezależnie od tego gdzie zjedziemy, zarządcy to Autostrada Wielkopolska SA i Autostrada Wielkopolska II SA )
 • Konin-Stryków (obowiązują dwa rodzaje poboru opłat - manualny pobór biletu lub elektroniczny ViaAuto, zarządca to GDDKiA)

ViaAuto to system gdzie wystarczy mieć odpowiednie urządzenie i opłacone konto, by niemal bez zatrzymywania się przejechać przez bramkę oznaczoną specjalnym symbolem (bramki na skrajnych prawych pasach).

Wyższe opłaty na autostradzie A2 w 2019

Od 2 stycznia 2019 roku na płatnym odcinku autostrady A2 Nowy Tomyśl – Konin wzrosną opłaty dla pojazdów kategorii 2, 3 oraz 4. Stawki opłat dla pojazdów kategorii 1 (auta osobowe i motocykle) oraz kategorii 5 (pojazdy nienormatywne) pozostają bez zmian.

Przypomnijmy, że w 2018 roku prywatna spółka Autostrada Wielkopolska S.A. podniosła opłaty kierowcom samochodów osobowych do 60 złotych. W tym roku dorzucono większe opłaty dla kierowców samochodów ciężarowych.

Opłaty dla pojazdów ciężarowych za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem autostrady A2 składającym się z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem, wynosić będą (ceny zawierają 23 proc. podatku VAT):

31 zł brutto dla pojazdów 2 kategorii (wcześniej 29 zł)
47 zł brutto dla pojazdów 3 kategorii (wcześniej 44 zł)
73 zł brutto dla pojazdów 4 kategorii (wcześniej 68 zł)

Quiz. Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce. Co wiesz o drogach szybkiego ruchu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej