Autostrada A2 - Autostrada Wolności. Kolejny przetarg na A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce

2019-10-03 15:41 MS
Autostrada A2
Autor: autostrada-a2.pl Autostrada A2 z lotu ptaka

Autostrada A2 to przedłużenie niemieckiej autostrady A12 z Berlina, a także fragment drogi międzynarodowej E30. To jedna z najważniejszych dróg szybkiego ruchu w Polsce. Autostrada A2 zwana też Autostradą Wolności docelowo ma mieć 657 km. Aktualnie do użytku oddano 475 km. Zobacz przebieg autostrady A2, dowiedz się o opłatach i poznaj aktualności związane z postępami budowy. Kiedy autostrada A2 połączy zachodnią i wschodnią granicę Polski?

W artykule:

Autostrada A2 - aktualności

GDDKiA czeka na zgłoszenia wykonawców budowy ponad 37 km autostrady A2 na wschód od Warszawy.

Pierwszy przetarg dotyczy zaprojektowania i budowy ok. 12-kilometrowego fragmentu autostrady A2 pomiędzy węzłami Ryczołek (koniec istniejącej obwodnicy Mińska Mazowieckiego) i Groszki zlokalizowanym w gminie Kałuszyn. Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa ok. 12 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Możliwość wyboru przez wykonawcę rodzaju nawierzchni trasy. Postępowanie będzie prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego. Termin składania ofert został wyznaczony na 19 listopada 2019. O kolejnych przetargach będziemy informować na bieżąco.

Drugi przetarg dotyczy prawie 13 kilometrowego fragmentu A2 pomiędzy węzłami Groszki zlokalizowanym w gminie Kałuszyn i Gręzów w gminie Grębków. Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa prawie 13 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Postępowanie będzie prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego. Termin składania ofert został wyznaczony na 3 listopada2019.

Trzeci przetarg ogłoszono z końcem września 2019. Dotyczy zaprojektowania i budowy ponad 12-kilometrowego fragmentu A2 pomiędzy węzłami Gręzów (zlokalizowanym w gminie Grębków) i Swoboda (Siedlce Zachód) w gminie Siedlce. Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Wybudowane zostaną węzły Gręzów i Swoboda (Siedlce Zachód). Powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Termin składania ofert został wyznaczony na 10 grudnia 2019.

Ruszyła budowa trzeciego pasa autostrady A2 w Poznaniu

W połowie marca 2019 ruszyły prace związane z dobudową trzeciego pasa na 16 kilometrowym odcinku autostrady A2 w Poznaniu. Za realizację inwestycji odpowiedzialna jest zobowiązany jest spółka koncesyjna Autostrada Wielkopolska SA. Prace potrwają do połowy 2020 roku i będą realizowane etapami. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum A2Route - Strabag Polska, KI One. GDDKiA będzie prowadzić nadzór i monitoring nad prawidłowym przebiegiem inwestycji. Wszelkie uwagi należy kierować do generalnego wykonawcy.

Autostrada A2
Autor: autostrada-a2.pl Autostrada A2 odcinek Świecko - Nowy Tomyśl

Autostrada A2 - podstawowe informacje

Jak już wspomnieliśmy, autostrada A2 ma mieć 657 km, aktualnie działa 475 km. Trasa dostępna dla kierowców biegnie od Świecka do Konotopy w okolicach Warszawy (454,2 km) oraz na odcinku między Choszczówką Stojecką a Kałuszynem (20,8 km). W okolicach Strykowa pod Łodzią krzyżuje się z autostradą A1.

Docelowo autostrada A2 przebiegać będzie od przejścia granicznego z Niemcami w Świecku przez Poznań, Łódź, Warszawę, Siedlce i Białą Podlaską, aż do granicy z Białorusią w Terespolu. Przy czym objazd stolicy zapewni Południowa Obwodnica Warszawy, która ma być gotowa do połowy 2020 r. Dodajmy, że na tym przeszło 18-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S2 powstanie Most Południowy.

Autostrada A2 - informacje dotyczące rozbudowy drogi


Autostrada A2 do Mińska Mazowieckiego

5 września 2018 firma Polaqua rozpoczęła budowę 15 km odcinka autostrady A2 od Warszawy (węzeł Lubelska) do obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Realizacja autostrady A2 na tym odcinku podzielona została na dwa zadania:

W realizacji na odcinku A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce

 • węzeł Lubelska - węzeł Konik (dł. 5,6 km), wykonawca: Polaqua, wartość robót: 214,2 mln zł.
 • węzeł Konik - obwodnica Mińska Mazowieckiego (dł. 9,2 km), wykonawca: Polaqua, wartość robót: 323,5 mln zł.

Łączny koszt realizacji na obu odcinkach wynosi ok. 830 mln zł. Planowane oddanie: II kw. 2020.

W listopadzie 2018 inwestycja dostała dofinansowanie unijne. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała, że prawie 330 mln zł dołoży Unia Europejska.

Autostrada A2 na wschód
Autor: GDDKiA Autostrada A2 do Mińska Mazowieckiego

A2 Siedlce - wschodnia granica Polski

Trwają przygotowania do realizacji autostrady A2 na odcinku od Siedlec do przejścia granicznego w Kukurykach (na granicy z Białorusią).

Odcinki A2:

 • Siedlce - Biała Podlaska (63,5 km), w realizacji koncepcja programowa, wykonawca: Multiconsult (termin: wrzesień 2019), realizacja przewidziana na lata 2022-2024, koszt ok. 3 mld zł.
 • Biała Podlaska - granica państwa (32 km), w realizacji koncepcja programowa, wykonawca: Multiconsult (termin: grudzień 2019 r.), realizacja planowana na lata 2022-2024, łączny koszt ok. 1,5 mld zł.

Autostrada A2 na wschód
Autor: GDDKiA Planowany przebieg autostrady A2 na odcinku Biała Podlaska-Terespol Link: Kliknij, żeby powiększyć infografikę

Autostrada A2 od węzła Lubelska

Jak wspomnieliśmy wcześniej, obecnie w realizacji są 2 odcinki autostrady A2 na wschód od Warszawy. Ponadto w lipcu 2017 r. GDDKiA podpisała z firmą Porr Polska umowę dotyczącą budowy węzła Lubelska. Połączy on Południową Obwodnicę Warszawy (S2) ze Wschodnią Obwodnicą Warszawy (S17) i z autostradą A2. Będzie to węzeł dwupoziomowy, dzięki czemu umożliwi m.in. ruch w kierunku Terespola, Białegostoku i Lublina. Drogi S2 oraz S17 będą miały po dwie jezdnie z trzema pasami ruchu każda. Budowany odcinek S2 ma mieć długość 1,6 km, zaś S17 – 2 km. Dodajmy, że wartość tego kontraktu wynosi 190,4 mln zł brutto. Węzeł Lubelska ma być gotowy w październiku 2020 r.

Węzeł Lubelska
Autor: GDDKiA Węzeł Lubelska

Budowa południowej i wschodniej obwodnicy Warszawy jeszcze trwa. Tymczasem GDDKiA rozpoczęła już prace analityczne dotyczące budowy dużej obwodnicy Warszawy, która ma przebiegać kilkadziesiąt kilometrów od stolicy. W pierwszej kolejności przeprowadzona zostanie analiza wskazująca na optymalne oddalenie przyszłej obwodnicy od granic administracyjnych miasta oraz możliwych powiązań z istniejącą i planowaną siecią dróg. Uwzględnione zostanie również skomunikowanie z planowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Autostrada A2 na zachód
Autor: GDDKiA Autostrada A2 między Łodzią a Warszawą będzie poszerzona o jeden pas.

Autostrada A2 na zachód

Na tym się nie kończą plany Ministerstwa Infrastruktury i GDDKiA. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał 6 grudnia 2018 r. dwa Programy Inwestycji dla poszerzenia autostrady A2 na odcinku od węzła „Łódź Północ” do węzła „Konotopa” o łącznej długość ponad 88 km.

Programy zakładają przygotowanie niezbędnych analiz, dokumentacji oraz opracowań do wydania decyzji pozwalających ogłosić postępowanie przetargowe. Według GDDKiA, inwestycja miałaby polegać na dobudowie pasa ruchu: na odcinku od węzła „Łódź Północ” do węzła „Pruszków” – trzeciego, a na odcinku od węzła „Pruszków” do węzła „Konotopa” – czwartego. Dobudowa będzie realizowana po wewnętrznych stronach obu jezdni istniejącej autostrady A2, która ma rezerwę pod takie właśnie poszerzenie.

Rozbudowa autostrady A2
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Autostrada A2 bedzie poszerzona na odcinku między Łodzią a Warszawą. Link: Kliknij, aby powiększyć infografikę

W Ministerstwie Infrastruktury przyznają, że już teraz natężenie ruchu na autostradzie A2 między Warszawą a Łodzią jest duże. Wzrośnie ono znacznie po wybudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. GDDKIA zapowiada, że prace przygotowawcze mogą potrwać maksymalnie do 2021 r. Kolejne 3 lata zajmie poszerzenie autostrady A2. Inwestycja miałaby pochłonąć ok. 600 mln zł.

Autostrada A2 na zachód
Autor: GDDKiA Z autostrady A2 między Łodzią a Warszawą zniknie infrastruktura pod planowany punkt poboru opłat.

Dodatkowo na tym samym odcinku autostrady A2 przewiduje się likwidację planowanego wcześniej Punktu Poboru Opłat (PPO) Pruszków, co powinno poprawić płynność ruchu. Obecnie w tym miejscu prędkość jest ograniczona do 40 km/h.

Pełniący obowiązki szefa GDDKiA Tomasz Żuchowski poinformował o ogłoszonym 21 grudnia 2018 r. przetargu na likwidację 17 wysp na terenie punktu poboru opłat w Pruszkowie. Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie także odtworzenie nawierzchni i wykonanie oznakowania poziomego do 30 czerwca 2019 r.

Autostrada A2 - kiedy koniec budowy?

Budowa autostrady A2 na wschód od Warszawy idzie pełną parą. Prawdopodobnie już w 2020 będzie można ominąć stolicę południową obwodnicą i pojechać dalej autostradą A2 w kierunku Mińska Mazowieckiego. Jednak dopiero za co najmniej 6 lat połączy ona zachodnią i wschodnią granicę naszego kraju. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury - cała autostrada A2 ma być gotowa w 2024 roku

Autostrada A2 - odcinki bezpłatne i płatne

Autostrada A2 podzielona jest na odcinki. Nie każdy z nich jest płatny.

Odcinki bezpłatne:

 • Stryków - Warszawa
 • Poznań Wschód-Poznań Zachód
 • odcinek od zjazdu na DK 72 (Konin Wschód/Żdżary) do zjazdu na Sługocin
 • obwodnica Mińska Mazowieckiego

Odcinki płatne:

 • od niemieckiej granicy do Konina (obowiązują tradycyjne bramki oraz manualny pobór opłat)
 • od Świecka do Punktu Poboru Opłat Nagradowice (kierowca na wjeździe na płatny odcinek pobiera bilet, a przy zjeździe płaci gotówką lub kartą)
 • Poznań Wschód - Konin (opłata stała niezależnie od tego gdzie zjedziemy, zarządcy to Autostrada Wielkopolska SA i Autostrada Wielkopolska II SA )
 • Konin-Stryków (obowiązują dwa rodzaje poboru opłat - manualny pobór biletu lub elektroniczny ViaAuto, zarządca to GDDKiA)

ViaAuto to system gdzie wystarczy mieć odpowiednie urządzenie i opłacone konto, by niemal bez zatrzymywania się przejechać przez bramkę oznaczoną specjalnym symbolem (bramki na skrajnych prawych pasach).

Wyższe opłaty na autostradzie A2 w 2019

Od 2 stycznia 2019 roku na płatnym odcinku autostrady A2 Nowy Tomyśl – Konin wzrosną opłaty dla pojazdów kategorii 2, 3 oraz 4. Stawki opłat dla pojazdów kategorii 1 (auta osobowe i motocykle) oraz kategorii 5 (pojazdy nienormatywne) pozostają bez zmian.

Przypomnijmy, że w 2018 roku prywatna spółka Autostrada Wielkopolska S.A. podniosła opłaty kierowcom samochodów osobowych do 60 złotych. W tym roku dorzucono większe opłaty dla kierowców samochodów ciężarowych.

Opłaty dla pojazdów ciężarowych za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem autostrady A2 składającym się z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem, wynosić będą (ceny zawierają 23 proc. podatku VAT):

31 zł brutto dla pojazdów 2 kategorii (wcześniej 29 zł)
47 zł brutto dla pojazdów 3 kategorii (wcześniej 44 zł)
73 zł brutto dla pojazdów 4 kategorii (wcześniej 68 zł)

Quiz. Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce. Co wiesz o drogach szybkiego ruchu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej