Via Carpatia z kolejnym odcinkiem oddanym do użytku. Aktualności z budowy Via Carpatia

2021-10-11 16:52
Via Carpatia
Autor: GDDKiA Via Carpatia coraz dłuższa

Via Carpatia to szlak międzynarodowy, który powstaje wzdłuż wschodniej granicy Polski. Na trasie Via Carpatii w Polsce w ciągu trasy S19 przybywa odcinków ukończonych i tych w realizacji. 11 października udostępniono kierowcom ok. 9,5 kilometrowy odcinek Via Carpatii na Podkarpaciu. Sprawdź, co aktualnie dzieje się na budowie szlaku Via Carpatia, liczącego w sumie kilka tysięcy kilometrów.

Spis treści

 1. Polska Via Carpatia - którędy będzie przebiegać?
 2. Via Carpatia w Polsce – aktualności
 3. Przebieg szlaku Via Carpatia
 4. Długość szlaku Via Carpataia w poszczególnych państwach
 5. Kiedy będzie gotowa trasa Via Carpatia w Polsce?
Inteligentna droga przyszłości

Via Carpatia - szlak częściowo już dostępny, a częściowo realizowany i projektowany - to ważny korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową. Długość Via Carpatii na terenie Polski wyniesie docelowo ok. 760 km. W tej chwili kierowcy użytkują ponad 75 km. W trakcie budowy jest ok. 300 km trasy. 

Polska Via Carpatia - którędy będzie przebiegać?

Na terenie Polski w skład szlaku drogowego Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych: S61, S16, S19 pomiędzy miejscowościami Budzisko (granica państwa), Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek (granica państwa). Szlak będzie docelowo przebiegać przez teren 5 województw:

 • podlaskiego,
 • warmińsko-mazurskiego,
 • mazowieckiego,
 • lubelskiego,
 • podkarpackiego. 

W Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 - 2023 (z perspektywą do 2025 r.) zabezpieczone zostały fundusze na całość realizacji polskiego odcinka trasy Via Carpatia.

Via Carpatia w Polsce – aktualności

Via Carpatia w woj. lubelskim

GDDKiA ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę S19 od granicy województwa mazowieckiego i lubelskiego do Międzyrzeca Podlaskiego. W ramach zadania przewidziana jest budowa ok. 13,7 km drogi ekspresowej do końca obecnej obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego, gdzie na odcinku ok. 6,2 km dobudowana zostanie druga jezdnia. Przebudowane też będą łącznice węzłów: Międzyrzec Podlaski Północ, Międzyrzec Podlaski Południe.

To kolejny przetarg na realizację S19 w woj. lubelskim. Przypomnijmy też, że na początku sierpnia GDDKiA ogłosiła dwa przetargi na zaprojektowanie i budowę drogi S19 między Kockiem a Lubartowem. To łącznie blisko 24 km drogi ekspresowej. Jej przedłużeniem będzie kolejny 23-kilometrowy odcinek Lubartów - Lublin, na realizację którego umowa została podpisana 26 lutego 2021. 

Mocno zaawansowana jest też realizacja S19 na południe od Lublina, do granicy z woj. podkarpackim i dalej do Sokołowa Małopolskiego. Kierowcy korzystają już z odcinka od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie. 

Via Carpatia na Podkarpaciu

11 października udostępniono kierowcom odcinek trasy Via Carpatia - od Lasów Janowskich (woj. lubelskie) do Zdziar na Podkarpaciu. Ok. 9,5-km odcinek drogi ekspresowej S19, która jest częścią trasy Via Carpatia w kraju, kosztował ponad 236,3 mln zł.Odcinek, który został udostępniony kierowcom ma ok. 9,5 km długości. Oprócz samej trasy wykonawca wybudował m.in. dwa mosty, dziesięć wiaduktów, kładkę dla pieszych, piętnaście przepustów, jedną parę MOP oraz węzeł Zdziary, który łączy S19 z DK19. Wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm Strabag (lider) i Strabag Infrastruktura Południe (partner).

Na Podkarpaciu Via Carpatia będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

Vie Carpatia na Podlasiu

GDDKiA podpisała też (6 września 2021) umowy na projekt i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S19 na Podlasiu. To kolejne 25 kilometrów Via Carpatii. Odcinki, które wchodzą do realizacji w systemie Projektuj i buduj mają odpowiednio:

 • 9 km (Haćki - Bielsk Podlaski), kontrakt o wartości 265 mln zł netto zrealizuje firma Budimex,
 • 15,9 km (Boćki - Malewice), kontrakt o wartości 343,58 mln zł zrealizuje firma Strabag.

Uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przewidziane jest – w obu przypadkach - na I kwartał 2023. Zakończenie prac i oddanie odcinków do użytku zaplanowano na koniec I kwartału 2025 r. W sumie w woj. podlaskim jest już w realizacji 81 km szlaku Via Carpatia (na osi północ - południe).  

Na podpisanie umów czekają jeszcze dwa podlaskie odcinki Via Carpatii:

 • Bielsk Podlaski - Boćki,
 • Malewice - Chlebczyn. Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych).

Dotychczas w ramach polskiego szlaku Via Carpatia do użytkowania oddano odcinki o łącznej długości 75,3 km. Są to:

 • obwodnica Suwałk,
 • obwodnica Augustowa,
 • obwodnice Kocka i Woli Skromowskiej,
 • obwodnica Międzyrzeca Podlaskiego w ciągu drogi ekspresowej S19,
 • zachodnia obwodnica Lublina w ciągu S19,
 • trasa Sokołów Małopolski - Stobierna - Rzeszów Południe.
Trasa S19
Autor: GDDKiA Odcinek drogi ekspresowej S19 między Miejscem Piastowym a Duklą
Via Carpatia
Autor: GDDKiA Via Carpatia - przetarg na budowę S19 od granicy województwa mazowieckiego i lubelskiego do Międzyrzeca Podlaskiego

Przebieg szlaku Via Carpatia

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

Szlak Via Carpatia ma zatem połączyć systemy transportowe wielu krajów: Litwy, Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Chorwacji i Turcji. Przyczynić się do ich integracji i ułatwić podróżowanie między nimi.

Inwestycja realizowana jest w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025). Budowa szlaku to aktualnie priorytet inwestycyjny.

Przebieg międzynarodowego szlaku Via Carpatia - mapa
Autor: GDDKIA Przebieg międzynarodowego szlaku Via Carpatia Link: Kliknij i powiększ zdjęcie

Długość szlaku Via Carpataia w poszczególnych państwach

Całkowita długość szlaku Via Carpatia w Polsce wyniesie ok. 760 km. Trasa S19 na Podkarpaciu będzie miała ok. 170 km. Część Via Carpatii prowadząca przez Słowację od granicy z Polską w Barwinku do granicy z Węgrami (Milhorst) ma liczyć 127 km. Przez Węgry przebiegać będzie 230 km szlaku. Najdłuższa cześć trasy będzie biegła przez Rumunię. Będzie to aż 1566 km. W sumie Via Carpatia będzie liczyła kilka tysięcy kilometrów.

Kiedy będzie gotowa trasa Via Carpatia w Polsce?

Inicjatywa utworzenia szlaku Via Carpatia powstała w 2006 roku, a szczegóły związane z inwestycją ustalono w październiku 2006 w Łańcucie na międzynarodowej konferencji pt. „Jedna droga – cztery kraje”. Zgromadzeni na niej ministrowie transportu: Litwy, Polski, Słowacji i Węgier, popisali tzw. „Deklarację Łańcucką w sprawie rozszerzenia Transeuropejskiej Sieci Transportowej poprzez utworzenie najkrótszego szlaku drogowego na osi Północ-Południe, łączącego Litwę, Polskę, Słowację i Węgry”. W październiku 2010 r. do inicjatywy „Via Carpatia” przystąpiły Bułgaria, Rumunia oraz Grecja. W roku 2019 została podpisana Deklaracja Łańcucka III, dotycząca wzmocnienia współpracy w zakresie transportu w Europie Środkowej i Południowej.

Kiedy zakończy się budowa Via Carpatii w Polsce? Przewiduje się, że nastąpi to w 2024.

Dodajmy, że równolegle trwa budowa trasy Via Baltica, która przebiegnie drogą ekspresową S8 na odcinku od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej i dalej nową drogą ekspresową S61 przez Łomżę, Szczuczyn, Ełk i Suwałki do granicy państwa w Budzisku. Polski fragment Via Baltica ma być gotowy w 2021 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej