Via Carpatia zyska dodatkowe kilometry i dotrze w góry. Aktualności z budowy Via Carpatia, łączącej Europę

Budowa Via Carpatia
Autor: GDDKiA Szlak Via Carpatia ma zatem połączyć systemy transportowe wielu krajów: Litwy, Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Chorwacji i Turcji

Via Carpatia to szlak międzynarodowy, który powstaje wzdłuż wschodniej granicy Polski. Na trasie Via Carpatii w Polsce w ciągu trasy S19 przybywa odcinków ukończonych i tych w realizacji. Sprawdź, co aktualnie dzieje się na budowie szlaku Via Carpatia, liczącego w sumie kilka tysięcy kilometrów.

Via Carpatia - szlak częściowo już dostępny, a częściowo realizowany i projektowany - to ważny korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową. Długość Via Carpatii na terenie Polski wyniesie docelowo ok. 760 km. W tej chwili kierowcy użytkują ponad 75 km. W trakcie budowy jest ok. 300 km trasy. 

Polska Via Carpatia - którędy będzie przebiegać?

Na terenie Polski w skład szlaku drogowego Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych: S61, S16, S19 pomiędzy miejscowościami Budzisko (granica państwa), Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek (granica państwa). Szlak będzie docelowo przebiegać przez teren 5 województw:

 • podlaskiego,
 • warmińsko-mazurskiego,
 • mazowieckiego,
 • lubelskiego,
 • podkarpackiego. 

W Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 - 2023 (z perspektywą do 2025 r.) zabezpieczone zostały fundusze na całość realizacji polskiego odcinka trasy Via Carpatia.

Via Carpatia w Polsce – aktualności z budowy

Rusza budowa odcinka drogi ekspresowej S19 między Miejscem Piastowym a Duklą u podnóża Beskidu Niskiego na Podkarpaciu. Inwestycja będzie kosztować prawie 479 mln zł. Droga ma być gotowa w 2025 roku. Wykonawcą jest firma Strabag.

Dotychczas w ramach polskiego szlaku Via Carpatia do użytkowania oddano odcinki o łącznej długości 75,3 km. Są to:

 • obwodnica Suwałk,
 • obwodnica Augustowa,
 • obwodnice Kocka i Woli Skromowskiej,
 • obwodnica Międzyrzeca Podlaskiego w ciągu drogi ekspresowej S19,
 • zachodnia obwodnica Lublina w ciągu S19,
 • trasa Sokołów Małopolski - Stobierna - Rzeszów Południe.

W budowie są kolejne odcinki Via Carpatii, a ich długość to prawie 300 km. Na etapie przygotowawczym jest 244,4 km dróg ekspresowych S16 w woj. podlaskim oraz S19 w woj. lubelskim i podkarpackim. 

Trasa S19
Autor: GDDKiA Odcinek drogi ekspresowej S19 między Miejscem Piastowym a Duklą

Przebieg szlaku Via Carpatia

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

Szlak Via Carpatia ma zatem połączyć systemy transportowe wielu krajów: Litwy, Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Chorwacji i Turcji. Przyczynić się do ich integracji i ułatwić podróżowanie między nimi.

Inwestycja realizowana jest w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025). Budowa szlaku to aktualnie priorytet inwestycyjny.

Via Carpatia mapa – zobacz przebieg trasy

Przebieg międzynarodowego szlaku Via Carpatia - mapa
Autor: GDDKIA Przebieg międzynarodowego szlaku Via Carpatia Link: Kliknij i powiększ zdjęcie

Długość szlaku Via Carpataia w poszczególnych państwach

Całkowita długość szlaku Via Carpatia w Polsce wyniesie ok. 760 km. Trasa S19 na Podkarpaciu będzie miała ok. 170 km. Część Via Carpatii prowadząca przez Słowację od granicy z Polską w Barwinku do granicy z Węgrami (Milhorst) ma liczyć 127 km. Przez Węgry przebiegać będzie 230 km szlaku. Najdłuższa cześć trasy będzie biegła przez Rumunię. Będzie to aż 1566 km. W sumie Via Carpatia będzie liczyła kilka tysięcy kilometrów.

Kiedy będzie gotowa trasa Via Carpatia w Polsce?

Inicjatywa utworzenia szlaku Via Carpatia powstała w 2006 roku, a szczegóły związane z inwestycją ustalono w październiku 2006 w Łańcucie na międzynarodowej konferencji pt. „Jedna droga – cztery kraje”. Zgromadzeni na niej ministrowie transportu: Litwy, Polski, Słowacji i Węgier, popisali tzw. „Deklarację Łańcucką w sprawie rozszerzenia Transeuropejskiej Sieci Transportowej poprzez utworzenie najkrótszego szlaku drogowego na osi Północ-Południe, łączącego Litwę, Polskę, Słowację i Węgry”. W październiku 2010 r. do inicjatywy „Via Carpatia” przystąpiły Bułgaria, Rumunia oraz Grecja. W roku 2019 została podpisana Deklaracja Łańcucka III, dotycząca wzmocnienia współpracy w zakresie transportu w Europie Środkowej i Południowej.

Kiedy zakończy się budowa Via Carpatii w Polsce? Przewiduje się, że nastąpi to w 2024.

Dodajmy, że równolegle trwa budowa trasy Via Baltica, która przebiegnie drogą ekspresową S8 na odcinku od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej i dalej nową drogą ekspresową S61 przez Łomżę, Szczuczyn, Ełk i Suwałki do granicy państwa w Budzisku. Polski fragment Via Baltica ma być gotowy w 2021 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej