Trasa S3. Najdłuższy tunel w Polsce powstanie w ciągu trasy S3. Film z wizualizacją trasy

2020-01-29 15:19 Marzena Sarniewicz
Trasa S3 - najdłuższy tunel w Polsce
Autor: materiały prasowe W ciągu trasy S3 powstanie najdłuższy tunel w Polsce

Cała trasa S3 będzie miał prawie 520 kilometrów. Jest częścią międzynarodowego szlaku E65 Malmö – Chania. Trasa s3 połączy Świnoujście z granicą państwa z Czechami w Lubawce. Droga przebiega w układzie południkowym przez Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Lubin i Legnicę. Na odcinku trasy S3 -Bolków-Kamienna Góra - powstanie najdłuższy tunel w Polsce. Dla drogowców to prawdziwe wyzwanie. Zobacz film z animacją przejazdu najdłuższym tunelem w Polsce.

Na odcinku Bolków-Kamienna Góra powstaną dwa tunele dwukomorowe TS26 oraz TS32. To będzie prawdziwe wyzwanie dla drogowców. Tunel TS26, który powstanie w ciągu trasy S3 będzie miał długość około 2,3 km. Umożliwi przeprowadzenie trasy S3 przez masyw Gór Kaczawskich i Wałbrzyskich, między miejscowościami Sady Górne i Nowe Bogaczowice.

Trasa S3 - Nowa Austriacka Metoda Tunelowania

Nawy główne Tunelu TS26 będą wykonywane metodą górniczą NATM, tj. Nową Austriacka Metoda Tunelowania. Wybrano ta metodę ze względu na duży przekrój poprzeczny przeprawy. Jednocześnie będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce drążony w skale z wykorzystaniem tej metody.

Tunel TS-26 w ciągu trasy S3

Tunel TS-26 będzie dwunawowy, w każdej nawie odbywać się będzie jednokierunkowy ruch pojazdów na dwóch pasach ruchu. Przy wjeździe do tunelu powstanie Centrum Zarządzania Tunelem z pełną automatyką systemów i urządzeń czuwających nad bezpieczeństwem użytkowników tunelu. Obok znajdzie się miejsce do lądowania dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tunele będą połączone są ze sobą 9 przejściami ewakuacyjnymi rozmieszczonymi co 250 metrów. Co 125 metrów będą punkty alarmowe z telefonem SOS.

Kiedy ruszy drążenie tunelu w ciągu trasy S3?

Na chwilę obecną GDDKiA zaprasza na wirtualny przejazd najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce. 31 października 2019 złożono wniosek o wydanie decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) dla odcinka tunelowego trasy S3. Zgodnie z przepisami, wykonawca powinien otrzymać decyzję w pierwszej połowie roku 2020 roku. Reasumując prace budowlane będą mogły ruszyć w drugiej połowie 2020.

Kiedy zakończy się drążenie tuneli w ciągu trasy S3?

Tunele mają być gotowe w II połowie 2023 roku.

Trasa S3
Autor: GDDKiA Cała, blisko 520-kilometrowa trasa S3 ma być gotowa w 2023
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej