Most Południowy - trwa budowa. Zobacz spektakularne zdjęcia konstrukcji

2019-06-04 10:55 Marzena Sarniewicz
Most Południowy
Autor: Marzena Sarniewicz Zdjęcie z budowy Mostu Południowego (01.05.2019)

Budowa Mostu Południowego trwa. Przypomnijmy, że inwestycja powstaje w ramach budowy Południowej Obwodnicy Warszawy. Przeprawa długości 1,5 km połączy warszawski Wilanów z Wawrem. Powstający Most Południowy będzie najdłuższą warszawską przeprawą przez Wisłę. Budowa mostu trwa nieprzerwanie od czerwca 2017. Zobacz jak postępują prace.

Mosty w podzielonej szeroką Wisłą Warszawie to wciąż dobro deficytowe. Aktualnie w stolicy mamy dziewięć mostów (w tym jeden kolejowy). Cieszy fakt, że już w 2020 roku pojedziemy nowym Mostem Południowym, tym bardziej, że powstaje on w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy. To jednak nic w porównaniu z zapowiedziami Premiera Mateusza Morawieckiego, który obiecuje, że do 2025 roku rząd zbuduje ponad 20 mostów nad dużymi rzekami. Cztery miałyby powstać w okolicach Warszawy. 

Budowa Mostu Południowego ruszyła w czerwcu 2017

Przypomnijmy, że od lipca 2013 prowadzono prace geologiczne w ramach przygotowania dokumentacji projektowej. W grudniu 2013 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na budowę ostatniego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z mostem przez Wisłę. W maju 2015 ogłoszono, że wykonawcą tego odcinka S2 będzie konsorcjum firm: Gϋlermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów (PBDiM) z Mińska Mazowieckiego. Budowa ruszyła w czerwcu 2017 i ma kosztować 757,64 mln złotych.

Most Południowy - sytuacja na budowie

Fala powodziowa na Wiśle wymusiła z końcem maja 2019 czasowe wstrzymanie prac przy budowie mostu na Wiśle. Wykonawca był przygotowany na taką sytuację, dlatego też konstrukcja mostu nie ucierpiała. Po odwołaniu stanu alarmowego prace ruszyły pełną parą.

Przypomnijmy, że budowę środkowego odcinka z półtorakilometrowym mostem przez Wisłę odpowiada firma Gülermak. Finalnie Most Południowy ma mieć około 1,5 km długości i około 45,8 metra szerokości. W obu kierunkach kierowcy będą mieć do dyspozycji po 4 pasy ruchu. Dodatkowo z obu stron został zaplanowany ciąg pieszo–rowerowy. Prędkość na moście będzie ograniczona do 100 km/h.

Południowa Obwodnica Warszawy
Autor: GP Mosty (Gülermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki) Tak będzie wygladał most przez Wisłę w ciągu południowej obwodnicy Warszawy. 

Most Południowy to część dużej inwestycji

Most to jedynie fragment naprawdę dużej inwestycji. Powstająca Południowa Obwodnica Warszawy połączy dwa odcinki autostrady A2. Trasa przebiegać będzie pomiędzy węzłem Konotopa, na zachód od Warszawy, a węzłem Majdan, na wschód od Warszawy, gdzie zamieni się w autostradę A2. Most, jak i cała Południowa Obwodnica Warszawy mają być gotowe do 2020 roku. 

Budowa Mostu Południowego z dofinansowaniem UE

Budowa całej Południowej Obwodnicy Warszawy  od węzła Puławska do węzła Lubelska (bez węzła) jest dofinansowana z funduszy UE. Na projekt warszawskiego odcinka S2 rząd chce przeznaczyć prawie 4,6 mld zł. Unijny wkład wyniesie 1,7 mld zł.

Dodajmy, że Ministerstwo Infrastruktury i podległa mu GDDKiA zapowiedziały budowę dużej obwodnicy Warszawy, która ma przebiegać kilkadziesiąt kilometrów od stolicy.

Dofinansowanie budowy kolejnych dróg ekspresowych w Polsce

KE potwierdziła również unijne dofinansowanie budowy kolejnych odcinków dróg ekspresowych S6 i S17. Pierwsza z nich - Goleniów – Kiełpino na trasie ze Szczecina do Koszalina – pochłonie 1,18 mld zł. UE dofinansuje tę inwestycję kwotą 537,73 mln zł. Do drugiej – fragmentu połączenia Warszawa-Lublin, pomiędzy Garwolinem a Kurowem – Unia dołoży zaś 1,2 mld zł. Łączny koszt budowy wyniesie w tym przypadku 2,28 mld zł. Kwieciński zapewnia, że do końca obecnej perspektywy finansowej droga nr 17 uzyska parametry drogi ekspresowej na całej długości pomiędzy Warszawą a Lublinem. Dodajmy, że jednym z najbardziej newralgicznych odcinków jest obwodnica Kołbieli, która zlikwiduje problem gigantycznych korków na rondzie w tej miejscowości.

Dodajmy, że dotychczas Komisja Europejska wydała 61 decyzji zatwierdzających unijne współfinansowanie dużych projektów realizowanych w krajowym programie Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Quiz. Sprawdź co wiesz o warszawskich mostach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej