Najdłuższy most w Polsce – czy wiesz który to jest?

2017-06-12 16:54
Most w Krakowie
Autor: GDDKiA

Najdłuższy most w Polsce? Wiadomo, że najdłuższym mostem na świecie jest Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge w Chinach, który ma aż 55 kilometrów długości! A w Polsce? Wiecie który to jest?

Najdłuższy most w Polsce w ciągu autostrady A1

Być może nie każdy, kto podróżuje autostradą A1 w kierunku Gdańska, zdaje sobie sprawę, że w okolicach Grudziądza przekracza Wisłę jadąc najdłuższym mostem w Polsce. Oddano go do użytku w październiku 2011. Wykonawcy robót - konsorcjum Skanska-NDI - budowa mostu zajęła dwa lata. Firmy podają, że jego całkowita długość, czyli wraz z estakadą dojazdową, przekracza 1950 m. Według wykonawców, ten obiekt bije też dwa inne rekordy. Most wyróżnia najdłuższa estakada o długości prawie jednego kilometra wykonana metodą nasuwu podłużnego oraz najdłuższe, bo 180-metrowe przęsło rozpostarte na podporach zanurzonych w nurcie rzeki.

Przeczytaj także: jaki jest stan techniczny mostów w Polsce?>>

Najdłuższy most w Małopolsce
Autor: GDDKiA Najdłuższy most w Małopolsce powstaje w Krakowie w ciągu drogi ekspresowej S7.

Najdłuższy most w Polsce bez estakady

Most pod Grudziądzem robi wrażenie, ale gdyby nie wspomniana estakada, najdłuższym mostem w Polsce – mierzącym 1200 m - byłby most Solidarności w Płocku, który przebiega nad Wisłą i łączy drogi krajowe nr 60 i nr 62. Wykonaniem robót, które zakończyły się w 2007 r., zajmowały się dwa konsorcja: Mosty-Łódź (lider) i Mosty Płock oraz Budimex-Dromex i Polbud-Pomorze. Z estakadą most ma ponad 1700 m długości. Wyróżnia go najdłuższa rozpiętość pojedynczego przęsła, która wynosi aż 375 m.

Czy wiesz, że najdłuższy most na świecie ma aż 55 km długości? Czytaj więcej na temat przeprawy>>

Most Solidarności w Płocku
Autor: Mosty Łódź Najdłuższy most w Polsce, gdyby nie liczyć estakad, jest w Płocku.

Najdłuższe mosty w Polsce mają ponad kilometr długości

Kolejnym mostem, który wraz z estakadami ma ponad kilometr długości jest wantowy podwieszany na pylonach Most Unii Europejskiej w Koninie nad rzeką Wartą. Rozpiętość najdłuższego przęsła wynosi 80 m. Wraz z estakadą most ma długość całkowitą 1400 m. W latach 2006-2007. wybudowało go należące do międzynarodowego koncernu Bilfinger Berger AG konsorcjum Hydrobudowa-6, Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Płockie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych.

Powstają długie, ale nie najdłuższe mosty

Powstają już kolejne duże mosty. Najdłuższy most w Małopolsce powstał w Krakowie w ciągu drogi ekspresowej S7. Przeprawa składa się z dwóch osobnych dla każdego kierunku, podwieszonych, wantowych mostów długości 706 m (w kierunku Bieżanów) i 695,5 m (w kierunku Nowej Huty).

Z kolei na obwodnicy Ostródy powstaje liczący aż 677 metrów czteroprzęsłowy most typu extradosed. Przypomina on most podwieszany, ale jego parametry konstrukcyjne odpowiadają tradycyjnym mostom belkowym. Mosty typu extradosed charakteryzuje to, że wysokości konstrukcyjne dźwigarów głównych są znacznie mniejsze niż w normalnych mostach belkowych, a pylony są ponaddwukrotnie niższe niż w klasycznych mostach podwieszanych. Tego typu most pod Ostródą będzie miał rekordową rozpiętość przęsła - ok. 206 m. Wykonawca – konsorcjum firm Budimex i Ferrovial Agroman – informuje, że jest ona o dwa metry większa niż ma najdłuższe obecnie przęsło mostu typu extradosed nad Wisłą w Kwidzynie, także wybudowanego przez Budimex.

Most w Kwidzynie
Autor: Budimex Most w Kwidzynie jest najdłuższą konstrukcją typu extradosed w Europie.

Quiz. Rodzaje mostów i rekordy długości. Sprawdź swoją wiedzę

Najdłuższe mosty w Polsce

Pytanie 1 z 7
Najdłuższy most drogowy (z estakadami)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej