Stadion będzie na czas

2010-01-11 14:51
Stadion we Wrocławiu
Autor: Wrocław 2012 Sp. z o. o. Autorem projektu stadionu we Wrocławiu jest firma JSK Architekci

Jestem przekonany, że EURO 2012 odbędzie się we Wrocławiu - powiedział w poniedziałek wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec, podczas nadzwyczajnego posiedzenia Dolnośląskiego Komitetu Organizacyjnego EURO 2012.

W poniedziałek (11 stycznia), podczas nadzwyczajnego spotkania Dolnośląskiego Komitetu Organizacyjnego Euro 2012, wojewoda dopytywał wiceprezydenta, czy nowy wykonawca jest w stanie zakończyć budowę w wyznaczonym terminie, czyli do czerwca 2011.
- Mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną, ale termin czerwiec 2011 nie jest zagrożony - odpowiedział Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia. Według wiceprezydenta, rozmowy z nowym wykonawcą winny się zakończyć w najbliższych dniach. Natomiast Mostostal Warszawa powinien opuścić plac budowy do 14 stycznia - wtedy też będzie mógł wejść nowy wykonawca - Max Boegl, z którym negocjacje trwają od 7 stycznia.
Dyrektor departamentu spraw społecznych wrocławskiego Urzędu Miejskiego Michał Janicki mówił z kolei, że opóźnienia na budowie widać m.in. na przykładzie projektów wykonawczych instalacji grzewczej i chłodniczej, klimatyzacji i wentylacji oraz kanalizacji teletechnicznej. Wyjaśnił, że według kontraktu miasto jest zmuszone naliczyć karę dla konsorcjum w wysokości 10 proc. wartości całego kontraktu, czyli ok. 72 mln zł.

Firmę Max Boegl w negocjacjach z Miastem Wrocław reprezentował Gerhard Hupfer, członek zarządu firmy:
- Cieszymy się bardzo, że przed kilkoma dniami zostaliśmy zapytani o możliwość współpracy przy budowie stadionu we Wrocławiu, przede wszystkim dlatego, że pół roku temu zajmowaliśmy się tym projektem na etapie przetargu - powiedział Hupfer. Pytany o czas potrzebny na wznowienie pracy przy stadionie powiedział, że firma będzie potrzebowała ok. trzech tygodni na sprawdzenie stanu budowy, m.in. tych punktów, które były wcześniej źle wykonane. Po tym budowa ruszy dużo szybciej. Dodał, że firma ma swój oddział w stolicy Dolnego Śląska, co umożliwi sprawne zarządzanie prowadzeniem projektu:
- A ponieważ mamy duże doświadczenie w budowie stadionów, mam nadzieję, że z sukcesem dla miasta będziemy mogli wybudować stadion terminowo na EURO 2012 - powiedział.
Firma Max Boegl samodzielnie zbudowała sześć stadionów, m.in. we Frankfurcie, a w budowie kilkunastu uczestniczyła jak współwykonawca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej