Budimex wybuduje terminal w Gdańsku

2010-02-25 11:11
Drugi terminal pasażerski gdańskiego lotniska wybuduje konsorcjum firm: Budimex SA i Korporacja Budowlana Doraco Sp. z o.o. z Gdańska
Autor: Budimex SA Drugi terminal pasażerski gdańskiego lotniska wybuduje konsorcjum firm: Budimex SA i Korporacja Budowlana Doraco Sp. z o.o. z Gdańska (24 luty 2010 r., Gdańsk)

W ciągu dwóch lat na terenie Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku – Rębiechowie powstanie drugi terminal pasażerski. Wykona go konsorcjum firm: Budimex SA (lider, 50% udziału) i Korporacja Budowlana Doraco Sp. z o.o. z Gdańska. Kontrakt wart 153,5 mln zł netto został podpisany 24 lutego 2010 r.

W ramach kontraktu konsorcjum przygotuje projekt wykonawczy oraz wybuduje drugi terminal pasażerski Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy wraz z infrastrukturą drogową.

Nowy obiekt będzie miał jedną kondygnację podziemną i trzy nadziemne. Całkowita powierzchnia terminalu wyniesie 39,4 tys. m2. Najbardziej charakterystycznym elementem obiektu będzie konstrukcja stalowa dachu - "nawiązująca formą do pnia i korony drzew". Nowy terminal zaprojektowała warszawska firma JSK Architekci Sp. z o.o.

Prace rozpoczną się na początku marca. Na wstępnym etapie będą prowadzone roboty ziemne i żelbetowe, później firma przystąpi do wznoszenia konstrukcji stalowej. Do marca 2012 r. będą prowadzone roboty wykończeniowe.

Port lotniczy w Gdańsku Rębiechowie jest zlokalizowany 10 km na zachód od Gdańska i Sopotu oraz 23 km na południe od Gdyni, na obszarze 240 ha. Jest dobrze skomunikowany z aglomeracją trójmiejską. Nowy terminal pasażerski (w połączeniu z już istniejącym) podniesie przepustowość portu lotniczego do ok. 5 mln osób rocznie, co jest szczególnie ważne w obliczu prognozowanego wzrostu ruchu pasażerskiego oraz organizacji EURO 2012.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej