Budimex wybuduje terminal w Gdańsku

2010-02-25 11:11
Drugi terminal pasażerski gdańskiego lotniska wybuduje konsorcjum firm: Budimex SA i Korporacja Budowlana Doraco Sp. z o.o. z Gdańska
Autor: Budimex SA Drugi terminal pasażerski gdańskiego lotniska wybuduje konsorcjum firm: Budimex SA i Korporacja Budowlana Doraco Sp. z o.o. z Gdańska (24 luty 2010 r., Gdańsk)

W ciągu dwóch lat na terenie Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku – Rębiechowie powstanie drugi terminal pasażerski. Wykona go konsorcjum firm: Budimex SA (lider, 50% udziału) i Korporacja Budowlana Doraco Sp. z o.o. z Gdańska. Kontrakt wart 153,5 mln zł netto został podpisany 24 lutego 2010 r.

W ramach kontraktu konsorcjum przygotuje projekt wykonawczy oraz wybuduje drugi terminal pasażerski Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy wraz z infrastrukturą drogową.

Nowy obiekt będzie miał jedną kondygnację podziemną i trzy nadziemne. Całkowita powierzchnia terminalu wyniesie 39,4 tys. m2. Najbardziej charakterystycznym elementem obiektu będzie konstrukcja stalowa dachu - "nawiązująca formą do pnia i korony drzew". Nowy terminal zaprojektowała warszawska firma JSK Architekci Sp. z o.o.

Prace rozpoczną się na początku marca. Na wstępnym etapie będą prowadzone roboty ziemne i żelbetowe, później firma przystąpi do wznoszenia konstrukcji stalowej. Do marca 2012 r. będą prowadzone roboty wykończeniowe.

Port lotniczy w Gdańsku Rębiechowie jest zlokalizowany 10 km na zachód od Gdańska i Sopotu oraz 23 km na południe od Gdyni, na obszarze 240 ha. Jest dobrze skomunikowany z aglomeracją trójmiejską. Nowy terminal pasażerski (w połączeniu z już istniejącym) podniesie przepustowość portu lotniczego do ok. 5 mln osób rocznie, co jest szczególnie ważne w obliczu prognozowanego wzrostu ruchu pasażerskiego oraz organizacji EURO 2012.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej