Bez pozwoleń na budowę, więcej ziemi - więcej domów?

2007-09-06 18:13

Jest szansa na spadek cen mieszkań, skrócenie procedur uzyskiwania pozwoleń budowlanych oraz odrolnienie wszystkich terenów w miastach i niektórych gruntów na wsi (klasy 4, 5 i 6). Taki jest przynajmniej plan nowego ministra budownictwa, którego w przedwyborczej atmosferze osobiście wspiera premier.

Premier Jarosław Kaczyński i Mirosław Barszcz, minister budownictwa , podczas konferencji prasowej na warszawskim Ursynowie przedstawili projekt ustawy "o zmianie niektórych ustaw dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym oraz niektórych innych ustaw". Celem ustawy jest odblokowanie procesu inwestycyjnego na rynku budowlanym poprzez nowelizację obowiązujących regulacji prawnych. Projekt zawiera zmiany w 17 ustawach, najważniejsze to:

  • likwidacja instytucji pozwoleń na budowę dla budownictwa mieszkaniowego w odniesieniu do budynków mieszkalnych o powierzchni nie przekraczającej określonych limitów powierzchniowych i wysokościowych (o powierzchni użytkowej do 5000 m2 i wysokości do 12 m);
  •  uproszczenie procedur uzyskiwania pozwolenia na budowę;
  • uproszczenie procedur uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy i wprowadzenie rozwiązań przyspieszających tworzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego;
  • usprawnienie procedury dokonywania podziałów nieruchomości;
  • likwidacja procedury administracyjnej odrolnienia w odniesieniu do wybranych kategorii gruntów rolnych;
  • wprowadzenie prawa do emitowania przez banki uniwersalne papierów dłużnych zabezpieczonych wierzytelnościami z tytułu udzielonych kredytów hipotecznych (prawo do emisji listów zastawnych);
  • wprowadzenie możliwości wcześniejszego uzyskania premii gwarancyjnej z przeznaczeniem na wkład własny wymagany przy kredycie mieszkaniowym.

Nowelizowane będą następujące ustawy: prawo budowlane, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o ochronie gruntów rolnych i leśnych o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, o spółdzielniach mieszkaniowych, o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnej oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych, o gospodarce nieruchomościami, o listach zastawnych i bankach hipotecznych, o ochronie przyrody, prawo ochrony środowiska, o funduszach inwestycyjnych, o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, o księgach wieczystych i hipotece, o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, prawo wodne, prawo upadłościowe i naprawcze, a także ustawa - przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną.

Ministerstwo Budownictwa chce, by Sejm uchwalił (w trybie pilnym) ustawę ułatwiającą budowę nowych domów. Projekt został zgłoszony jako inicjatywa poselska, aby już 5 września mogło się odbyć drugie i trzecie czytanie zakończone głosowaniem. Wówczas nowy program mieszkaniowy zostałby ogłoszony w ciągu półtora miesiąca, a uruchomiony w ciągu roku. Poparcie dla projektu zapowiedziała PO, Samoobrona oraz PiS.

Deweloperzy z niecierpliwością czekają na uwolnienie gruntów pod inwestycje. Więcej wolnych działek może przyczynić się do spadku cen ziemi, a dzięki temu będzie można taniej budować mieszkania. I taniej kupować - lokale na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej