"Szanuj życie! Bezpieczna praca na wysokości"
Na terenie budowy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie odbyła się konferencja Głównego Inspektora Pracy, inaugurująca III edycję kampanii prewencyjnej "Bezpieczeństwo pracy w budownictwie - upadki, poślizgnięcia". Akcja jest realizowana pod hasłem "Szanuj życie! Bezpieczna praca na wysokości".
Autor: Anna Wasilewska
Kampania "Bezpieczeństwo pracy w budownictwie - upadki, poślizgnięcia" jest głównym działaniem prewencyjnym realizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy w latach 2009-2011. W 2011 roku działania polegają na inspirowaniu pracodawców i przedsiębiorców budowlanych do rzetelnego spełniania obowiązków w zakresie ogólnej organizacji pracy, nadzoru nad wykonywaną pracą, w szczególności w zakresie przeprowadzania szkoleń wstępnych i okresowych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Praca na budowie niesie ze sobą liczne i poważne zagrożenia. W 2010 roku w wypadkach przy pracy zbadanych przez inspektorów pracy zginęło lub zostało dotkniętych ciężkim kalectwem 381 osób. Co druga ofiara śmiertelna na budowie to pracownik ze stażem pracy w firmie, który nie przekracza trzech miesięcy. Na co szóstej kontrolowanej budowie stwierdzono dopuszczenie do pracy bez niezbędnego przeszkolenia w dziedzinie bhp – instruktażu stanowiskowego i bez aktualnych orzeczeń lekarskich o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, w tym do pracy na wysokości. Kampania informacyjna ma na celu zwiększenie świadomości skutków zagrożeń zawodowych w budownictwie (w szczególności związanych z pracą na wysokości), wskazanie jak dużą rolę dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy w budownictwie ma: rzetelne prowadzenie szkoleń wstępnych i okresowych z zakresu bhp, prowadzenie instruktażu stanowiskowego opartego na właściwie przeprowadzonej ocenie ryzyka zawodowego i dostosowanego do percepcji pracowników, przestrzeganie wymogów dotyczących badań lekarskich, a także sprawowanie kompetentnego i bezpośredniego nadzoru nad pracownikami. Adresatami tegorocznych działań są przede wszystkim pracodawcy, przedsiębiorcy oraz osoby odpowiedzialne za organizację i nadzór nad przygotowaniem pracowników do pracy (w tym za organizację szkoleń wstępnych, prowadzenie instruktażu stanowiskowego, bezpośredni nadzór nad pracownikami na placu budowy).
Bezpieczeństwo pracy na budowach i efektywność działań PIP wg. badań OBOP
Badania efektywności kampanii medialnej finansowanej przez PIP prowadzone były przez instytut TNS OBOP. Pracodawcy proszeni byli o oceną bezpieczeństwa pracy na prowadzonych przez ich firmy budowach, stosowanwe rozwiązania techniczne podczas wykonywania prac na wysokości, wydatki ponoszone przez firme na BHP, przyczyny wypadków, a także ocenę działalności PIP oraz rolę jaką ma pełnic ich zdaniem ta instytucja. Z badań wynika, że pracodawcy oceniaja optymistycznie stan bezpieczeństwa pracy na prowadzonych przez siebie budowach w skali 5-punktowej, gdzie 1-niski poziom, a 5-wysoki poziom oceniają:
- dostępność środków ochrony indywidualnej zw. z pracami na wysokości na - 4, 54
- stosowanie środków ochrony zbiorowej - 4,43,
- egzekwowanie przepisów bhb przez nadzór - 4,41
- poziom szkoleń bhp dla pracowników - 4,41.
Najniżej pracodawcy ocenili wykorzystanie środków ochrony indywidulanej przez pracowników (4,33) i wiedzę pracowników na temat przepisów bhp (4,32).
W okresie od 14 do 28 czerwca w 4 stacjach telewizyjnych (TVN24, TVP Info, Polsat News i Superstacja) oraz rozgłośniach radiowych Radio Zet i Radio PIN emitowane będą spoty informacyjne. Kampania prowadzona będzie również za pośrednictwem portalu Wp.pl, a także prasy codziennej i branżowej. Kampanię wspierają czynnie firmy budowlane: Bilfinger Berger Budownictwo S.A., Budimex S.A., Hochtief S.A., Mostostal Warszawa S.A., Polimex-Mostostal S.A., Skanska S.A., Warbud S.A., a także Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Związek Zawodowy „Budowlani” oraz Huck Polska Sp. z o.o., Riwal Poland Sp. z o.o., Cramo Sp. z o.o., Centrum Ratownictwa Medycznego. Każdy zainteresowany pracodawca lub inwestor budowlany może przyłączyć się do kampanii eksponując na prowadzonej inwestycji plansze z hasłem kampanii: „Szanuj życie! Bezpieczna praca na wysokości”. W 2010 roku Państwowa Inspekcja Pracy skierowała ją, za pośrednictwem telewizji i radia do pracodawców, przedsiębiorców oraz osób odpowiedzialnych w firmach sektora budowlanego za podejmowanie decyzji inwestycyjnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. W wyniku kampanii, 40% zbadanych przez TNS OBOP pracodawców stwierdziło, że po kontakcie z przekazem kampanii zamierza zwracać większą uwagę na przestrzeganie przepisów bhp na budowie.
Według respondentów PIP powinna: 62% wspierać pracodawców szkoleniami z zakresu prawa pracy i bhp 58% doradzać pracodawcom jak stworzyć bezpieczne warunki pracy dla pracowników 45% angażować się w szkolenia dla pracowników z zakresu prawa pracy i bhp 43% prowadzić kontrole i nadzór nad przestrzeganiem przepisów prawa pracy i bhp 20% zaangażować sie w stworzenie systemu egzaminowanie i certyfikowaniaq pracowników wykwalifikowanych w budownictwie. W próbie badanych firm budowlanych 65% nie było kontrolowanych przez inspektora pracy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W 22% firm w ciągu ostatniego roku odbyła się jedna kontrola, w 8% dwie kontrole , a w 4% firm zanotowano od 3-5 kontroli bhp. Więcej niż 6 kontorli odbyło się jedynie 2% firm budowlanych.