Budownictwo europejskie po załamaniu. Co dalej?
W dniach 16-17 czerwca w Helsinkach odbyła się 71 konferencja Euroconstruct. Konferencja ma na celu dostarczyć uczestnikom rynku budowlanego wszelkie informacje dotyczące rozwoju europejskiego przemysłu budowlanego, które są niezbędne do tworzenia polityki rozwojowej firm i podejmowania decyzji gospodarczych.
Budownictwo i międzynarodowy kryzys zadłużenia
W roku 2010 produkcja budowlana w Europie spadła czwart rok z rzędu. W ocenie uczestników konferencji Euroconstruct, recesja zakończy się w tym roku, jednak zdaniem ekspertów wzrost budownictwa będzie hamowany przez międzynarodowy kryzys zadłużenia. Tenedencje rozwojowe w branży budowlanej wykazują duże zróżnicowanie w zależności od kraju. W 2011 roku najwyższy wzrost odnotuje Polska i kraje skandynawskie. Natomiast Francja i Niemcy osiągną umiarkowany przyrost produkcji budowlanej, podczas gdy w Hiszpanii, Irladnii i Portugalii wskaźnik ten wyraźnie się obniża. Budownictwo w Wielkiej Brytanii i w mniejszych krajach Europy Środkowej i Wschodniej ma tendencje spadkowe. Poprawa koniunktury dla budownictwa europejskiego jest zależna od kondycji gospodarek europejskich, która ulegnie poprawie. W roku ubiegłym wskaźnik PKB w Europie wzrósł o 2 proc. Poprawa ta związana jest z dobrą kondycją handlu zagranicznego i wydatków konsumpcyjnych, zwiększając wiarę firm w przyszłość. W efekcie przewiduje się wzrost inwestycji w tym roku. W ocenia Euroconstruct, mimo oznak powrotu do stabilnego wzrostu gospodarczego w Europie, występuje również wiele niepewności i ryzyk dlaszej poprawy ekonomicznej w poszczególnych krajach. W 2010 roku, wprowadzone przez rządy krajów środki naprawcze, co prawda łagodziły negatywne skutki spowolnienia budownictwa, ale coraz większe kłopoty gospodacze zwiększają presję na oszczędności oraz cięcie wydatków. Z kolei działania równoważące gospodarkę w połączeniu z inflacją zmniejszają możliwości nabywcze konsumentów. Co więcej, zaostrzenie polityki finansowej grozi opóźnieniem inwestycji publicznych, głównie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej szczególnie w budownictwie infrastrukturalnym. Do innych zagrożeń mogących negatywnie oddziaływać na budownictwoeuropejskie w najbliższym okresie należy zaliczyć, m.in. wzrost kosztów energii i kosztów stałych w budownictwie.
Budownictwo mieszkaniowe
Ze wszystkich sektorów budownictwa, największy spadek od najwyższego poziomu produkcji, który miał miejsce w 2007 roku, odnotowano w budownictwie nowych budynków mieszkalnych. Podczas gdy, w krajach Euroconstruct w 2007 roku oddano do użytku około 2,5 mln nowych budynków mieszkalnych to w 2011 oczekuję się ukończenie budowy mniej niż 1,5 mln. Jednak liczba nowych mieszkań w trakcie 2011 roku wzrośnie prawie o pięć procent w skali rocznej. Lepiej niż budownictwo mieszkaniowe kryzys finansowy przetrwało budownictwo budynków niemieszkaniowych, min. biurowe, którego całkowita wartość w latach 2007 - 2010 zmniejszyła się tylko około 13 procent. Regres występuje w nowym prywatnym budownictwie niemieszkaniowym. Na tym tle lepsze wyniki notuje się w sektorze budownictwa publicznego m.in. z dzięki zastosowaniu środków zaradczych-hamujących spadek nakładów na roboty budowlane - wprowadzanych przez rządy poszczególnych krajów.
Budownictwo remontowe i infrastrukturalne ocaleniem przed krachem
Wartość renowacji budynków mieszkalnych w Europie jest obecnie półtora razy większa, od nakładów na budowę nowych mieszkań. W ciągu ostatnich kilku lat, zmiany wartości realizowanych robót remontowych i budownictwa infrastrukturalnego były niewielkie w porównaniu ze spadkiem wydatków na budowę nowych mieszkań. Wg Euroconstruct, budownictwo w bogatych krajach europejskich nadal będzie się koncentrowało na remontach istniejących budynków. Głównym czynnikiem będzie poprawa efektywności energetycznej w ramach istniejących zasobów budowlanych, w wielu krajach wspierana ze środków publicznych. Budownictwo infrastrukturalne podlega stymulowaniu ze środków publicznych w wielu krajach europejskich. Do 2008-2009 rynek tego budownictwa był bardzo stabilny, ale w 2010roku zmniejszył się prawie pięć procent. Kryzys finansowy i oszczędności w wydatkach publicznych hamują realizację nowych projektów i przewiduje się, że w 2011 roku wielkość budownictwa inżynieryjnego ulegnie dalszemu obniżeniu. W najbliższych latach w krajach Europy Środkowo-Wschodniej wystąpi mniejszy wzrost gospodarczy związany z kurczącymi się funduszami Unii Europejskiej i nadchodzącymi ciężkimi czasami dla krajowych funduszy inwestycyjnych. W opinii Euroconstruct, w wyniku kryzysu finansowego poziom budownictwa w Europie obniżył się o ponad 15 procent w ciągu czterech lat, z powrotem do poziomu notowanego w 1998. Wychodzenie z kryzysu poszczególnych krajów jest nierównomierne.