Znana architektka Zaha Hadid w Warszawie

2008-06-20 13:35
Lilium Tower
Autor: brak danych

Już po raz drugi Urząd Miasta Warszawy zorganizował spotkanie ze światowej sławy architektem, który będzie zaangażowany w zmianę wizerunku stolicy. Tym razem zaproszono Zahę Hadid, a tematem rozmowy był projekt budynku Lilium Tower, który zaprojektowała wspólnie z Patrikiem Schumacherem.

Spotkanie prasowe (21 maja 2008 roku) w stołecznym Ratuszu  poświęcone było polityce zagospodarowania centrum miasta. Odpowiedzi na pytania dziennikarzy udzielała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Miasta Warszawy.

Jedno z pierwszych pytań dotyczyło planów zagospodarowania przestrzennego. Jak informuje Hanna Gronkiewicz-Waltz, panorama Starego i Nowego Miasta pozostanie niezmieniona. W tych okolicach władze miasta nie przewidują inwestycji w wysokościowce. Jednakże istnieją możliwości budowy takich wieżowców w zachodniej części Warszawy. Priorytetem jest dopasowanie architektoniczne budynków do otoczenia. "Warszawa musi konkurować z innymi miastami europejskimi" - uważa pani prezydent. Obecnie Radzie Miasta zostało zaproponowanych 150 planów zagospodarowania.

Projekt Zahy Hadid, nazwany Lilium Tower (ze względu na podobieństwo bryły do kwiatu lilii), uzyskał wstępną deklarację od władz miasta o wydaniu warunków zabudowy. 250-metrowy budynek stanie u zbiegu al. Jerozolimskich i ul. Chałubińskiego, naprzeciwko Dworca Centralnego. 
"Ta wieża to symbol rozwoju gospodarczego Polski i mam nadzieję, że stanie się symbolem wspomagającym dalszy rozwój nowoczesnej Warszawy. Lekka, przepuszczająca światło konstrukcja tego najwyższego w mieście budynku będzie stanowić dopełnienie Pałacu Kultury. Przy projekcie zostały zastosowane energooszczędne rozwiązania, które sprawdzą się w tutejszym klimacie" - mówi Zaha Hadid. Jest to pierwszy projekt w Polsce przygotowany przez znaną architektkę.

Zaha Hadid przygotowuje projekty od 1980 roku. Zdobyła wiele prestiżowych nagród, jako pierwsza kobieta w historii w 2004 roku otrzymała Nagrodę Pritzkera. W 2008 roku przygotowała następujące projekty:

  •  Lilium Tower, Warszawa (styczeń),
  •  Edythe Broad Contemporary Art Museum, Michigan (styczeń),
  •  Nassim Road Villas, Singapur (luty),
  •  Farrer Court, Singapur (luty),
  •  Museum & Cultural Centre, Wilno (kwiecień).

maj 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej