Zawody budowlane na rynku pracy

2011-06-22 10:32
Budownictwo. Zawody budowlane
Autor: mat. Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy

W Technikum Budowlanym nr 5 im. prof. Stefana Bryły w Warszawie, odbyła się konferencja zamykająca projekt "Zawody budowlane na rynku pracy". Celem projektu było dostosowanie szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy w branży budowlanej. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane i zrealizowane przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy.

Praca dla budowlańca

Wysoka dynamika wzrostu rozwoju gospodarczego na terenie Warszawy i sprzyjająca koniunktura w budownictwie, wpływają na wzrost zapotrzebowania pracodawców na nowych pracowników z branży budowlanej. W ostatnich latach na rynku pracy brakowało ok. 150 tys. wykwalifikowanych pracowników z sektora budowlanego. W ostatnich 4 latach stan zatrudnienia w budownictwie wzrósł o o ok. 120 tys osób i obecnie jest stabilny. Można oczekiwać wzrostu zatrudnienia dla tej branży głównie w grupie przedsiębiorstw realizujących obiekty inżynierii lądowej i wodnej oraz specjalizujących się budownictwie drogowym.

Budowlaniec - system kształcenia w szkołach zawodowych

Celem ogólnym projektu jest dostosowanie szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy w branży budowlanej oraz podniesienie jakości kształcenia w szkołach budowlanych. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest podniesienie wiedzy praktycznej przyszłych budowlańców z przedmiotów zawodowych. Poszerzenie ich wiedzy na temat innowacji w branży budowlanej i funkcjonowania profesjonalnych placów budów. W związku z powyższym Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy w porozumieniu z firmami o profilu budowlany i dyrektorami szkół zawodowych podjęło działania w celu zmiany systemu kształcenia w zawodach budowlanych.

Budownictwo w kontekście programu "Zawody budowlane na rynku pracy"

Przedsięwzięcie to odpowiedź na potrzeby i oczekiwania rynku budowlanego w kwestii przygotowania absolwentów szkół zawodowych do przyszłej pracy w budownictwie. Rekrutacja do projektu miała charakter zamknięty i była prowadzona przez dyrektorzów szkół o profilu budowlanym. Warunkiem uczestnictwa w programie było wypełanienie przez uczniów i ich prawych opiekunków deklaracji uczestnictwa. Partnerem realizującym projekt wspólnie z Biurem Edukacji Urzędu Miasta St. Warszawy, był Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Związek jest ogólnopolską organizacją, zrzeszająca ponad 80 firm z branży budowlanej w Polsce.

Projekt był skierowany do wszystkich uczniów i uczennic szkół budowlanych w latach 2009 – 2011. W projekcie wzięło udział 1228  (w tym 913 chłopców i 315 dziewcząt ) uczniów z techników i zasadniczych szkół zawodowych o profilu budowlanym. Projekt był realizowany od września 2009. W ramach akcji młodzież obyła 120 wyjazdów studyjnych do firm wykonawczych, w tym na place budów, a także producentów materiałów budowlanych. Młodziez biorąca udział w programi uczestniczyła również w zajęciach na Poltechnice Warszawskiej. Od 18.02.2009 do 07.06.2011 obyło się łacznie:

  •  120 wyjazdów w tym: 38 wyjazdow do firm budowlanych,
  •  38 wyjazdów do firm produkujących materiały budowlane
  •  44 wyjazdy na Politechnikę Warszawską.

Podczas wizyt na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Inżynierii Lądowej młodzież poznała zasady funkcjonowania uczelni technicznej i zasady rekrutacji, a także zastosowanie nowoczesnych systemów wznoszenia budynków oraz podstawy zarządzania projektem. Uczniowie odwiedzili budowy realizowane przez następujące firmy: Eiffage Budownictwo Mitex S.A., Polimex Mostostal S.A., Mostostal Warszawa, Hochtief Polska S.A., Erbud S.A., PBM Południe S.A., Bilfinger Berger Budownictwo S.A., UNIBEP S.A., Budimex S.A.

- Dzięki temu projektowi zwiększył się nasz poziom wiedzy praktycznej z przedmiotów zawodowych, w zakresie innowacji w branży budowlanej, funkcjonowania profesjonalnych placów budowy i stosowania nowoczesnych technologii. Mogliśmy prześledzić prace prowadzone na budowach i w firmach produkcyjnych, a także poznaliśmy charakter swojego przyszłego zawodu i praktyczne zastosowanie zdobytej przez nas wiedzy. To dzięki temu projektowi zwiększyła się w nas świadomość własnych możliwości i predyspozycji zawodowych oraz podwyższenia szans na rynku pracy. Każdy uczeń mógł wziąć udział w wyjazdowych praktykach zawodowych - co dało nam, młodym ludziom, możliwość poznania zaplecza organizacyjnego profesjonalnych placów budowy, montażu fragmentów konstrukcji budowlanych i poznania nowoczesnych technologii produkcji. Nasza wiedza mogła mieć zastosowanie w praktyce. Niezwykle cenne okazały się zajęcia na Politechnice Warszawskiej, gdzie wzięliśmy udział w wykładach ekspertów na temat innowacyjnych rozwiązań w budownictwie, pokazach multimedialnych i zajęciach w laboratoriach budowlanych. Zainspirowało to nas do dalszej nauki by w przyszłości znaleźć się w gronie studentów tej uczelni - komentuje Emilia, uczestniczka programu z Technikum Budowlanego, Zespołu Szkól nr 24 , im. Prof. Stefana Bryły w Warszawie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany