Polska Architektura 2010 - znamy zwycięzców

2011-06-08 11:21
Wnętrza siedziby zarządu Grupy Powen wafapomp SA
Autor: Sztuka Architektury Wnętrza siedziby Zarządu Grupy Powen Wafapomp SA

Po raz trzeci wortal Sztuka-Architektury.pl zorganizował plebiscyt Polska Architektura XXL podsumowujący najważniejsze osiągnięcia i wydarzenia polskiej architektury minionego roku.

Eksperci oraz internauci od marca do maja 2011 roku wybierali swoich faworytów. Znamy już zwycięzców konkursu w poszczególnych kategoriach.

  • Nominacje i eksperci
    Nominowanych zostało ponad pięćdziesiąt obiektów i wydarzeń w dziewięciu konkursowych kategoriach: kultura i nauka, nowe i stare, dom i mieszkanie, biura, sport, ekologia, przestrzeń publiczna, wydarzenie 2010 i nadzieja 2010. Zaproszonymi przez nas ekspertami byli: Jacek Ferdzyn – architekt, współzałożyciel łódzkiej Pracowni Architektonicznej Ferdzynowie, prezes łódzkiego oddziału SARP; Urszula Gołota – architekt, kustosz Działu Architektury i Sztuki Współczesnej Muzeum Architektury we Wrocławiu; Bartosz i Michał Haduchowie – architekci z krakowskiej grupy projektowej NArchitekTURA, zwycięzcy krakowskiej edycji Akcji-Kreacji 2010, publicyści;
    Marcin Kościuch – architekt, współzałożyciel poznańskiej pracowni Ultra_Architects, wiceprezes poznańskiego oddziału SARP; prof. nzw. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – architekt, partnerka i główna projektanta w APA Kuryłowicz & Associates; Wojciech Popławski – architekt, współzałożyciel pracowni OP Architekten z siedzibami w Wiedniu i Warszawie. Nagrodzeni w kategorii kultura i nauka
  • Nagrodzeni w kategorii kultura i nauka

Najwięcej głosów otrzymała Miejska Biblioteka publiczna w Opolu zaprojektowana przez pracownię ARCHITOP. Połączenie starego z nowym, jeśli przeprowadzone z wyczuciem i szacunkiem dla zastanej, historycznej struktury. Nowoczesna bryła spotyka się tu z XIX-wieczną kamienicą czynszową i średniowiecznymi murami miejskimi. Inwestycja zakończyła się w październiku 2010 r.

Biblioteka Opole
Autor: Sztuka Architektury

  • Najwięcej głosów w kategorii dom i mieszkanie zdobył zaprojektowany przez Neostudio dom pod Poznaniem, na którego potrzeby zaadaptowano budynek dawnej suszarni nasion Akademii Rolniczej. Do istniejącej kubatury, zaadaptowanej w parterze na część garażową i gospodarczą a na piętrze na sypialnie, dobudowano jednokondygnacyjną strefę dzienną z salonem, otwartą kuchnię i przekrytą świetlikiem klatkę schodową. Cały dom dzieli się na wyraźnie zaznaczone kubatury, które uzmysławiają pierwotne przeznaczenie starej części oraz współczesność zastosowanych rozwiązań w części nowej.
  • Najlepszą realizacją w kategorii obiektów biurowych okazało się Centrum Biurowe Vinci w Krakowie autorstwa Studio 51 z Zakopanego. Budynek jest typowym biurowcem komercyjnym. W odróżnieniu od biurowców korporacyjnych nie został zaprojektowany jako pomnik prestiżu firmy mający oszołomić bogactwem i formą architektoniczną.
  • Najlepszy obiektu sportowy przypadł trójmiejskiej hali sportowo-widowiskowej Ergo Arena zaprojektowanej przez KIPP Projekt. Zaprojektowano ją tak, by nie było ograniczeń w jej wykorzystaniu, by każdy pomysł na organizację dowolnego widowiska, mógł być w niej zrealizowany. Rozwiązanie to było tak bardzo kosztowne, że przerosło możliwości inwestora.
  • W dziedzinie ekologii największe uznanie zdobyła zaprojektowana przez biuro FORMO 3 siedziba firmy Schüco International Polska w Siestrzeniu pod Warszawą. Ekologia i prostota.  Architekci z pracowni Formo 3 postawili na minimalistyczne rozwiązania formalne, jako główny element identyfikacji obiektu traktując kolor i produkty z oferty inwestora oraz maksymalne rozwiązania ekologiczne – zaprojektowany przez nich budynek jest nie tylko energooszczędny, ale sam wytwarza energię.
  • Największe nadzieje spośród projektów powstałych w 2010 r. wzbudził projekt Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów w Krakowie autorstwa pracowni Teller Architekci Michała Tellera, Manufaktura nr 1 Bogusława Wowrzeczki oraz Filipa Łapińskiego. Hala wyładunkowa, fosa na odpady, dyspozytornia, linia spalania i oczyszczania spalin, maszynownia, stacja uzdatniania wody... to zaledwie część programu funkcjonalnego, jaki musi pomieścić spalarnia odpadów komunalnych. Jako obiekt przemysłowy, musi być przede wszystkim funkcjonalna i w jak najmniejszym stopniu uciążliwa dla otoczenia. Ale może też przy tym wnosić do niego nową jakość. Tak jak ekospalarnia, która ma powstać w Krakowie.
  • Najwięcej głosów w kategorii przestrzeni publicznej otrzymała Ścieżka Kapuścińskiego w Warszawie, autorstwa Knockout Design i Mariana Misiaka 24 czerwca 2010 r. na Polu Mokotowskim w Warszawie została otwarta upamiętniająca jego twórczość trasa spacerowa – „Ścieżka Kapuścińskiego”. Dwukilometrowa ścieżka wiedzie trasą, którą niemal codziennie przemierzał spacerujący po Polu Mokotowskim Kapuściński
  • Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają
    Czytaj więcej

    Materiał sponsorowany