Konsultacje w sprawie "gwarancji zapłaty" tylko do końca lutego 2008
W związku z istniejącymi "lukami" w aktualnym ustawodawstwie, podjęta została Inicjatywa Obywatelska, której celem jest wprowadzenie zmian i modyfikacja istniejących zapisów prawnych, które nie tylko nie zabezpieczają i nie regulują obiegu należności w procesie budowlanym, ale są wręcz szkodliwe. Po raz pierwszy mogą zostać naprawdę zrealizowane oczekiwania wszystkich uczestników procesu budowlanego... Nieobecni nie mają racji, więc włącz się do dyskusji!
Dlaczego zamiany są konieczne? Ponieważ dając specjalne przywileje tylko wybranej grupie podmiotów uczestniczących w procesie budowlanym, czyli wykonawcom (generalnym) i podwykonawcom, zapomina się o:
- profesjonalistach - reprezentowanych przez architektów, inżynierów, urbanistów, geodetów, prawników, managerów, itd.;
- dostawcach materiałów budowlanych;
- dostawcach usług, w tym wynajmu sprzętu budowlanego;
- producentach materiałów, wyrobów budowlanych, jak i sprzętu budowlanego;
- innych podmiotach mogących uczestniczyć w procesie budowlanym na zasadzie umowy handlowej.
W 2003 roku wprowadzono do ustawodawstwa prawne zabezpieczenia należności. Jednak w wyniku przeszło dwuletnich doświadczeń okazują się one niewystarczającymi i wymagają zmian zarówno w zakresie merytorycznym, jak i praktycznym. Inicjatywa Obywatelska zmierza więc do wprowadzenia modyfikacji w ustawodawstwie, a w szczególności w Ustawie o Gwarancjach Zapłaty z lipca 2003 r. w zakresie:
- rozszerzenia zakresu podmiotów objętych ochroną prawną;
- wzmocnienia ochrony prawnej tak, by jej przesłanki były obligatoryjne, a nie fakultatywne, tzn. nie wyrażały się w trybie warunkowym "może", lecz "powinien" itp.;
- ustanowienia narzędzi/instytucji kontrolnych procesu budowlanego w zakresie obiegu należności.
Elementem wspomagającym prace nad wprowadzeniem modyfikacji w ustawodawstwie dotyczącym omawianego problemu jest Ankieta dla Uczesticzących w Procesie Budowlanym. Jej wyniki są niezbędne w zakresie dalszych działań zmierzających do unormowania przepływu należności w procesie budowlanym. Pozwoli na zmierzenie rangi problemu zatorów płatniczych, jak i ich źródeł.
Ministerstwo Infrastrukry w konsultacji z Organizacjami Branżowymi, jak i Obywatelską Inicjatywą Ustawodawczą Gwarancje Zapłaty przygotowało tekst propozycji/założeń do zmiany aktów prawnych traktujących o Zabezpieczeniu Należności w Procesie Budowlanym. Tekst ten jest ogłoszony na stronie internetowej mb.ornet.pl.
Wszystkie uwagi i sugestie w kwestii Gwarancji Zapłaty można (a nawet trzeba) wysyłać do Ministerstwa Infrastruktury (formularz korespondencyjny) faksem/listownie do:
Pani Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa
tel.: 0-22 661-97-87, 0-22 661-97-86
fax: 0-22 629-53-89
e-mail: [email protected]
Najlepiej z kopią do Anny Januszewskiej, dyrektor Departamentu Prawno-Legislacyjnego i Monitorowania Prawa, e-mail: [email protected] oraz Zdzisławy Rodak - naczelnik w Departamencie Rynku Budowlanego i Techniki, prowadzacej "temat" - email: [email protected].
Koordynatorem Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej w kwestii Gwarancji Zapłaty jest:
inż. Tadeusz Jurkiewicz
tel/fax 032 209 44 56
e-mail: [email protected],[email protected]
Wszyscy zainteresowni ochroną swoich należności powinni wyrazić swoje opinii i poparcie tez proponownych przez Minsterstwo, gdyż one po raz pierwszy naprawdę realizują oczekiwania wszystkich uczestników procesu budowlanego. A podjęte działania pozwolą w niedługim czasie uzdrowić stosunki w budownictwie i unormować przepływ należności w procesie budowlanym między inwestorem a ostatnim, nawet "drobnym" jego uczestnikiem, pozwalając wszystkim skupić się na realizacji podjętych zadań zgodnie z dobrą praktyką budowlaną i zasadami etyki budowlanej.
Termin konsultacji społecznych upływa 28 lutego 2008 roku.