Czy z budownictwa łatwo wskoczyć na listę 100 najbogatszych Polaków?

2017-07-03 18:31
pieniadze
Autor: http://thinkstockphotos.com/ ustawa o kredycie hipotecznym

Kwota 137,2 mld zł to majątek zebrany przez 100 najbogatszych Polaków z rankingu tygodnika "Wprost" w roku 2016. Ilu biznesmenów z tego zestawienia dorobiło się na budownictwie? Niektóre nazwiska mogą być zaskoczeniem...

Jak się okazuje, budownictwo nie jest branżą kreującą najbogatszych Polaków, dużo lepiej jest z branżami deweloperską i nieruchomości, kilka fortun należy do producentów wyrobów dla budownictwa. Tylko jeden biznesmen jest współwłaścicielem firmy budowlanej. W sumie nie jest to zaskoczeniem, bo w największych spółkach budowlanych przeważa obcy kapitał, a polski akcjonariat (o ile jest ) jest rozdrobniony.

Przeanalizowaliśmy najnowszy ranking 100 najbogatszych Polaków i wyłoniliśmy z niego „oczko”, czyli 21 nazwisk miliarderów i multimilionerów, których majątki w mniejszym lub większym zakresie można przypisać związkom z budownictwem (w nawiasie pozycja z rankingu).

Lista najbogatszych Polaków zwiążanych z budownictwem

1 (10) Bogusław Cupiał2,9 mld zł – jego firma Tele-Fonica jest największym producentem kabli w Europie, a jego wyroby są ułożone m.in. pod lotniskiem Heathrow i stadionem Wembley.

2 (17) Zbigniew Niemczycki 1,8 mld zł – do tej pory blizej mu było do przemysłu farmaceutycznego (produkcja kapsułek żelowych), a teraz planuje w podwarszawskim Aninie wybudować osiedle domków szeregowych.

3 (17) Zbigniew Juroszek z rodziną1,8 mld zł – jeden z największych polskich deweloperów. Rodzinny fundusz Juroszek Investments kontroluje spółką giełdową Atal, specjalizującą się w realizacji osiedli mieszkaniowych w największych miastach w Polsce.

4 (20) Zbigniew Jakubas1,7 mld zł – lubi dywersyfikować swoją działalność, ostatnio coraz bardziej angażuje się w branżę deweloperską nie tylko w Warszawie, także w Lublinie, Poznaniu i Krakowie.

5 (31) Wiesław Likus z rodziną1 mld zł – jeden z większych właścicieli nieruchomości, rodzina zajmuje się przede wszystkim renowacją zabytkowych obiektów, a potem wykorzystuje je komercyjnie.

6 (31) Leszek Gierszewski1 mld zł – właściciel i założyciel firmy Drutex – zaczynał od produkcji drutu i gwoździ, dzisiaj producent stolarki otworowej z PVC, aluminium oraz drewna, rolet i własnych szyb zespolonych.

7 (45) Stanisław Bieńkowski808 mln zł – z małej firmy produkującej płotki i altanki do ogrodu stworzył lidera wyrobów tzw. małej architektury przeznaczonej do ogrodów.

8 (49) Grzegorz Grzelak760 mln zł – zaczynał z kolegami od remontów domów w Polsce i Niemczech, skąd przywieźli pomysł na własny klej do glazury. I tak narodziła się firma Atlas (jest dzisiaj jej głównym udzialowcem), która dzisiaj w 16 zakładach (w Polsce, Rosji, na Białorusi i Łotwie oraz w Rumunii) produkuje chemię budowlaną.

9 (50) Krzysztof Pruszyński754 mln zł – prezes i współzałożyciel firmy Blachy Pruszyński, producenta stalowych pokryć dachowych i elewacji.

10 (53) Mariusz Walter700 mln zł – zamienił długoletnie związki z telewizją na branżę deweloperką. Jest głównym udziałowcem spółki Topnorma, postawił w Warszawie luksusowy apartamentowiec na pograniczu Mokotowa oraz Wilanowa i apartamenty w podwarszawskim Józefowie.

11 (55) Andrzej Walczak690 mln zł – drugi największy udziałowiec w Grupie Atlas, z wykształcenia malarz i architekt.

12 (56) Adam i Mikołaj Plackowie690 mln zł – właściciele Oknoplastu, producenci okien z PCV, drzwi tarasowych i balkonowych, firma specjalizuje się również w konstrukcjach okiennych, również nietypowych.

13 (59) Adam Bachleda-Curuś z synami705 mln zł – grupa inwestycyjna firmowana nazwiskiem Bachleda ma dzisiaj ponad 100 nieruchomości w Polsce i za granicą. W tym roku rozpoczęli m.in. budowę condohotelu w centrum Zakopanego i 5-gwiazdkowego obiektu w centrum Krakowa.

14 (60) Ryszard Florek634,5 mln złwspółwłaściciel Grupy Fakro, produkującej okna dachowe i schody strychowe.

15 (61) Jerzy Wiśniewski622 mln zł – właściciel spółki budowlanej PBG, która wpadła w tarapaty finansowe przez budowę autostrad w Polsce i Stadionu Narodowego w Warszawie. Od kiedy nie ma już przy jej nazwie dopisku „w upadłości układowej” PBG może znowu samodzielnie walczyć o kolejne zlecenia.

16 (62) Józef Wojciechowski603 mln zł – założyciel i główny udziałowiec J.W. Construction, firmy deweloperskiej, która ma na swoim koncie ponad 25 tys. wybudowanych mieszkań i 350 domów jednorodzinnych.

17 (63) Arkadiusz Muś603 mln zł – prawnik, którego ciągnęło do biznesu i postawił na stolarkę okienną. Jego firma Press Glass, produkuje elewacyjne tafle szklane (są m.in. na Sky Tower we Wrocławiu i Złotej 44 w Warszawie).

18 (76) Jan Wróblewski500 mln zł – zdominował rynek apartamentów wakacyjnych i luksusowych hoteli nad Bałtykiem. Grupa Zdrojowa Invest & Hotels ma już 10 condohoteli nad polskim morzem i w górach. W tym roku dołączy do nich największe na wybrzeżu centrum wypoczynku i rozrywki w Świnoujściu.

19 (79) Marek Roefler433 mln zł – założyciel firmy Dantex, która zaczynała od odzieży, a skończyła na rynku deweloperskim (na początku inwestycje w biurowce, potem również mieszkania, w tym roku portfolio firmy powiększy się o wysokościowiec Rondo Wiatraczna na Pradze Południe w Warszawie, gdzie będzie galeria handlowa i 500 mieszkań).

20 (87) Mariusz Książek369 mln zł – założony przez niego Marvipol pierwotnie zajmował się świadczeniem usług na rynku nieruchomości, potem rozpoczął działalność na rynku deweloperskim i ma już w dorobku prawie 5 tys. mieszkań.

21 (90) Krzysztof Domarecki341 mln zł – ma 77% udziałów w spółce Selena, uchodzącej za jednego z największych na świecie producentów chemii budowlanej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej