Czy z budownictwa łatwo wskoczyć na listę 100 najbogatszych Polaków?

2017-07-03 18:31
pieniadze
Autor: http://thinkstockphotos.com/ ustawa o kredycie hipotecznym

Kwota 137,2 mld zł to majątek zebrany przez 100 najbogatszych Polaków z rankingu tygodnika "Wprost" w roku 2016. Ilu biznesmenów z tego zestawienia dorobiło się na budownictwie? Niektóre nazwiska mogą być zaskoczeniem...

Jak się okazuje, budownictwo nie jest branżą kreującą najbogatszych Polaków, dużo lepiej jest z branżami deweloperską i nieruchomości, kilka fortun należy do producentów wyrobów dla budownictwa. Tylko jeden biznesmen jest współwłaścicielem firmy budowlanej. W sumie nie jest to zaskoczeniem, bo w największych spółkach budowlanych przeważa obcy kapitał, a polski akcjonariat (o ile jest ) jest rozdrobniony.

Przeanalizowaliśmy najnowszy ranking 100 najbogatszych Polaków i wyłoniliśmy z niego „oczko”, czyli 21 nazwisk miliarderów i multimilionerów, których majątki w mniejszym lub większym zakresie można przypisać związkom z budownictwem (w nawiasie pozycja z rankingu).

Lista najbogatszych Polaków zwiążanych z budownictwem

1 (10) Bogusław Cupiał2,9 mld zł – jego firma Tele-Fonica jest największym producentem kabli w Europie, a jego wyroby są ułożone m.in. pod lotniskiem Heathrow i stadionem Wembley.

2 (17) Zbigniew Niemczycki 1,8 mld zł – do tej pory blizej mu było do przemysłu farmaceutycznego (produkcja kapsułek żelowych), a teraz planuje w podwarszawskim Aninie wybudować osiedle domków szeregowych.

3 (17) Zbigniew Juroszek z rodziną1,8 mld zł – jeden z największych polskich deweloperów. Rodzinny fundusz Juroszek Investments kontroluje spółką giełdową Atal, specjalizującą się w realizacji osiedli mieszkaniowych w największych miastach w Polsce.

4 (20) Zbigniew Jakubas1,7 mld zł – lubi dywersyfikować swoją działalność, ostatnio coraz bardziej angażuje się w branżę deweloperską nie tylko w Warszawie, także w Lublinie, Poznaniu i Krakowie.

5 (31) Wiesław Likus z rodziną1 mld zł – jeden z większych właścicieli nieruchomości, rodzina zajmuje się przede wszystkim renowacją zabytkowych obiektów, a potem wykorzystuje je komercyjnie.

6 (31) Leszek Gierszewski1 mld zł – właściciel i założyciel firmy Drutex – zaczynał od produkcji drutu i gwoździ, dzisiaj producent stolarki otworowej z PVC, aluminium oraz drewna, rolet i własnych szyb zespolonych.

7 (45) Stanisław Bieńkowski808 mln zł – z małej firmy produkującej płotki i altanki do ogrodu stworzył lidera wyrobów tzw. małej architektury przeznaczonej do ogrodów.

8 (49) Grzegorz Grzelak760 mln zł – zaczynał z kolegami od remontów domów w Polsce i Niemczech, skąd przywieźli pomysł na własny klej do glazury. I tak narodziła się firma Atlas (jest dzisiaj jej głównym udzialowcem), która dzisiaj w 16 zakładach (w Polsce, Rosji, na Białorusi i Łotwie oraz w Rumunii) produkuje chemię budowlaną.

9 (50) Krzysztof Pruszyński754 mln zł – prezes i współzałożyciel firmy Blachy Pruszyński, producenta stalowych pokryć dachowych i elewacji.

10 (53) Mariusz Walter700 mln zł – zamienił długoletnie związki z telewizją na branżę deweloperką. Jest głównym udziałowcem spółki Topnorma, postawił w Warszawie luksusowy apartamentowiec na pograniczu Mokotowa oraz Wilanowa i apartamenty w podwarszawskim Józefowie.

11 (55) Andrzej Walczak690 mln zł – drugi największy udziałowiec w Grupie Atlas, z wykształcenia malarz i architekt.

12 (56) Adam i Mikołaj Plackowie690 mln zł – właściciele Oknoplastu, producenci okien z PCV, drzwi tarasowych i balkonowych, firma specjalizuje się również w konstrukcjach okiennych, również nietypowych.

13 (59) Adam Bachleda-Curuś z synami705 mln zł – grupa inwestycyjna firmowana nazwiskiem Bachleda ma dzisiaj ponad 100 nieruchomości w Polsce i za granicą. W tym roku rozpoczęli m.in. budowę condohotelu w centrum Zakopanego i 5-gwiazdkowego obiektu w centrum Krakowa.

14 (60) Ryszard Florek634,5 mln złwspółwłaściciel Grupy Fakro, produkującej okna dachowe i schody strychowe.

15 (61) Jerzy Wiśniewski622 mln zł – właściciel spółki budowlanej PBG, która wpadła w tarapaty finansowe przez budowę autostrad w Polsce i Stadionu Narodowego w Warszawie. Od kiedy nie ma już przy jej nazwie dopisku „w upadłości układowej” PBG może znowu samodzielnie walczyć o kolejne zlecenia.

16 (62) Józef Wojciechowski603 mln zł – założyciel i główny udziałowiec J.W. Construction, firmy deweloperskiej, która ma na swoim koncie ponad 25 tys. wybudowanych mieszkań i 350 domów jednorodzinnych.

17 (63) Arkadiusz Muś603 mln zł – prawnik, którego ciągnęło do biznesu i postawił na stolarkę okienną. Jego firma Press Glass, produkuje elewacyjne tafle szklane (są m.in. na Sky Tower we Wrocławiu i Złotej 44 w Warszawie).

18 (76) Jan Wróblewski500 mln zł – zdominował rynek apartamentów wakacyjnych i luksusowych hoteli nad Bałtykiem. Grupa Zdrojowa Invest & Hotels ma już 10 condohoteli nad polskim morzem i w górach. W tym roku dołączy do nich największe na wybrzeżu centrum wypoczynku i rozrywki w Świnoujściu.

19 (79) Marek Roefler433 mln zł – założyciel firmy Dantex, która zaczynała od odzieży, a skończyła na rynku deweloperskim (na początku inwestycje w biurowce, potem również mieszkania, w tym roku portfolio firmy powiększy się o wysokościowiec Rondo Wiatraczna na Pradze Południe w Warszawie, gdzie będzie galeria handlowa i 500 mieszkań).

20 (87) Mariusz Książek369 mln zł – założony przez niego Marvipol pierwotnie zajmował się świadczeniem usług na rynku nieruchomości, potem rozpoczął działalność na rynku deweloperskim i ma już w dorobku prawie 5 tys. mieszkań.

21 (90) Krzysztof Domarecki341 mln zł – ma 77% udziałów w spółce Selena, uchodzącej za jednego z największych na świecie producentów chemii budowlanej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej