ATLAS ma 25 lat

2016-02-16 14:19
Zakład w Dąbrowie Górniczej
Autor: Atlas Zaczynali w garażu, dzisiaj Grupa ATLAS ma ponad 20 fabryk, m.in. zakład w Dąbrowie Górniczej

Spółka ATLAS, produkująca wówczas klej do glazury, została oficjalnie zarejestrowana 15 lutego 1991. Łatwo więc obliczyć, że firmie właśnie stuknęło 25 lat. Przez ćwierć wieku ATLAS przeszedł długą drogę od trzyosobowej firmy zajmującej się drobnymi pracami wykończeniowymi do lidera rynku chemii budowlanej, z sukcesami międzynarodowymi.

Firma ATLAS jest przykładem wykorzystanych możliwości, jakie dała transformacja gospodarki po 1989 roku. Liczył się także pomysł... Pierwsza spółka Grzegorza Grzelaka, Andrzeja Walczaka i Stanisława Ciupińskiego nazywała się AT-TA, a jej założyciele i pracownicy zarazem realizowali się w budowlanych pracach wykończeniowych na terenie Łodzi. O dalszych losach spółki zadecydował po trzech latach przypadek. Inwestor zagraniczny otwiera w Łodzi salon z glazurą, ale oprócz płytek dostarcza na plac budowy dwie palety zachodniego kleju do glazury. Trzeba przypomnieć, że wtedy W Polsce płytki klejono na tradycyjną zaprawę z piasku i cementu, więc taki klej to była absolutna nowość. Trzeba było odkryć, jak się go robi. Tajemniczy składnik zaprawy klejowej zidentyfikował prof. Piotra Klemm z Politechniki Łódzkiej, a po trzech miesiącach prac laboratoryjnych polska receptura kleju do glazury była gotowa. Teraz już tylko potrzebne było miejsce na „fabrykę” i inwestycja w linię „linię produkcyjną”. Tym pierwszym był garaż, zaś parkiem maszynowym, były pożyczone od jednego z klientów betoniarka i sklepowa waga do odmierzania  składników. Produkcja ruszyła pełną parą, przy okazji powstała nowa spółka ATLAS.
Trzeba też dodać, że pomysł łódzkich przedsiębiorców trafił na podatny grunt rynkowy, bo w Polsce zaczęły się pojawiać importowane okładziny ceramiczne, te krajowe konkurencja też uczyniła ładniejszymi i wszyscy chcieli mieć je na ścianach i nie tylko. Garaż szybko okazał się za mały na potrzeby produkcji, została wynajęta hala. Betoniarka  została spłacona, a wagę wstawiono do atlasowego muzeum, gdzie jest dziś jednym z najcenniejszych eksponatów.

Dzisiaj Grupa ATLAS ma ponad 20 fabryk i 3 własne kopalnie i laboratoria, zatrudnia blisko 3000 osób. W skład Grupy wchodzą przede wszystkim producenci materiałów budowlano-remontowych, którzy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej współtworzą pozycję lidera rynkowego, oferującego pełen asortyment materiałów chemii budowlanej. Firma podkreśla i pielęgnuje polskość, co we wszechobecnym obcym kapitale w polskich firmach jest niewątpliwie wartością. Duży nacisk jest kładziony na kwestie związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, firma jest też znanym mecenasem kultury i sztuki, wspiera polski sport i sportowców. ATLAS to dobra marka, czego dowodem jest nie tylko przywiązanie klientów i użytkowników, ale również liczne nagrody i wyróżnienia przyznawane przez branżowe gremia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej