PBG ogłasza upadłość

2012-06-15 11:52
Drogi i autostrady w Polsce: jak zahamować spadek inwestycji drogowych w najbliższych latach?
Autor: Jupiterimages

Po Hydrobudowie Polska, kolejna spółka z Grupy PBG ogłasza upadłość. Tak zdecydował 13 czerwca poznański Sąd Rejonowy. Spółka otrzymała zgodę na zawarcie układu ze swoimi wierzycielami. Postanowienie o ogłoszeniu upadłości będzie prawomocne za tydzień, chyba że do tego czasu zostanie wpłynie do Sądu zażalenie.

Podobnie jak w przypadku Hydrobudowy, wszak to spółki tej samej grupy kapitałowej, Sąd zgodził się na pozostawienie na stanowiskach dotychczasowego zarządu firmy, ale wyznaczył sędziego komisarza oraz nadzorcę sądowego.

Przeczytaj o zagrożeniach bankructwami w branży budowlanej >> 

Co do planu spłaty swoich wierzytelności, PBG SA zamierza kontrahentom, którym jest winna do 100 tys. zł uiścić całą kwotę bez odsetek. Tym, których są to kwoty od 100 tys. do 1 mln zł zapłaci 80% należności. Najmniej dostaną wierzyciele domagający się spłaty wierzytelności powyżej 1 mln zł - 69%.

W planie układowym jest przewidziana również możliwość zamiany długu na kapitał na akcje spółki dla największych wierzycieli (powyżej 1mln zł) po cenie 40 zł za akcję.

Wraz z PBG i Hydrobudową, do sądu wpłynął jeszcze trzeci wniosek o upadłość kolejnej firmy z Grypy PBG. Chodzi o Aprivię, nową spółkę drogową w strukturze grupy.

Przypomnijmy, że upadłość układowa nie tyle oznacza ostateczne bankructwo firmy, co jej restrukturyzację i zaspokojenie wierzycieli.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej