Bankructw jest coraz więcej. Budownictwo zagrożone najbardziej

2012-04-12 14:37
Bankrutują firmy budowlane
Autor: Jupiterimages

Upadłość 181 polskich firm ogłosiły sądy w I kwartale tego roku. Rekordowym miesiącem był luty, w którym oficjalnie zbankrutowało 87 przedsiębiorstw. Najwięcej upada firm budowlanych.

Wykonawca nie płaci podwykonawcy

Taka liczba upadłości w pierwszym kwartale roku 2012 jest najgorszym wynikiem od pięciu lat. Nawet załamanie gospodarki w latach 2009-2010 nie zaowocowało takimi liczbami. Branżą, która jest najbardziej podatna obecną sytuację jest nadal budownictwo (tendencja wzrostowa utrzymuje się od roku 2008). Upadłości w tym sektorze w pierwszych trzech miesiącach było ponad 23% wśród wszystkich postanowień (w całym 2011 roku udział ten wynosił 20%, a w 2009 tylko około 10%). To oczywiście jest spowodowane z zatorami płatniczymi, jakie trawią tę branżę. Niewypłacalność najczęściej wykazują małe i średnie firmy budowlane (o małych zasobach kapitałowych), będące podwykonawcami firm dużych i bardzo dużych. Przykładów nie trzeba daleko szukać - 5 kwietnia zastrajkowali podwykonawcy firm, które są z kolei podwykonawcami firmy Max Boegl, która jest generalnym wykonawcą stadionu we Wrocławiu. Max Boegl nie płaci swoim podwykonawcom, więc ci nie płacą swoim - zaległości płatnicze na stadionie wrocławskim szacowane są na 3 mln zł. I tak to właśnie działa...
Nie jest jednak tak, że zmniejsza się w Polsce liczba firm, w 2011 roku tylko w KRS zarejestrowano 26 266 nowych spółek.

Upadłości wg branż
Autor: Coface Poland Bankructwa w I kw. 2012, procentowo wg branż  

Jak uważają eksperci Coface Poland, która bada rynek finansowy, w roku 2012 utrzyma się wzrost upadłości. Słabsze będzie bowiem tempo wzrostu gospodarczego i wzrośnie poziom ryzyka handlowego. Statystyki upadłościowe potwierdzają, że sytuacja finansowa wielu polskich przedsiębiorstw nie jest dzisiaj stabilna. Liczba bankructw wciąż rośnie, chociaż dane makroekonomiczne polskiej gospodarki nie są katastroficzne, a wręcz przeciwnie.

- Na rosnących zatorach płatniczych najbardziej cierpią małe firmy wykonawcze, o małych zasobach kapitałowych, bardzo wrażliwe na wszelkie opóźnienia w płatnościach ze strony odbiorców. Lepiej jest w przemyśle, który wciąż korzysta z rozwijającego się eksportu oraz znaczącego popytu wewnętrznego – komentuje wyniki najnowszego raportu o upadłościach Marcin Siwa, dyrektor działu oceny ryzyka ubezpieczyciela należności Coface Poland.

Bankructwa firm, I kw. 2012
Autor: Coface Poland

Bankrutują małe i średnie firmy budowlane

Upadłości firm z branży budowlanej to obecnie ponad 23% wszystkich przypadków niewypłacalności w Polsce. Jeszcze dwa lata temu udział ten wynosił około 10%. Odwrotnie jest w przemyśle - tam upadłości jest mniej niż wcześniej.

Jeśli chodzi o regionalną analizę upadłości, to oczywiście najwięcej jest ich tam, gdzie działa najwięcej firm, czyli w województwie mazowieckim - w i kwartale 2012 zbankrutowały tu 52 firmy. Na drugim miejscu jest dolnośląskie (23), następnie śląskie (17), zachodniopomorskie (16) i wielkopolskie (14). W pozostałych województwach bankructw było poniżej 10, a w podlaskim tylko 2. Przypomnijmy - ogółem upadłości w ostatnich trzech miesiącach było 181.

Wśród bankrutów najwięcej jest spółek z o.o. - w pierwszym kwartale 2012 było ich 107. Zwiększyła się, w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku, liczba upadłości wśród firm prowadzonych przez prywatnych przedsiębiorców - z 34 do 41. Poza tym zbankrutowało 12 spółek akcyjnych, 9 spółek jawnych i 4 spółdzielnie. Nie upadło żadne przedsiębiorstwo państwowe. Nadal niewypłacalność dotyczy firm małych i średnich. Ponad połowa zbankrutowanych firm, o finansach których Coface miał informacje, miała obroty do 5 mln złotych. Prawie równie dużo było firm z przychodami pomiędzy 5 a 50 mln złotych. Przedsiębiorstw z obrotami powyżej 100 mln, które ogłosiły bankructwo, było tylko 4%.

Coface publikuje co kwartał oceny ryzyka dla 157 państw. Firma jest obecna w Polsce od 1992 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej