J.W. Construction wprowadza zielone rozwiązania na osiedlach w Warszawie i Gdyni

2015-05-06 21:26
osiedle bliska wola warszawa
Autor: JW Construction J.W. Construction obiecuje zbudować na terenie osiedla przedszkole i tereny sportowo-rekreacyjne

Ogromnie cieszy fakt, że deweloperzy w walce o klienta zaczynają budować myśląc o proekologicznych rozwiązaniach. Na warszawskiej Woli, gdzie konkurencja jest w tej chwili chyba największa, J.W. Construction buduje osiedle mieszkaniowe Bliska Wola, które zaprojektowano korzystając z zasad zrównoważonego rozwoju.

Bliska Wola to osiedle mieszkaniowe, które J.W. Construction buduje przy ulicy Kasprzaka na warszawskiej Woli. Docelowo, na ponad 8-hektarowej działce, powstanie kompleks mieszkalno-usługowo-handlowy, który obejmie ponad 3000 lokali mieszkalnych i powierzchnie komercyjno-handlowe. Projekt osiedla Bliska Wola przygotowała pracownia architektoniczna BAU.

Osiedle Bliska Wola ma być przyjazne dla środowiska, a mieszkańcy będą mogli zaoszczędzić na rachunkach za wodę i energię. W jaki sposób?

Otóż jednym z rozwiązań jest zbiornik retencyjny. Chodzi o to, aby wodę deszczową z dachów i terenów zielonych nie zrzucać do kanalizacji ogólnospławnej i wykorzystać do podlewania roślin na osiedlu. W tym celu J.W. Construction zbuduje kanalizację wewnątrzosiedlową, a pod terenami rekreacyjnymi - zbiornik drenażowo-retencyjny.

Ograniczenie o około 70% ilości ścieków odprowadzanych do kanalizacji ogólnospławnej skutkować będzie w niedalekim czasie (oczekiwane jest wprowadzenie opłat za zrzucanie do kanalizacji wód deszczowych) znacznym zmniejszeniem wysokości opłat czynszowych. Ponadto gromadzone wody deszczowe mogą być wykorzystywane do pielęgnacji zieleni osiedla, co spowoduje zmniejszenie także opłat za zużytą wodę.

Wewnątrz osiedla zaprojektowany jest teren rekreacji parkowej ze stawem – realizowany będzie w dwóch częściach: w I etapie pojawi się zieleń i rekreacja sportowa, w II etapie zostanie zbudowany staw.

W bezpośrednim otoczeniu budynków, oraz na ich wyższych kondygnacjach, a także na wspólnych tarasach rekreacyjnych zaplanowana jest zieleń ozdobna. Elewacje budynków mają być pokryte zielenią pnącą. Dodatkowo na najniższych dachach budynków (na przykład w etapie B1, gdzie dachy znajdują się nad 7, 8 i 9 kondygnacją budynku) zaprojektowano tak zwane dachy zielone. Wszystko to zwiększy powierzchnie biologicznie czynne na osiedlu.

W częściach wspólnych na klatkach schodowych i korytarzach zaprojektowano instalację wentylacji z systemem rekuperacji.

Podobne rozwiązania J.W. Construction wprowadza także na swojej najnowszej inwestycji w Gdyni. Osiedle Rezydencja Redłowo to zespół pięciu czterokondygnacyjnych budynków, obejmujący łącznie 52 lokale – dwu, trzy i czteropokojowe o powierzchni od 38 do 96 m2, zlokalizowany przy ul. Powstania Wielkopolskiego w Gdyni. Atorami projektu osiedla są architekci z pracowni Promex. Podobnie jak na warszawskiej Bliskiej Woli w Gdyni zostanie zbudowany zbiornik retencyjny, w częściach wspólnych wykonana będzie instalacja wentylacji z odzyskiem ciepła, a znaczna część powierzchni działki zostanie przeznaczona na tereny zielone.

Osiedle Rezydencja Redłowo ma mieć dodatkowo własną kotłownię gazową, wspomaganą kolektorami słonecznymi.

Dzięki własnej kotłowni mieszkańcy Rezydencji Redłowo będą płacili znacznie niższe rachunki. Kolektory słoneczne należą do coraz popularniejszych rozwiązań, także z uwagi na stały wzrost ceny podstawowych nośników energii, dla których są doskonałą alternatywą - powiedziała Małgorzata Ostrowska, Członek Zarządu i Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A. . 6 mkw. paneli słonecznych może pokryć 70% zapotrzebowania 4-osobowej rodziny na ciepłą wodę i pozwolić na zaoszczędzenie nawet do kilkudziesięciu złotych miesięcznie – dodaje.

Przy projektowaniu architektury osiedla uwzględniono położenie działki względem stron świata. Duże przeszklenia umiejscowionej na południowym stoku kaskadowej zabudowy osiedla zapewniają dobre nasłonecznienie mieszkan.

Czy kolejnym krokiem J.W. Construction będzie certyfikacja inwestycji? Przypomnijmy, że od kwietnia 2015 roku mamy pierwsze w Polsce osiedle z certyfikatem HQE.

rezydencja redlowo gdynia
Autor: JW Construction Gdyńskie osiedle Rezydencja Redłowo
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej